Ogród Dendrologiczny w Przelewicach w rękach samorządu województwa. Podpisano akt notarialny

  • 26.02.2021, 17:29
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Ogród Dendrologiczny w Przelewicach w rękach samorządu województwa. Podpisano…
Województwo Zachodniopomorskie przejęło od Gminy Przelewice nieruchomości wchodzące w skład Ogrodu Dendrologicznego wraz z zabytkowym folwarkiem. Uroczyste podpisanie aktu notarialnego odbyło się w piątek, 26 lutego br. w Pałacu w Przelewicach. Dokument podpisali marszałek województwa Olgierd Geblewicz, wicemarszałek Olgierd Kustosz oraz wójt Gminy Przelewice Mieczysław Mularczyk.

-Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom. To przede wszystkim ich ciężka praca umożliwiła podpisanie tego ważnego dokumentu. Pewien etap się kończy, ale tak naprawdę to wszystko dopiero się zaczyna. Nie przejmujemy tego przepięknego miejsca po to, aby spełnić jakiekolwiek osobiste aspiracje, tylko po to, aby zwiększyć jego atrakcyjność, aby tętniło życiem, a także żeby gmina miała wielką wartość dodaną. Naszą ambicją jest jak najszybsza realizacja inwestycji tak, aby to miejsce z roku na rok przyciągało coraz więcej turystów. Chcemy, żeby to miejsce żyło także siłą organizacji pozarządowych, struktur, które z całego województwa będziemy angażować do projektów m.in. z zakresu kultury, ekologii, etnografii czy kultury obszarów wiejskich Pomorza Zachodniego. Mamy nadzieję, że będzie to miejsce flagowe dla wszystkich lokalnych grup działania z naszego województwa. Chcemy, żeby mieszkańcy Przelewic byli z niego dumni. Liczymy na owocną współpracę – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego nieodpłatnie przekazane zostało 10 działek o łącznej powierzchni ok. 57 ha, w tym sam Ogród (jako jedna działka) o pow. ponad 30 ha. Na obszarze tym znajduje się wiele zabytkowych budynków, w tym pałac, dwór oraz kompleks zabudowań starego folwarku. Wartość przekazanych nieruchomości to blisko 18 mln zł.

Dziękuję radnym Gminy Przelewice za zaufanie. Jestem przekonany, że współpraca między Województwem i Gminą, a także zachodniopomorskimi powiatami spowoduje, że miejsce to będzie prawdziwą perłą regionu – dodał wicemarszałek Olgierd Kustosz.

Na terenie tym, działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego prowadzi samorządowa instytucja: „Ogrody Przelewice - Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej". Instytucja działa na powstałym w XIX wieku historycznym parku oraz licznie zachowanych zabudowaniach folwarku. Całość, ze względu na swoją wyjątkowość oraz unikalne walory historyczne, a także stan zachowania, została na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.

W zakresie działalności kulturalnej instytucja prowadzić będzie działania skierowane na obszary wiejskie, popularyzację kultury ludowej oraz dziedzictwa niematerialnego Pomorza Zachodniego. Działania w tym zakresie będą koncentrować się m. in. na organizacji warsztatów, wystaw czasowych, koncertów, plenerów oraz edukacji dzieci i młodzieży. Celem Centrum jest również promocja kultury ekologicznej.

Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów. W odbudowanym w 2006 r. XIX wiecznym pałacu mieszczą się sale konferencyjne, szkoleniowe, laboratoria i pokoje gościnne.

W spotkaniu, które odbyło się 26 lutego br., uczestniczyli również: wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kalina, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Sejmiku Marcin Przepióra, przewodniczący Komisji Rozwoju, Promocji i Współpracy Zagranicznej Wojciech Dorżynkiewicz, a także radni Gminy Przelewice.

W załączeniu przesyłamy treść komunikatu prasowego i zdjęcie z podpisania aktu notarialnego.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miki
Miki 28.02.2021, 13:10
Teraz wyremontują wszystko za grube pieniądze ( unijne ), a potem sprzedadzą jakiemuś byznesmenowi z po- za symboliczną złotówkę ( bo się nie opłaca utrzymanie) . Obym był złym prorokiem.
Miki, pomyliłeś artykuły?
Miki, pomyliłeś artykuły? 28.02.2021, 14:51
A czy to nie jest aby plan tercetu na nabrzeże?
Liść
Liść 27.02.2021, 17:38
Ciężką pracą było doprowadzenie ogrodu do takiego poziomu. Teraz cała cięzka praca wielu ludzi zostanie zniszczona przez tych, którzy dorywaja się na 4 lata do władzy. Podzieli los parków krajobrazowych.
sceptyk
sceptyk 27.02.2021, 11:16
No to kolejna perełka regionu zostanie tylko wspomnieniem
co?
co? 27.02.2021, 11:22
Masz na mysli Pałacyk pod Lwami?
i od tego czasu co????
i od tego czasu co???? 27.02.2021, 12:23
przecież już zapowiedzieli to zdaje się w 2017 roku... Przez pomyłkę im się wymknęło...
Danka
Danka 26.02.2021, 22:48
Geblewicz kupił sobie pałac.
Gryfino doda drugi!!!!
Gryfino doda drugi!!!! 26.02.2021, 23:32
Może by jeszcze Pałacyk pod lwami? To jedyny ratunek, jak 3 lata temu jeden zapowiedział, że zburzy... I taki był "przygotowany" do remontu, że... nie chciał pieniędzy...
dobry pomysł
dobry pomysł 27.02.2021, 00:13
Odebrać Sawarynowi Pałacyk pod Lwami to chyba dla niego jedyny ratunek.
do dobry pomysł
do dobry pomysł 27.02.2021, 08:11
Uważaj jak piszesz o Sawarynie, bo zaraz ci sługus wysmaruje tekst, że się chyba kochasz w tym grubasie haaahaaa
Do 8:11
Do 8:11 27.02.2021, 22:53
Tym komentarzem tylko to potwierdziłas 🤣🤣🤣
Mieszkanka Przelewic
Mieszkanka Przelewic 26.02.2021, 22:19
Szkoda tego pałacu ale to tak jest jak polityka miesza ludziom w głowach.
cash
cash 26.02.2021, 19:00
Marszałkowi się przelewa?
Martwa natura
Martwa natura 26.02.2021, 18:50
Jak gmina sobie nie radzi to trzeba przejmować. Symbolem tego ogrodu jest bury, śmierdzący i martwy ściek przepływający prze chemicznie skażoną ziemię.
Kuś
Kuś 26.02.2021, 18:43
W Przelewicach się nie przelewa.

Pozostałe