Kuratorium nie zgadza się na zamknięcie szkoły i reorganizację innej

  • 19.01.2021, 22:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kuratorium nie zgadza się na zamknięcie szkoły i reorganizację innej Walka o szkołę w Gogolicach trwała kilkanaście lat.
Zachodniopomorski kurator oświaty jest przeciwny zamknięciu Szkoły Podstawowej w Krzymowie. Taki plan dotyczący placówki mają władze gminy Chojna. Kurator nie zgodził się także na przekształcenie Szkoły Podstawowej w Piasku. To z kolei decyzja władz gminy Cedynia.

Reorganizacja szkół miała dotyczyć w przyszłym roku szkolnym placówek w gminach Chojna, Cedynia i Trzcińsko-Zdrój.

Nierówne boje samorządowców z kuratorium

Jest tak, że prawo nie precyzuje dokładnie przesłanek wydawania przez kuratora oświaty pozytywnej lub negatywnej opinii o zamiarze likwidacji lub przekształcenia szkoły przez samorząd. Często to decyzja polityczna, wynikająca z kolorów partyjnych władz. Jest tak, że nawet jeśli zostałyby spełnione wszystkie wymogi formalne, to kurator nie ma obowiązku wydania pozytywnej opinii, gdy inne okoliczności przemawiają przeciwko likwidacji  albo przekształceniu placówki.

W zeszłym roku kurator oświaty nie zgodził się na zamknięcie dwóch podstawówek w gminie Trzcińsko-Zdrój. Jednak władze samorządowe wygrały proces w sądzie. Teraz kurator już drugi raz nie będzie blokował likwidacji placówek w Gogolicach i Stołecznej.

Reorganizacja od razu w 4 szkołach

W grudniu 2020 r. po propozycji burmistrz Barbary Raweckiej radni Rady Miejskiej w Chojnie podjęli decyzje odnośnie Szkoły Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Krzymowie, placówki im. Przyrodników Polskich w Brwicach oraz dwóch szkół filialnych w Godkowie (filia SP nr 2 w Chojnie) i w Lisim Polu (SP Nawodna). Od 1 września 2021 roku placówki filialne miały przejąć szkoły macierzyste, a uczniowie z obwodu szkół w Krzymowie i w Brwicach uczęszczać miały do Szkoły Podstawowej nr 1 w Chojnie. Plan reorganizacji powiedzie się tylko częściowo.

Zachodniopomorski kurator oświaty negatywnie zaopiniował pomysł likwidacji szkoły w Krzymowie.

To już trzeci raz w ostatnich latach nad placówką w Krzymowie wisiał topór… Kolejna walka prawdopodobnie w przyszłym roku.

W Piasku mniej klas?

Projekt uchwały w sprawie zamiaru przekształcenia Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku radni Rady Miejskiej w Cedyni podjęli już w październiku 2020 r. Pierwszy paragraf uchwały brzmiał: „Wyraża się zamiar przekształcenia z dniem 31 sierpnia 2021 roku Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Piasku o strukturze organizacyjnej klas I – VIII z oddziałem przedszkolnym w Szkołę Podstawową im. Leśników Polskich o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy I – III z oddziałem przedszkolnym”.

Na taką reorganizację nie zgodził się jednak kurator. Kolejne boje zapewne jeszcze w tym roku…

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

procedura
procedura 20.01.2021, 11:40
Stanowisko kuratorium nie jest ostateczne. Można zrobić odwołanie lub za jakiś czas podjąć nową uchwałę.
Gumowiec
Gumowiec 20.01.2021, 10:41
Zamknijcie w Tworkach Knagulca a nie szkole
czyt.
czyt. 20.01.2021, 10:46
Gumowiec, proponujesz zamknąc swoje drugie ja?
radna
radna 20.01.2021, 10:39
Popieram działania Kuratorium, ale niech teraz da pieniądze na funkcjonowanie szkoły.
walek
walek 20.01.2021, 01:14
niezły wałek, pewnie już znaleźli dewelopera pod tą działkę
na to wygląda
na to wygląda 20.01.2021, 00:44
Z Chojną to była ustawka? Takie honorowe wycofanie się z błędnej decyzji.
a jednak
a jednak 20.01.2021, 00:18
Źle przygotowana uchwała.
trzciniak
trzciniak 19.01.2021, 23:57
Fortuna kołem się toczy.

Pozostałe