Stop nieetycznym zbieraczom poroża

  • 22.02.2021, 16:59
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Stop nieetycznym zbieraczom poroża
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasach zasad, a przede wszystkim nie płoszą zwierząt. Od 23 lutego Lasy Państwowe, także na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, przeprowadzą akcję kontrolno-prewencyjną, która ma zapobiegać takim nieetycznym przypadkom.

Zrzutami nazywamy poroże zrzucane co roku przez zwierzęta jeleniowate – sarny, łosie i jelenie. Te ostatnie pozbywają się poroża właśnie na przełomie lutego i marca. To gratka dla poszukiwaczy. Wielu zbiera je do własnych kolekcji, niektórzy na sprzedaż. Cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych za kilogram, a za największe okazy płaci się dwu-, trzykrotnie więcej. Z poroży wytwarza się oryginalne przedmioty użytkowe i galanterię.

Niestety cześć osób w pogoni za znaleziskami zachowuje się nieodpowiedzialnie. Celowo tropiąc chmary jeleni, zmusza je do ciągłego przemieszczania się. Gruba pokrywa śnieżna, mróz i bardzo ograniczony dostęp do pożywienia to wystarczająco duże trudności dla zwierząt. Zmuszanie ich do ucieczki w takich warunkach, przepędzanie z bezpiecznych i zasobnych w karmę ostoi zakrawa na okrucieństwo.

Zdarzają się przypadki, gdy jelenie wypłaszane są petardami, a chciwy zbieracz „tropi” je quadem. Najprawdopodobniej taka właśnie była przyczyna tragedii w okolicach Ińska w Zachodniopomorskiem. Wypłoszona chmara przeszło 30 jeleni weszła na zamarznięte jezioro. Lód nie wytrzymał i mimo ofiarnej akcji strażaków 18 zwierząt utonęło.

- To niedopuszczalne, by zwierzęta padały ofiarą zachłanności – mówi Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych. – Ten przypadek skłonił nas do przyjrzenia się problemowi. W najbliższym czasie Straż Leśna przeprowadzi akcję, którą ma na celu przeciwdziałanie nieetycznym występkom.

Akcja o kryptonimie „Wieniec” (tak określa się poroże jelenia) będzie miała charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział ok. tysiąc strażników leśnych. Będą patrolować szczególnie te okolice, skąd pochodzą doniesienia o nieprawidłowym zachowaniu zbieraczy poroży. Chodzi o egzekwowanie zachowań zgodnych z przepisami. O wsparcie będzie proszona Państwowa Straż Łowiecka i Policja.

Celem nieetycznych zbieraczy są przede wszystkim jelenie. Ich krajowa populacja od kilku lat przekracza 200 tys. osobników i jest być może najliczniejsza w historii. Samce posiadają okazałe poroże – jedna tyka może ważyć nawet 5 kg. W trudnych, zimowych warunkach, zwierzęta gromadzą się w duże stada. Tropienie takich chmar na śniegu zwiększa szanse znalezienia zrzutów.

Jednak ciągłe nękanie takich stad nie tylko osłabia i stwarza zagrożenie dla zwierząt. To również potencjalne zagrożenie dla kierowców. Nietrudno o wypadek, gdy na śliską drogę wypadają zwierzęta, spłoszone przez zbieraczy poroży.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hubi
Hubi 23.02.2021, 17:06
Na Ińsku odbywało się polowanie o czym wszyscy wiedzą. Cierpliwości panie łowczy...
Straszna prawda
Straszna prawda 23.02.2021, 17:05
Niedawno ci zbieracze poroży... przyczynili się do śmierci bodaj 20 jeleni. Tak ich straszyli że biedaki ze stresu się potopili... Człowiek za pieniądze staje się bestią.
C2H5OH
C2H5OH 23.02.2021, 10:11
Rogi rogami a pić się chce
Krogulec
Krogulec 23.02.2021, 00:07
Zakazać polowań!
Ale ściema a lud to łyka
Ale ściema a lud to łyka 22.02.2021, 22:39
To myśliwi już nie płoszą jeleni ?
Nagonki po 150 myśliwych ze sztucerami i strzelbami śrutowymi , która rani całe stado ?
Wściekłe psy karmione krwią dzikich zwierząt co podgryzają tylne nóżki ? Jak to nazwać ? Myśliwi są tacy żarłoczni czy to ich psy ?
no
no 22.02.2021, 22:47
Tez tutaj upatrywałbym największego zagrożenia.
Knagulec
Knagulec 22.02.2021, 21:18
Jedynego z porożem jakiego znam to gumowiec, moj szwagier wypełzł i ukąsił w torbe pozdrów starą ode mnie
Gumowiec
Gumowiec 22.02.2021, 19:50
Przepiękne poroże ma Knagulec,rogacz alkoholik
Gumowiec
Gumowiec 22.02.2021, 19:04
Przecież to Knagulec na rykowisku!
Knagulec
Knagulec 22.02.2021, 21:19

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.


Pozostałe