Wolne media protestują w Polsce

  • 10.02.2021, 09:55
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Wolne media protestują w Polsce
Telewizje, stacje radiowe, gazety i duże portale internetowe zaprzestały dziś informować. To protest przeciwko dodatkowemu obciążeniu mediów działających na polskim rynku. Naszego portalu ów podatek miałby nie dotyczyć, ale solidaryzujemy się z akcją protestacyjną.

Wszystkie serwisy wrócą po 24 godzinach, jutro 11 lutego 2021 r. o godz. 4 rano.

List otwarty

do władz Rzeczypospolitej Polskiej

liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

 

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

  • osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
  • ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
  • pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
  • faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci" zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

 

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

 

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

 

Sygnatariusze listu:

Agencja Wydawnicza AGARD Ryszard Pajura

Agora S.A.

AMS S.A.

Bonnier Business

Burda Media Polska

CANAL+

Dziennik Trybuna

Dziennik Wschodni

Edipresse Polska

Eleven Sports Network sp. z o.o.

Gazeta Radomszczańska

Green Content sp. z o.o.

Gremi Media S.A.

Grupa Eurozet

Grupa Interia.pl sp. z. o.o.

Grupa Radiowa Agory sp. z o.o.

Grupa RMF

Grupa Wirtualna Polska

Grupa ZPR

Helios S.A.

Infor Biznes

Kino Polska TV S.A.

Lemon Records sp. z o.o.

Marshal Academy

Music TV sp. z o.o.

Muzo.fm sp. z o.o.

naTemat.pl

Polityka

Polska Press Grupa

Ringier Axel Springer Polska

STAVKA sp. z o.o.

Superstacja sp. z o.o.

Telewizja Polsat sp. z o.o.

Telewizja Puls sp. z o.o.

TIME S.A.

TV Spektrum sp. z o.o.

TVN S.A.

Tygodnik Powiatu Wołowskiego Kurier Gmin

Tygodnik Powszechny

Wydawnictwo Bauer

Wydawnictwo Dominika Księskiego Wulkan

Wydawnictwo Magraf

Wydawnictwo Nowiny

Zakopiańskie Towarzystwo Gospodarcze - Tygodnik Podhalański

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (303)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anul
Anul 12.02.2021, 22:57
Pracujący w TVP osobnicy nie są dziennikarzami. W większość są etatowymi pracownikami Wydziału Propagandy PIS. Mniejsza część, to współpracownicy tajnych służb i policji, którym dostarczane są materiały na rozpracowanych i podsłuchiwanych tzw. ,,ludzi do codziennej obróbki na wizji i w internecie''. Kurski nakazał, aby tzw. ,,obróbki" ukazywały się wielokrotnie w niezmienionej formie po kilka razy dziennie i żeby trwało to wiele dni. Tzw. ,,Sprawdzona metoda mistrza propagandy Josepha Goebbelsa" sprawdza się rzeczywiście doskonale i zostaje na stale w podświadomości widzów.
Dekalog propagandzisty
* Jak wygramy, to kto nas będzie pytał o metodę. Mamy tak czy owak tak wiele na sumieniu, że musimy zwyciężyć, bo inaczej cały nasz naród, z nami na czele, ze wszystkim, co kochamy, czeka zagłada.
* Kto nie jest przeciwko nam, ten jest z nami.
* Absolutnym prawem państwa jest nadzorowanie kształtowania się opinii publicznej.
* Zwykła propaganda ma niewiele wspólnego z obiektywizmem i jeszcze mniej z prawdą.
* Kłamstwo powtórzone tysiąc razy staje się prawdą.
* Im większe kłamstwo, tym ludzie łatwiej w nie uwierzą.
* Zwycięzcy nikt nie będzie pytał, czy mówił prawdę.
* Tym co napędza ruch polityczny nie jest wiedza - a wiara. Jezus nie przedstawiał dowodów w kazaniu na górze, oczywiste prawdy nie wymagają dowodów.
* Władzy, nie oddamy jej już nigdy, chyba że zostaniemy wyniesieni z naszych gabinetów jako trupy.
* A kiedy będziemy ustępowali, ziemia się zatrzęsie!
Heil Donald
Heil Donald 12.02.2021, 17:13
art. 54 pkt. 1 określa: „Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. No to o co chodzi ???
faszystom i mordercom HALT!!!
faszystom i mordercom HALT!!! 12.02.2021, 18:28
Andreas brejvik - morderca i faszysta skarży się, że nie może przekonywać, że to co zrobił na wyspie było dobre...
kibic
kibic 12.02.2021, 13:41
Nowy podatek reklamowy ma uderzyć nie tylko w globalne koncerny cyfrowe. Okazuje się, że jego skutki potężnie odczują nawet supermarkety oraz... kluby sportowe. Tak piszą na Interii
orbit
orbit 11.02.2021, 21:19
Hmm... co do niezaleznosci TV.Nie ma cos takiego jak wolne media i nigdy nie bedzie.Kto placi ten wymaga.PIS kontroluje TV publiczna i nie mam o to pretensji, bo tak zostalo skonstruowane swego czasu prawo.TVN jest z kapitalem amerykanskim--ciagle Wy pisowcy piszecie, ze to kapital niemiecki, musicie troche wiecej czytac--ale skoro jest amerykanskim kapitalem, to dlaczego pisowcy sie pultacie.Juz Wam minela milosc do Trumpoameryki.Widzicie na czym polega polityka, nigdy nie jechac na jednym koniu.Telewizje musza byc inne, bo jak bylo za bolszewi to wiemy.Chyba, ze za tym tesknicie, no to sorry Winethu
w różnorodności siła!
w różnorodności siła! 11.02.2021, 22:46
tylko że dzięki temu, ze media są tak różnorodne muszą się pilnować nawzajem i samoograniczać. Tylko kurska dostaje co chwilę miliardy i niczym się nie przejmuje - żadnymi standardami i pozorami nawet - i teraz jeszcze chcą MAFIJNEGO HARACZU OD INNYCH TELEWIZJI, KTÓRE RZĄD... PRZEKAŻE PISOWSKIM MEDIOM!!!
Bogdan
Bogdan 11.02.2021, 20:20
Podatki płaci się tym, na których się zarabia. Słuszny ruch. Jeszcze trzeba zagraniczne sklepy opodatkować. Tak robią niemcy i dobrze na tym wychodzą.
widzisz i nie grzmisz
widzisz i nie grzmisz 11.02.2021, 21:14
Bogdan, głupcze! Tu nie chodzi o podatki!
solidarnościowiec
solidarnościowiec 11.02.2021, 16:08
Wczoraj poczułem się jak w stanie wojennym. Tylko jedyna słuszna telewizja nadawała ku chwale pierwszego sekretarza i partii

smutna prawda
smutna prawda 11.02.2021, 16:11
Wydaje mi się, że to nawet nie są standardy PRL - przynajmniej nie ostatnich lat po stanie wojennym - a Korea Płn - a pani na H. to jak te prezenterki telewizji mówiące o Kimie....
cytaty
cytaty 11.02.2021, 15:58
"Rządzącym chodzi o to, by obywatele i obywatelki miały mniejszy dostęp do informacji o sprawach publicznych" - czytamy w oświadczeniu podpisanym przez ponad 20 organizacji pozarządowych.

"Nie ma prawa do informacji, kiedy ogranicza się jej rozpowszechnianie. Dlatego wyrażamy naszą solidarność z dziennikarzami i dziennikarkami, których działalność może zostać znacząco ograniczona na skutek wprowadzenia tzw. podatku medialnego" - czytamy w ich oświadczeniu.

"Nasza misja jest zbieżna z tą, którą realizują media. Pełnią one istotną rolę w kontrolowaniu władz publicznych, pozyskują informacje o tym jak politycy i urzędnicy wykonują swoje funkcje i jak wydawane są nasze pieniądze. Kontekst nałożenia tzw. podatku medialnego jest dla nas oczywisty. Chodzi o to, by tę funkcję kontrolną ograniczyć, a w rezultacie by obywatele i obywatelki miały mniejszy dostęp do informacji o sprawach publicznych" - uważają sygnatariusze. Z całością można się zapoznać pod tym adresem.

Pod listem podpisały się takie organizacje jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Amnesty International Polska, Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, fundacja Panoptykon czy fundacja ePaństwo (źródło Interia).

gość
gość 11.02.2021, 11:40
Tylko prostaki łykają te bzdury serwowane przez TVP, że zagraniczne media nie chcą płacić podatków w Polsce. Po pierwsze podatki płacą od dawna, po drugie są też polskie media, ale nie są przychylne władzy, więc trzeba je też zniszczyć haraczem. Mają być tylko media rządowe. Wtedy afery pisowskie i kościele będą mogły być spokojnie zamiatane pod dywan.
Wuja
Wuja 11.02.2021, 16:57
Prawda i nie prawda, bo zagraniczni posiadacze udziałów w zyskach Polskich medii nie odprowadzają podatku dochodowego. Generalnie nic pod tym względem się nie zmieni, a jedynie kto je zapłaci to sztab, redaktorzy, dziennikarze, operatorzy, technicy, graficy, moderatorzy, scenarzyści, aktorzy, statyści którzy mogą być w części zwolnieni albo najprawdopodobiej obetną im pensje. Koszty abonamentów, tych zwłaszcza specjalnych jak KSW wzrosną, jakościowo programy rozrywkowe po***dną, abstra***ąc już ile tych reklam będzie wciskanych i ile zobaczymy spamu na stronach, czy podczas przerwy reklamowej filmu w TV. Wyobrażmy sobie jak przed pandemią wyglądały imprezy w telewizji i latem, Boże Narodzenia, Sylwestry, Woodstocki i inne festiwale letnie, wiosene za darmo lub za wstęp kilka złotych i te charytatywne jak np. WOŚPy, sportowe. Przecież to kosztuje nakład czasu, prawników, rozmów z zarządcami miasta, obiektu, inwestorami itd ale najważniejsze ... pieniądze! Za reklamy, banery, koszulki, szmyczki, namioty, specjalne miejsca itd.. sponsorowano czesc sporych kosztow imprezy.
krótko
krótko 11.02.2021, 11:06
To złe rozwiązanie, bo ten haracz uderzy w widza.
zbójeckie prawo....
zbójeckie prawo.... 11.02.2021, 10:49
Żądanie haraczu od jedynego źródła dochodów mediów niepublicznych (przecież abonament i dotacje idą tylko dla Kurskiego) - w dodatku OD PRZYCHODU - nieważne, jakie koszty, jakie kredyty - to takie złodziejstwo, jakby do każdego z nas przyszli i powiedzieli - OD PRZYSZŁEGO MIESIĄCA ODDAJESZ BUDŻETOWI 15% TEGO, CO ZARABIASZ... A rząd przekaże je twojej konkurencji, która jest milsza dla partii rządzącej...
AJWAJ ALELUJA BISMILAH I NA SATURNA  HA HA AH
AJWAJ ALELUJA BISMILAH I NA SATURNA HA HA AH 11.02.2021, 10:45
brawo PIS PEJSY I SATANIZM HA HA AH SATANISCI PEJSACI NIECH PŁACĄ PODATKI W PROWINCJI POLIN NA CZEŚĆ I CHWAŁĘ SIEG HAILL RODSZYLDA I MIŁOSCIWIE NAM PANUJACEJ WPROST CITY OF LONDON KRÓLWEJ SACHSEN KOBURG GOTTA VON WETTYN VEL WINDSOR HA HA AH
ORMO czuwa
ORMO czuwa 11.02.2021, 10:33
"Mówimy o firmach, które spełniają dwa łączne warunki, czyli globalne przychody sięgają powyżej 3,4 mld zł, a przychody z tytułu reklam internetowych w Polsce przekraczają 22 mln zł. To dotyczy naprawdę dużych firm, dużych koncernów międzynarodowych, które do tej pory takich podatków nie płaciły . Szczepaniak nie będzie płacił .
Jolka
Jolka 11.02.2021, 11:07
ORMO jak zwykle kłamliwe.
do ormo szli idioci???
do ormo szli idioci??? 11.02.2021, 10:46
idioto - a kto powiedział "kogo dotyczy"? Od jutra mają ruszyć firmy różnych branż - NIE MA ŻADNEGO AKTU PRAWNEGO - na 13 godzin przed terminem!!!
Kto zagwarantuje, że jutro w nocy długopis nie przepchnie kwoty 100 razy mniejszej?
kurwizja
kurwizja 11.02.2021, 10:44
TYPis też tego płacić nie będzie
rydz smigło
rydz smigło 11.02.2021, 10:26
Skok na kasę. Poza tym, to słabe jest, jesli muszą szukać kasy do budżetu za pomocą nowych podatków, bo wszystko już wydali na TVP i Rydzyka.
mądre słowa
mądre słowa 11.02.2021, 10:13
WP podsumowuje tak: To była historyczna środa w polskich mediach. Większość portali, stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych oraz prasy zaprotestowała przeciwko wprowadzeniu tzw. składki z tytułu reklamy dla mediów. Na antenach TVP przez cały dzień szeroko omawiano tę akcję. Dominowały agresywne komentarze i "paski", choć podejmowano też próby analizy problemu(...).

Większość komentarzy w telewizji publicznej była jednostronna, jedynie w programie Krzysztofa Ziemca "Minęła 8" znalazło się miejsce na merytoryczną dyskusję ponad partiami na temat prac nad nowym podatkiem. Posłanka PiS Anna Kwiecień oceniła, że "nie jest to żaden zamach na polskie media". Podkreśliła fakt, że projekt nowego podatku jest jeszcze w fazie konsultacji społecznych.

Odmiennego zdania była posłanka Lewicy Magdalena Biejat, która krytykowała plany rządu. - Jest to dla mnie jasne, że rząd ma na celu nałożenie kagańca na media, których nie kontroluje - oceniła.
Powołała się na zapis w projekcie ustawy, który "umożliwia refundowanie tego podatku mediom publicznym". Biejat przypomniała, że Lewica kilka miesięcy temu złożyła projekt ustawy mającej opodatkować reklamy medialnych gigantów, który nie dotykałby mediów krajowych.

- Absolutnie wielcy giganci powinni zostać opodatkowani, natomiast ten mechanizm powinien być zaprojektowany niezależnie od mechanizmu projektowanego dla rodzimych mediów. Dlatego że to są inne zupełnie modele biznesowe, inny sposób funkcjonowania. Polegający też na tym, że większość tych dużych firm, tj. Amazon, Google, Facebook, po prostu nie mają siedziby w Polsce i optymalizują swoje podatki, uciekając do rajów podatkowych i to nie jest sytuacja mediów prywatnych w Polsce, w związku z czym wrzucanie ich do jednego worka uważam za mało skuteczne.

Z kolei Jacek Protasiewicz w "Minęła 8" wyraził obawę, że nowy podatek objąłby również regionalne pisma, stacje telewizyjne czy rozgłośnie radiowe. Według posła Unii Europejskich Demokratów opłata ta mogłaby przyczynić się do upadku niektórych z nich, choć w założeniu mieliby oni płacić kwotę proporcjonalną do swoich przychodów.

- Dzisiaj każdy porządny człowiek musi wspierać akcję "Media bez wyboru" i nie mam żadnych wątpliwości, że to wszystko, co powiedział premier, co powiedziała pani poseł to wyłącznie tępa, rządowa propaganda, której celem jest odwrócenie uwagi od prawdziwego celu tej zmiany, czyli zabicia wolnych mediów - wygłosił poseł KO Mirosław Suchoń zza kartki z hasłem protestu, której pomimo protestów prowadzącego oraz posłanki Kwiecień nie zdjął do końca nadawania programu.
prawo i niesprawiedliwość
prawo i niesprawiedliwość 11.02.2021, 10:01
Nie wolno dwa razy opodatkować tego samego. Nie długo sądy opanują i będą robić pisowcy co zechcą. Te stacje płacą w dziesiątkach i setkach milionów podatki, a media publiczne jak radio tylko 25 tysięcy rocznie. A dotacje mają w milionach i miliardach i kościelne też.
logika
logika 11.02.2021, 09:49
Nakładanie podatków w czasach kryzysu świadczy, że się chce kogoś wykończyć.
zdziwiona
zdziwiona 11.02.2021, 09:47
Kto by się spodziewał takich dyskusji o wolnych mediach, kiedy w gryfinie autorytaryzm gromadzi w swoim rękach...
żyją swoimi problemami
żyją swoimi problemami 11.02.2021, 11:14
W Gryfinie władza zajęta gromadzeniem pieniędzy na swoich rachunkach.
Zenek.
Zenek. 11.02.2021, 09:04
PODATKI NALEŻY PŁACIĆ W TYM KRAJU W KTÓRYM SIĘ NADAJE,A NIE W RAJACH PODATKOWYCH I BASTA.KONIEC WYWORZENIA OLBRZYMICH ZYSKÓW Z NASZEGO KRAJU.PROSZĘ BRAĆ PRZYKŁAD Z NIEMIEC.
Przykład
Przykład 11.02.2021, 10:48
W Niemczech nikt nie dokłada miliardów do reżimowych mediów
pytam
pytam 11.02.2021, 09:48
OK. ale dlaczego tylko na wybrane , te które nie odpowiadają władzy?
POKO kaput
POKO kaput 11.02.2021, 08:29
Wiele krajów Europy wprowadziło już w ostatnim czasie tzw. podatki cyfrowe, które obejmują różne formy działalności internetowej, w tym reklamy online. Stawka podatku wynosi 2 proc. w Wielkiej Brytanii; 3 proc. we Francji, Włoszech i Hiszpanii; 5 proc. w Austrii. Podatkiem objęte są firmy, których globalne i krajowe przychody przekraczają określony próg. ----------Dość dojenia Polski !!!!!!!!!!!!!!
do idioty
do idioty 11.02.2021, 11:00
dojenie Polski przez czarnych i pisich - ta forsa ma iść przecież do podziału na pisie media! Nawet można zrobić sobie partyjne własne!!!!
sauron
sauron 11.02.2021, 07:27