Krzysztof Pezda - pierwszy społeczny opiekun zabytków w powiecie gryfińskim

  • 27.01.2021, 00:07
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Krzysztof Pezda - pierwszy społeczny opiekun zabytków w powiecie gryfińskim Fot. Starostwo Powiatowe w Gryfinie
Na wniosek wojewódzkiego konserwatora zabytków ustanowiono pierwszego w naszym powiecie społecznego opiekuna zabytków. Do pełnienia tej funkcji starosta gryfiński powołał Krzysztofa Pezdę, który po przeprowadzonej przez Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie weryfikacji, udokumentował swoją działalność społeczną i popularyzatorską oraz wykazał się szeroką wiedzą w zakresie ochrony i opieki nad zabytkami. We wtorek 26 stycznia 2021 r. starosta Wojciech Konarski oficjalnie wręczył Krzysztofowi Peździe akt nominacji oraz legitymację społecznego opiekuna zabytków.

Społeczny opiekun zabytków współdziała z wojewódzkim konserwatorem zabytków i starostą w sprawach ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, podejmuje działania związane z zachowaniem wartości obiektów zabytkowych i utrzymaniem ich w jak najlepszym stanie oraz upowszechnia wiedzę o zabytkach.

Społeczny opiekun zabytków jest także uprawniony do pouczania osób naruszających przepisy o ochronie zabytków. W sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji o pomoc może zwrócić się również do innych instytucji, np. policji, prokuratury, straży pożarnej, nadzoru budowlanego itp.

Społeczny opiekun zabytków może również poszerzać dokumentację naukową związaną z zabytkiem lub podejmować inicjatywy zmierzające do uznania wybranego obiektu za zabytek, do jego zabezpieczenia, konserwacji, odbudowy czy rekonstrukcji. Może nawet starać się o pozyskanie funduszy na tego typu zabiegi.

Równie ważnym zadaniem społecznego opiekuna zabytków jest szerokie propagowanie piękna i wartości obiektów zabytkowych w swojej okolicy.

Krzysztof Pezda, od urodzenia mieszkaniec Swobnicy (gm. Banie). Od najmłodszych lat pasjonuje się historią swojej miejscowości i Ziemi Bańskiej, aktywnie uczestniczy w popularyzacji i upowszechnianiu wiedzy, szczególnie związanej z historią zamku joannitów w Swobnicy. Na portalu społecznościowym Facebook prowadzi fanpage „Wildenbruch – Swobnica jakiej nie znacie”, gdzie publikuje swoje zbiory oraz ciekawostki związane z historią Swobnicy i jej dawnymi mieszkańcami. Działa w Stowarzyszeniu Przy-Stań w Swobnicy, współpracuje również z Fundacją „Droga Lotha” z Trzcińska-Zdroju oraz Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach przy organizacji pikników grup rekonstrukcyjnych, turniejów walk rycerskich czy warsztatów rzemiosł dawnych. Jest kolekcjonerem historycznych pocztówek, materiałów ikonograficznych oraz literatury i pamiątek dotyczących Swobnicy i regionu. Swoją rozległą wiedzą na temat historii swobnickiego zamku dzieli się z mieszkańcami, sympatykami obiektu i turystami.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Gryfinie

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

przykład!!!!
przykład!!!! 05.02.2021, 15:12
Pana Konarskiego nie obowiązują zasady dystansu, maseczek itp? Taki przykład daje? Podwładni też tak samo stosują prawo? WE WSZYSTKICH DZIEDZINACH?
A potem są podatni na "naciski"????
gryfka
gryfka 30.01.2021, 00:45
Ratuj Pan Pałacyk pod Lwami!!
wop
wop 28.01.2021, 19:18
panie Krzysztofie do do dzieła w pierwszej kolejności pogonić właściciela byłego zakładu mięsnego w GRYFINIE na ulicy szczecińskiej ten zakład popadł w taką ruinę że grozi u zawalenie dość tam można zrobić piękne przedszkole lub zapytać mieszkańców co by tam widzieli żeby było
Ktosik
Ktosik 27.01.2021, 20:37
Wolontariusz. No tak hejtowac każdy potrafi ale zrozumieć treść tego co sie czyta juz jest problem. Panie zgr. Nauka czytania ze zrozumieniem oraz rozumienie niektorych pojęć to juz w podstawówce. Oj nie ładnie nie ładnie.
Ktosik
Ktosik 27.01.2021, 20:30
Zgr. Wysokie urzędnicze stanowisko ? A czy ty szanowny Panie rozumiesz co to znaczy byc społecznikiem?
zgr
zgr 05.02.2021, 13:53
Najmocniej przepraszam, nie doczytałem. Ok, skoro społecznik, to niech nie myje włosów.
wolontariusz
wolontariusz 27.01.2021, 20:33
Z tego co widac szanowny pan zgr raczej tego nie chwyta.
Ktosiek
Ktosiek 27.01.2021, 15:54
Boże ludzie wstyd mi za Was. Jak można oceniac człowieka po wyglądzie oraz nazwisku ? Nazwisko każdy jakie ma takie ma. Tego sie nie wybiera. A to że zdjecia wyszły być może niekorzystnie trudno. Ja uważam tak: jeśli coś mi sie niepodobna nie komentuję. A Panu Krzysztofowi życzę powodzenia. I proszę nie przejmować się hejtem.
zgr
zgr 27.01.2021, 20:27
Najmocniej przepraszam, ale od osoby na raczej wysokim urzędniczym stanowisku można chyba wymagać, żeby trochę o swój wygląd zadbała. Umycie głowy to chyba nie jest jakiś wielki wyczyn? Nie wyobrażam sobie, żeby z nażelowanymi włosami urzędnik państwowy prowadził rozmowy z kontrahentami lub jakąś delegacją.
Xyz
Xyz 27.01.2021, 21:39
Czy wiesz co to społecznik? A jak urzędniczka ma żel na paznokciach to wtedy też sobie nie wyobrażasz żeby poszła reprezentować urząd???? 🤣🤣🤣🤣🤣
Drugi Ktosiek
Drugi Ktosiek 27.01.2021, 17:27
Pełna zgoda , najczęściej taki hejt sieją osoby z komleksami , frustraci często faceci , polecam portal pudelek itp
konkrektny a nie frustrat
konkrektny a nie frustrat 27.01.2021, 17:58
To wy jesteście pudelkowi bo zajmujecie się jakimś jednym frustratem, zamiast o meritum.

To ile nas podatników będzie kosztowała ta funkcja?
Ktosik
Ktosik 27.01.2021, 20:39
Czy rozumiesz co to słowo oznacza ? Społecznik?
zgr
zgr 27.01.2021, 12:03
Nie znam pana, ale skoro o włosy nie umie zadbać, to z zabytkami mu się uda?
Gryf
Gryf 27.01.2021, 08:49
Po co nam konserwator zabytków jak wszystko w ruinie po tylu latach zaniedbań.
Ktosik
Ktosik 27.01.2021, 20:41
Żeby uratować jeszcze to co zostało i nie doprowadzić do jeszcze wiekszych zaniedbań
88
88 27.01.2021, 08:13
Pezda ? czemu ma mokrą głowę ?
Nazwisko zapada w pamięć. Takie samo nosił katecheta mojego syna.
Nie wiem czy to ten sam kiecman, ale zasłynął na całą Polskę swoimi poglądami i kazaniami.
https://krakow.wyborcza.pl/kra…
Amen
Amen 27.01.2021, 12:51
Ratujmy kościoły. Tu trzeba przekazać miliardy. Jak przekazują pieniądze na zabytki cywilne to burniszczowie nie wykorzystują milionów a księża zawsze.
Pawełek
Pawełek 27.01.2021, 07:59
No to w Gryfinie będzie miał roboty po uszy
On
On 27.01.2021, 07:58
Może nie pozwoli zburzyć pałacyku i innych gryfińskich zabytków, a zmusi osoby decyzyjne do dbania o nie.
zgr
zgr 27.01.2021, 12:03
Oby
Architekt i historyk
Architekt i historyk 27.01.2021, 02:14
Postawiłem panu na kredyt zieloną łapkę. Mam nadzieję, że zacznie pan od tego wszystkiego, co najbardziej przeszkadza sawaryniarzom w Gryfinie a więc pałacyku pod lwami, starej nieużywanej przepompowni nad Odrą ( być może to jej ostatnie miesiące). murów, baszty i
pustych kamieniczek systematycznie wyburzanych.Jeżeli jednak pan zajmiesz się kościołami to poszoł w po**u.
Xxx
Xxx 27.01.2021, 09:50
Olac to Gryfino. W tej gminie nie ma z kim rozmawiac. Niech się zajmuje gmina Banie skad pochodzi. Piekny zamek w swobnicy trzeba ratowac przed calkowitym zawaleniem a nie jakies palacyki lwy itp..
old
old 27.01.2021, 00:35
Jeszcze 20 lat temu takich opiekunów było kilku. Nie byli oni na dane terytorium tylko opiekowali się konkretnymi zabytkami.
mieszkaniec
mieszkaniec 27.01.2021, 00:30
Pierwsza prośba to zajęcie się pomalowaniem na zlecenie burmistrza Mieszkowic elewacji zabytkowych budynków na rynku przed wizytą biskupa. Proszę tam pojechać i zobaczyć te "malowidła" które nie były uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Liga seniorów z domu dla staroci
Liga seniorów z domu dla staroci 27.01.2021, 00:24
Zmień sobie nazwisko młody człowieku
On36
On36 27.01.2021, 08:37
Z deklem coś masz człowieku? Znasz tego chłopaka wogóle??
Psie rządy
Psie rządy 27.01.2021, 12:54
Pisior zadba o kościoły.
Starszy od wegla
Starszy od wegla 27.01.2021, 08:30
Może nie całe ale choćby jedna litere

Pozostałe