Problemy psychiczne i terapia w czasach pandemii COVID-19

  • 01.02.2021, 14:40
  • dost.
Problemy psychiczne i terapia w czasach pandemii COVID-19 Terapia Grupowa
Jak wykazują wyniki badań nawet co czwarty Polak zgłasza problemy psychiczne związane z trwającą obecnie pandemią COVID-19. Wynikają one przede wszystkim z permanentnego poczucia zagrożenia zdrowia i życia zarówno własnego jak i najbliższych osób, z wymuszonej izolacji społecznej czy utraty poczucia stabilności życiowej. Mogą też być bezpośrednio związane z przechorowaniem COVID-19 lub śmiercią bliskiej osoby nią spowodowaną. Pacjenci cierpią na bezsenność, wzmożone problemy z koncentracją, zgłaszają kłopoty z pamięcią i myśli samobójcze, u wielu pogorszyły się stosunki rodzinne.

Często pacjenci ci doświadczają poczucia silnego niepokoju, napięcia emocjonalnego, paniki czy zaburzeń obsesyjnych związanych z zaleceniami dezynfekcji i zachowania sterylnych warunków. Mogą też występować u nich tendencje do szczególnej, wręcz nadgorliwej obserwacji funkcjonowania własnego organizmu: analizowania kaszlu, nieustannego kontrolowania temperatury ciała i poziomu utlenowania krwi. Wszystko to doprowadza do pojawienia się zaburzeń lękowych, depresyjnych, oraz nadużywania substancji psychoaktywnych takich jak alkohol czy narkotyki. Specjaliści przewidują, że u niektórych osób problemy psychiczne związane z pandemią będą się utrzymywały nawet przez kilka lat po jej zakończeniu. Dlatego tak ważna jest specjalistyczna pomoc dla tych, którzy sobie z tymi emocjami i przeciwnościami codziennego życia nie radzą.

Zagrożenie wynikające z dużej zaraźliwości koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowało, że w obecnych czasach specjalistyczna pomoc psychoterapeutyczno–psychologiczna jest udzielana głównie w formie teleporad. Należy jednak podkreślić, że dla wielu części osób forma ta jest niedogodna i nie spełnia swojej roli. Wielu pacjentów potrzebuje bezpośredniego kontaktu i wsparcia „na żywo”. Taką pomoc zapewnia I Oddział Dzienny Leczenia Nerwic szpitala „Zdroje”, który dotychczas funkcjonował w Centrum Psychiatrycznym przy ul. Żołnierskiej w Szczecinie, a obecnie przyjmuje pacjentów w nowej lokalizacji w placówce przy ul. Świętego Wojciecha 7.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów szczególnie dotkniętych zaistniałą sytuacją pandemiczną na oddziale uruchomiona została grupowa psychoterapia wspierająca dedykowana osobom, które chcą zrozumieć swoje emocje, oswoić strach związany z pandemią, poradzić sobie z utratą najbliższych, z konfliktami w rodzinie i problemami finansowymi. Terapia pozwala nabrać dystansu, „przerobić” własne lęki i stawić czoła nowej rzeczywistości, w której przychodzi nam obecnie funkcjonować.

Spotkania odbywają się w małych, kilkuosobowych grupach prowadzonych przez doświadczonych psychoterapeutów i psychologów w dni powszednie, w godzinach od 8.00 do 14.00. Pacjenci mają też zapewnioną pomoc psychiatryczną i wsparcie farmakologiczne.

Niezależnie w ramach I Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic prowadzona jest także grupowa psychoterapia wglądowa dla osób z innymi zaburzeniami nerwicowymi i zaburzeniami osobowości. Zapisy realizowane są na bieżąco - wystarczy zadzwonić pod numer 918806074.

Należy zaznaczyć, że terapie są prowadzone na oddziale przy zachowaniu obowiązujących rygorów sanitarno-epidemiologicznych, a jednocześnie dają jakże ważną możliwość bezpośredniego kontaktu z lekarzami, psychoterapeutami i psychologami. Świadczenia finansowane są w ramach NFZ, a na czas terapii wystawiane jest zwolnienie lekarskie.

Magdalena Knop

rzecznik prasowy

SPSZOZ „Zdroje”

dost.

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kod
kod 02.02.2021, 08:24
siedzi tam margot i babcia kasia?
gambit
gambit 02.02.2021, 09:51
kod, skoro tak twierdzisz, to sam wymagasz pomocy psychiatrycznej.
Gumowiec
Gumowiec 01.02.2021, 17:04
Czy Knagulec to psychol. Nie. To niedorozwój umysłowy przez pomyłkę zwany tylko człowiekiem. Jego miejsce jest w zoo obok szympansow
Knagulec
Knagulec 01.02.2021, 16:28
Największy problem to gumowiec złamas, krzyżówka ku... z mułem w szkole uczulony na papier i odporny na wiedzę ,trudna knaga do utylizacji
Zwyrol i menda je...a w pysk
Zwyrol i menda je...a w pysk 01.02.2021, 16:30
Potwierdzam, wykolysałem pół rodziny gumowca
diagnoza
diagnoza 01.02.2021, 16:44
Gumowiec, Knagulec i Zwyrol powinni się zgłosić w te pędy.
Juki
Juki 01.02.2021, 18:03
do diagnoza: czyli przyjęta zostanie jedna osoba!
Knagulec
Knagulec 01.02.2021, 17:29
Tylko gumowiec
,
, 01.02.2021, 15:59
złom ka sie zawalił

Pozostałe