Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 23:46
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zachodniopomorscy samorządowcy apelują do rządu RP: nie zostawiajcie nas samych z tymi problemami, potrzebujemy tej pomocy tak samo jak Polska Wschodnia

Skala wyzwań jest duża. W województwie zachodniopomorskim, według rządowych opracowań, zagrożonych marginalizacją może być nawet 60 gmin. Na terenach wskazanych jako problemowe zamieszkuje prawie jedna czwarta mieszkańców regionu. Z tego względu marszałek Olgierd Geblewicz walczy o zapewnienie w przyszłej perspektywie dodatkowych środków unijnych dla obszarów zagrożonych wykluczeniem. Zabiega, by gminy z województwa miały takie same możliwości rozwoju co JST z Polski Wschodniej. Do apelu marszałka przyłączają się zachodniopomorscy wójtowie, burmistrzowie, prezydenci. Włodarzy wspierają parlamentarzyści. W piątek, 19 lutego 2021 r. w Karlinie podpisano wspólny apel do rządu RP.
Zachodniopomorscy samorządowcy apelują do rządu RP: nie zostawiajcie nas samych z tymi problemami, potrzebujemy tej pomocy tak samo jak Polska Wschodnia
O równym rozwoju regionu zdecydują przyszłe miesiące
W przyszłej perspektywie finansowej dla Pomorza Zachodniego wstępna alokacja ma wynieść 1,311 mld euro. To środki na rozwój gospodarki, w tym tworzenie nowych, dobrze płatnych miejsc pracy, projekty społeczne, ekologiczne, infrastrukturalne. Brakuje jednak wystarczających pieniędzy na dalszy rozwój obszarów zmarginalizowanych, w tym obszarów popegeerowskich, które dostrzegają także krajowe dokumenty strategiczne z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030 na czele.To miasta, miasteczka i wsie, gdzie kumulują się deficyty rozwojowe.
 
Środki, o które walczy Województwo Zachodniopomorskie, przy wsparciu samorządowców i parlamentarzystów, w nowej perspektywie finansowej miałyby pochodzić z niepodzielonej jeszcze między regiony kwoty 7 miliarda euro. Region zabiega o 800 mln euro.
-Chcemy ponad podziałami politycznymi, wspólnym głosem zabiegać o ważne sprawy Pomorza Zachodniego. Nikogo nie trzeba przekonywać, że region zmienił się dzięki Funduszom Europejskim. Wciąż jednak wielkim wyzwaniem jest zapewnienie równego rozwoju, tak żebyśmy mogli żyć godnie i z perspektywami dla nas i naszych dzieci. Wciąż nierozdzielona jest kwota 7 mld euro, dlatego zamierzamy przekonać rząd, by zainwestował dużą część z tych środków na Pomorzu Zachodnim. Chcemy przekonać rząd, że w wyniku transformacji ustrojowej, Pomorze Zachodnie ucierpiało nie mniej niż Polska Wschodnia. My jednak nie możemy liczyć na gigantyczne środki w ramach Programu Polski Wschodniej, choć mierzymy się z takimi samymi problemami. Apelujemy o dodatkowe 800 mln euro – tłumaczył w Karlinie Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Twarde dane pokazują skalę problemu
Pomorze Zachodnie jako region mierzy się z ogromnymi wyzwaniami rozwojowymi. Zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem odsetka powierzchni gmin zagrożonych trwałą marginalizacją i czwarte: pod względem odsetka gmin zagrożonych trwałą marginalizacją i pod względem odsetka ludności w gminach zagrożonych marginalizacją. Przez długi czas problemem był także jeden z najwyższych w kraju wysoki poziom bezrobocia.
-Chcemy, aby z tego miejsca, z Karlina popłynął apel do rządu: nie zostawiajcie najbiedniejszych gmin samych sobie. Potrzebujemy dodatkowego wsparcia, nie mniejszego niż to kierowane do Polski Wschodniej. Chcemy kontynuować rozpoczęte przez nas działania, ponieważ widzimy, że przynoszą efekty – akcentował marszałek Olgierd Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że dopiero w ostatnich latach w województwie zachodniopomorskim na rozwój terenów zagrożonych wykluczeniem, zlokalizowanych w Specjalnej Strefie Włączenia, zostało przeznaczone blisko 200 mln euro, głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. Pilotażowy program objął m.in. przedsięwzięcia nakierowane na rozwój gospodarczy, w tym na tworzenie nowych miejsc pracy i uzbrajanie terenów inwestycyjnych, projekty infrastrukturalne (drogi, kolej), pilotażowy program transportu na życzenie, programy rewitalizacji oraz służące aktywizacji mieszkańców.

-Ostatnie lata to skok cywilizacyjny dla Pomorza Zachodniego. W nowej perspektywie unijnej musimy zrobić kolejny, duży krok w stronę Europy Zachodniej. Musimy starać się, by jak najwięcej środków trafiło do regionu. Te sprawy nie mają politycznych barw. Chcemy wspólnie z samorządowcami i parlamentarzystami Ziemi Zachodniopomorskiej rozmawiać o potrzebach naszego regionu. Priorytetem dla nas jest równomierny rozwój Pomorza Zachodniego – tak natomiast w Karlinie mówił Przewodniczący Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego Arkadiusz Marchewka.

Obszary zagrożone marginalizacją znajdują się w tzw. Specjalnej Strefie Włączenia. Zgodnie z ostatnią aktualizacją (2020) obejmuje ona 74 gminy województwa o najbardziej niekorzystnych wskaźnikach rozwoju społeczno-gospodarczego. SSW został opracowany na podstawie sześciu mierników: dostępności do usług publicznych, demografii, infrastruktury technicznej, problemów miejscowości popegeerowskich, potencjału gospodarczego i ubóstwa.
 
Dodatkowe fundusze w nowej perspektywie mają pomóc w kontynuacji już podjętych – oraz co warto podkreślić dobrze ocenianych przez stronę rządową, jak i europejską – działań. Służyłyby one realizacji trzech celów: aktywizacji społecznej i zawodowej mieszkańców, aktywizacji gospodarczej i aktywizacji infrastrukturalnej (w tym poprawy dostępności komunikacyjnej). – Nie wystarczą tylko projekty miękkie, które oczywiście są ważne, ale musimy zainwestować spore środki w gospodarkę i infrastrukturę transportową – przekonywał marszałek.

Na terenie województwa zachodniopomorskiego do 1992 roku funkcjonowało ponad 200 państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, w związku z prywatyzacją sektora państwowego rolnictwa w województwie na przełomie lat 1992-1993 ponad 26 300 osób utraciło pracę.
 
Z 3 powiatów w Polsce, w których gminy w 100% są gminami zagrożonymi trwałą marginalizacją dwie zlokalizowane są w województwie zachodniopomorskim. To pow. drawski i łobeski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Gość 21.02.2021 15:08
Nie skłócać ludzi z obszaru Pomorza Zachodniego z ludźmi z obszarów Polski wschodniej. Polska była podzielona na Polskę A i B. Wiemy jak to wyglądało, Polska Zachodnia doskonale sobie radziła i radzi, natomiast Polska Wschodnia przez dekady, przez władze była zaniedbana. Najmniej powodów do narzekania mają Wojew. Zachodniopomorskie i Pomorskie. Niech nasze wojewódzkie i lokalne samorządy nie stwarzają sztucznych problemów. Nie dzielcie znów Polaków i tak przez te wszystkie władzunie już podzielonych.

podatnik 20.02.2021 21:39
PiS tylko swoim daje, a najgorsze, że daje nasze.

Ola 20.02.2021 20:36
Dlaczego tak nie płakaliscie jak 8 lat tusk rządził? I tak dostajecie więcej. Oszczędzajcie.

PRAWDZIWA PANDEMIA KOMINOWYCH ZAROBKÓW HA HA AH 20.02.2021 15:32
TAK TAK BIERZEMY GAŻĘ LEPSZE OD MINISTRA I WOJEWODY POMÓZCIE NAM HA HA AH PORTFELE NIE WYTRZYMUJĄ ZARAZY HA HA AH

POślico wy....j 20.02.2021 13:26
Komentarz zablokowany

wiemy 20.02.2021 12:54
Swojakom dają głównie.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: despotyczna carycaTreść komentarza: Jak nie pasi to do Basi.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:18Źródło komentarza: Szok, ile na kampanię można wydać pieniędzy!Autor komentarza: tak skończąTreść komentarza: A niedługho będa chodzić po piwnicach i kanałach . te szczury gryfińskie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:17Źródło komentarza: Szok, ile na kampanię można wydać pieniędzy!Autor komentarza: HouseTreść komentarza: Byli tak pewni iż nie byli zdolni przewidzieć następstw.Przed podejmowaniem złych decyzji,często krzywdzących ludzi należy refleksyjnie pomyśleć.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:09Źródło komentarza: Szok, ile na kampanię można wydać pieniędzy!Autor komentarza: CZAS NA NOWE ROZDANIETreść komentarza: Potrzeba nowej osoby rozumiącej potrzeby młodych zaczynając od prostych rzeczy jak Dni Gryfina na stadionie, a nie na nabrzeżu, rozbudowę basenów odkrytych przy lagunie, powstanie mini tężni jak prezydent w Świnoujściu, wprowadzenie nowych na stanowiskach rad nadzorczych i w spółkach, ograniczenie liczby viceburmistrzów. Każdy z kandydatów powinien być zapytany wprost żeby mieszkańcy i pracownicy wiedzieli kogo zamierzają zostawić lub zmienić jako swojego zastępce itd. oraz kto będzie rządził w spółkach chodzi o prezesów vice itd... Kiedy zostanie wymieniona nawierzchnia na orlikach szkolnych....?? Jest wiosna chce się iść na rower czy do wyborów będzie otwarty przejazd pod obwodnicą na grajdołku to powinien być priorytet dla rowerzystów i osób chcących zaznać cienia jak przyjdą gorętsze dni, a takich miejsc mało.... Kiedy powstanie nowe kino z lepszymi wygodniejszymi fotelami i klimatyzacją?? Kiedy urzędnicy będą mieli klimatyzację od strony północnej czyli od szpitala? Kiedy będzie wymieniona fontanna przy biedronce na chromowaną równą z chodnikiem zmieniającą światło jak np. w Toruniu lub przy muzeum techniki w Szczecinie? Kiedy ruszy nabrzeże kawiarnie, lodziarnie, miejsce dodatkowej zieleni i schronienia przed słońcem w okresie wiosenno letnim? Kiedy ścieżka rowerowa na nabrzeżu zostanie przedłużona wzdłuż osiru dalej w kierunku ul. Czechoslowackiej? W przypadku remontu palacyku gdzie będą przeniesieni pracownicy na ten okres? Wakacje kiedy i gdzie będzie zlokalizowana plaża na Wełtyniu bo to przepiękne miejsce?? Kiedy nastąpi współpraca między jednostkami aby dokończyć ścieżkę rowerową na równą na odcinku od końca ul. Armii Krajowej przez Szczawno poprzez nierówności do ścieżki po byłym torowisku?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:06Źródło komentarza: Szok, ile na kampanię można wydać pieniędzy!
ReklamaMrówka
Reklama