Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 11:05
Reklama

5-lat działalności Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Zapraszamy do wspólnego świętowania piątej rocznicy otwarcia Centrum Dialogu Przełomy – najmłodszego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie. Ze względu na pandemię musieliśmy zmodyfikować plany i przenieść obchody do świata wirtualnego, liczymy jednak, że nasze propozycje będę choć namiastką uczczenia ważnej dla nas rocznicy.
5-lat działalności Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Zapraszamy do śledzenia naszych kanałów na portalu społecznościowym Facebook:
– Facebook.com/muzeum.szczecin
–- Facebook.com/CentrumDialoguPrzelomy
oraz dwóch serwisów internetowych:
www.muzeum.szczecin.pl
www.przelomy.muzeum.szczecin.pl

MNS–CDP zostało oficjalnie otwarte 24 stycznia 2016 roku, dokładnie w 45. rocznicę Stycznia '71, strajku, który stanowił przełom w relacjach władza–społeczeństwo PRL. Wiele spośród osób, biorących udział w proteście zasiliło potem szeregi opozycji przedsierpniowej, budowały „Solidarność”, podtrzymały nadzieję na zmiany po wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie doprowadziły do demontażu systemu. Między innymi Styczniowi '71 została poświęcona podziemna wystawa, znajdująca się w pawilonie autorstwa Roberta Koniecznego, usytuowanym na placu Solidarności. Ekspozycja opowiada też o innych wyjątkowych momentach w powojennej historii miasta, które zmieniły dzieje nie tylko Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale też Polski i Europy.


Przez pięć lat w MNS–CDP gościło prawie 200 tysięcy osób, otwartych zostało kilkadziesiąt wystaw czasowych – w pawilonie, ale też plenerowych, na placu – dachu muzeum. Tam też odbywały się wernisaże, happeningi, koncerty, spektakle teatralne, pikniki rodzinne, place zabaw w trakcie Nocy Muzeów, akcje Światła Pamięci. W przestrzeniach MNS–CDP odbywały się debaty, promocje książek, spotkania ze świadkami historii, pokazy filmowe. W poszczególnych salach miały miejsce lekcje muzealne i warsztaty, młodzież wyjeżdżała też razem z nami w miejsca historyczne w kraju i za granicą. W projektach edukacyjnych różnego typu uczestniczyli uczniowie szkół wszystkich szczebli ze Szczecina i regionu, brali też udział w konkursach plastycznych, literackich i historycznych. Z kolei nauczyciele chętnie uczestniczyli w konferencjach metodycznych. Również z myślą o nich powstała seria wydawnicza MNS–CDP, prezentująca kluczowe społeczno-polityczne przełomy.


Rocznica to pretekst do podsumowań. Na stronach MNS, MNS–CDP i stronie MNS–CDP na Facebooku umieścimy kilka filmów: przypominający budowę pawilonu i działalność prowadzoną przez MNS–CDP przed otwarciem budynku, czy opowiadający o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w MNS–CDP od chwili otwarcia. Pod koniec lutego na placu Solidarności stanie wystawa, będzie można na niej obejrzeć najciekawsze zdjęcia rejestrujące projekty cieszące się największym uznaniem publiczności. W sieci pokażemy z kolei wystawę najciekawszych zbiorów MNS–CDP pod tytułem „To, co najważniejsze”. Znalazły się na niej m.in.: zdjęcia, dokumenty, pamiętniki, listy, przedmioty życia codziennego, militaria, ubiory, grafiki artystyczne, plakaty, mapy, banknoty, monety, medale i szereg innych pamiątek przekazanych przez szczecinian i mieszkańców Pomorza Zachodniego (choć nie tylko). To obiekty z czasu zaborów, pierwszej i drugiej wojny światowej, międzywojnia, PRL. Jak tylko będzie to możliwe, wystawa zostanie udostępniona publiczności w Sali edukacyjnej/magazynie otwartym MNS–CDP.


Pomimo pandemii i zamknięcia MNS–CDP od marca 2020 roku oddział prowadził działalność, a jej efekty będzie można obejrzeć na specjalnie przygotowanej prezentacji „2020 – dziwny rok w »Przełomach«”. Kolejna – „Skarby czasu zarazy” pokaże, o jakie obiekty wzbogaciły się zbiory MNS–CDP pomimo pandemii. Najstarszy pochodzi z drugiej połowy XIX wieku, najmłodsze są świadectwem zmiany systemu w 1989 roku. Pokażemy też film z występami laureatów konkursu dla przedszkolaków „Śpiewający mały patriota” – rywalizacja została przeprowadzona oczywiście online.


W niełatwej organizacji wirtualnych obchodów wsparł nas Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, przygotowując filmy z wypowiedziami na temat MNS–CDP Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa, Roberta Koniecznego – autora projektu budynku MNS–CDP, czy reprezentantów środowisk świadków historii: Jolanty Szyłkowskiej, prezes szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Edwarda Radziewicza – lidera strajków w porcie szczecińskim w sierpniu 1988 r. Swoimi refleksjami zgodzili się też podzielić historycy – prof. Krzysztof Kowalczyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie oraz dr Michał Siedziako ze szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.


Finałem będzie premiera utworu oraz teledysku inspirowanych zawartymi w nazwie Muzeum „Przełomami”. Kto go wykona? Niespodzianka!

Zachęcamy Państwa do dzielenia się wspomnieniami i przemyśleniami na temat Przełomów – na razie w sieci. Wiosną planujemy przeprowadzenie kilku debat (online), w których o MNS–CDP dyskutować będą historycy, psycholodzy, socjolodzy, świadkowie historii i nauczyciele.


Mamy nadzieję, że jak tylko pandemia ustąpi, spotkamy się przy urodzinowym torcie i porozmawiamy już nie tyle o przeszłości, ile o tym, co przed nami. I oczywiście zaprosimy do udziału w naszych tegorocznych projektach, które już przygotowujemy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ebi 25.01.2021 13:07
Czarno- białe foto jest przytłaczające. Wygląda jak jakieś mauzoleum!

Gryfin 25.01.2021 23:21
Wygląda jak mauzoleum - hala przy parku.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jjejejTreść komentarza: no cóż, ma większe doświadczenie niż sawaryn kiedy zaczynał 9 lat temuData dodania komentarza: 25.04.2024, 10:29Źródło komentarza: Kto będzie rządził w Gryfinie? Zastępcy SawarynaAutor komentarza: RRRTreść komentarza: Dla Sawaryna liczy się tylko on sam i osiągnął swój cel. No przy okazji troszkę się podzieli z innymi. Kto miał z nim kontakt to o tym wie. Brawo dla jego wyborców, teraz to on już nic nie musi.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 10:20Źródło komentarza: Mieczysław Sawaryn ponownie burmistrzem Gryfina. Historyczny wynikAutor komentarza: i leńTreść komentarza: Tylko, że to spółdzielcy muszą go wybrać, chyba, ale tu u nasz wszystko jest możliwe, że totalna miernota zostaje kimś !Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:49Źródło komentarza: Nikitiński znowu wiceburmistrzem? Wypowiedź Sawaryna [FILM]Autor komentarza: MilunaTreść komentarza: Jesteś w błędzie po pierwsze córka jest osobą dorosłą kontrola mamusi już dawno się skończyła. Po drugie dlaczego ma uwrażliwić ludzi na to żeby sprawdzali swoje skierowania i wyniki bo to jest ne do pomyślenia żeby zrobić takie coś , może tak zrobić każdemu jak będzie ciekawa bo jej pozycja na to pozwala chyba nie bardzo. Po trzecie z tą wysoko cenionym lekarzem to przesadziłaś, wysoka to jest wzrostowo ale nie koniecznie lekarzem. To czy córka jest psychologiem czy stewardesą to jej życie i nie matce ingerować w nie. Uważam że jest dobrym psychologiem nie zamiata pod dywan tylko stawia granice pewnie też tego uczy swoich pacjentów, Brawo Pani psycholog nie wyjaśnione sprawy ciągną się później całe życie za człowiekiem.Data dodania komentarza: 25.04.2024, 09:35Źródło komentarza: "Ukradła probówkę z moczem i bez zgody zleciła badanie"
ReklamaMrówka
Reklama