Tylko maseczki. Chusty i przyłbice - nie. Od soboty nowy nakaz zasłaniania ust i nosa

  • 27.02.2021, 01:48
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Tylko maseczki. Chusty i przyłbice - nie. Od soboty nowy nakaz zasłaniania ust i nosa Fot. zus.gov.pl
Od soboty 27 lutego 2021 r. obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.
W piątek wieczorem ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
 
Dokument dotyczy również nakazu noszenia maseczek. Z rozporządzenia wynika, że od soboty nakazuje zakrywanie ust i nosa przy pomocy maseczki. Do tej pory obowiązywało rozporządzenie, według którego usta i nos należy zasłaniać przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego.
 
Nakaz używania maseczki od soboty obowiązuje w środkach publicznego transportu zbiorowego, na statkach pasażerskich w żegludze krajowej lub statkach żeglugi śródlądowej przeznaczonymi lub używanymi do przewozu osób.
 
Maseczki należy nosić również w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów czy parkingów leśnych, w zakładach pracy, jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba, chyba że pracodawca postanowi inaczej.
 
Wymóg ten dotyczy też osób przebywających w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym.
 
Maseczki należy nosić też w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).
 
Dozwolone są wszystkie rodzaje maseczek - ważne, aby były noszone prawidłowo, czyli muszą zasłaniać usta i nos.
 
Rekomendowane, ale nie nakazane, przez Radę Medyczną są maseczki chirurgiczne i powyżej, a więc np. FFP2.
 
Przyłbice mogą być stosowane tylko dodatkowo - razem z maseczką.
 
W rozporządzeniu wskazano również przypadki, w których nie stosuje się nakazu zakrywania ust i nosa. Są z niego zwolnione m.in. dzieci do ukończenia 5. roku życia, osoby ze względu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, oraz mające trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa. Nakazu nie stosuje się też w przypadku sprawującego kult religijny podczas jego sprawowania. Maseczki nie trzeba mieć założonej na terenie lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego albo plaży.(PAP)
 
Autor: Szymon Zdziebłowski
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pseudopandemia
Pseudopandemia 27.02.2021, 15:40
Ludzie!! Ubudźcie się wreszczie, to depopulizacja. Chcą zrobić z nas posłusznych, a w szczepionkach są czipy i będziemy kontrolowani..
do fejkniusiarza z 15.40
do fejkniusiarza z 15.40 27.02.2021, 19:46
Pseudomądry sam się obudź bo albo ktoś zrobić ci wodę z mózgu, albo jesteś trollem i próbujesz wmawiać ludziom bzdury, albo kretynem.
...
... 27.02.2021, 20:37
Takiemu jak ty, niestety prostych rzeczy nie da sie wytłumaczyć, idź włącz tvp
to nas uratuje
to nas uratuje 27.02.2021, 12:37
DDM - dystans, dezynfekcja , maseczki
Knagulec
Knagulec 27.02.2021, 22:40

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Knagulec
Knagulec 27.02.2021, 12:17
Gumowiec wez zamiast maseczki galoty starej
myślący samodzielnie
myślący samodzielnie 27.02.2021, 11:21
Ciekawe wnioski z tych komentarzy...
***** ***
***** *** 27.02.2021, 11:04
Ja odnośnie maseczek. ***** *** dziękuję za uwagę. Miłego dnia pissiory
pytam
pytam 27.02.2021, 11:23
A co znaczy 8 gwiazdek?
express
express 27.02.2021, 12:44
Osiem gwiazdek to symbol, który zaczął być popularny na finiszu kampanii prezydenckiej 2020. Mówiąc krótko te osiem gwiazdek: ***** ***, to ocenzurowana wersja wulgarnego hasła "J**** PiS", które pojawia się w mediach społecznościowy, ale też na np. plakatach czy koszulkach
uwaga
uwaga 27.02.2021, 10:58
Azjatycki szpieg rozprzestrzenia fake newsy aby jak najwięcej osób się zaraziło i zmarło. To taka wojna gdzie giną ludzie bez wystrzału karabinu.
golem
golem 27.02.2021, 10:42
Ciekawe kto będzie to sprawdzał.
Melani
Melani 27.02.2021, 09:57
(...)
Sauron przyjmij jeden nick.
Komentarz usunięty.
administrator
ciekawe...
ciekawe... 27.02.2021, 09:45
Ciekawe, czy iluś znajomych instruktorów narciarstwa musiało opylić wagony przyłbic? Bo o tym, że skuteczność przyłbic jest ograniczona, wiadomo było na jesieni, co przyznał minister zdrowia...
cyklon
cyklon 27.02.2021, 09:21
Od papierosów, rocznie umiera więcej osób niż z powodu wirusa. Nie wspominając o chorobach związanych z paleniem. Jakoś nie widać żadnej blokady tej gałęzi przemysłu. Więc nie o nasze zdrowie tu chodzi.

Sauron, przyjmij jeden nick.
Przestań wklejać fake newsy.
administrator
do prymitywa
do prymitywa 27.02.2021, 11:00
prymitywie - jak więcej umiera palaczy, to znaczy że inne choroby nie są ważne?
Jak kardiologię uznasz za najważniejszą, to zlikwidujesz endokrynologię, chirurgię itp?
cyklon
cyklon 27.02.2021, 12:22

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

łowca szpiegów
łowca szpiegów 27.02.2021, 11:25
To prymitywna komunistyczna propaganda trolla. Najwyraźniej obce służby zatrudniają debila.
prymityw tak ma...
prymityw tak ma... 27.02.2021, 12:31
wkleja, co mu kazali - przecież takie prymitywne głupoty podaje (jak 9.21) że to bezmózgowe kopiowanie...
cyklon
cyklon 27.02.2021, 09:19
Plandemia to spisek globalistow na calym swiecie. Szmaty na twarzach, kwarantany itd. maja tylko umocnic przekaz o pandemi . Glowna przeyczyna umieralnosci ludzi jest zablokowana sluzba zdrowia , ludzie umieraja i wpisuja im covid stwierdzony falszym testem PCR. Terror medialny i propaganda wzniecaja strach w ludziach i tym samym zachorowalnosc.

Sauron, przyjmij jeden nick i przestań wklejać fake newsy.
administrator
ceyklon nie sauron
ceyklon nie sauron 27.02.2021, 12:19

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

koniec liczenia
koniec liczenia 27.02.2021, 08:58

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Alajka
Alajka 27.02.2021, 08:54
Kolejne rozporządzenie które mogą sobie w *** wsadzić !!!
Karyna
Karyna 27.02.2021, 07:52
Rozporządzenie to nie ustawa więc pocałujcie mnie w rzopu
cóż...
cóż... 27.02.2021, 10:50
Jedno to niechlujstwo prawne, drugie to ochrona życia i zdrowia - własnego i otoczenia...
Żenady ciąg dalszy
Żenady ciąg dalszy 27.02.2021, 07:23
Przecież ci idioci już nie wiedzą co czynią do tej pory niby chroniły przed tym niby wirusem którego oczywiście nie było i nie ma a teraz już nie chronią widać że to dekle
do dekla
do dekla 27.02.2021, 11:04
Ty się lecz według podręczników z XV wieku. Przecież postęp wiedzy jest niemożliwy...
Gumowiec
Gumowiec 27.02.2021, 06:35
Knagulec się pyta czy może zakładać pampersy
Knagulec
Knagulec 27.02.2021, 12:18

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

ten co leczy
ten co leczy 27.02.2021, 05:55
Nakaz to nie obowiązek, rozporządzenie To to papier, bez stanu wyjątkowego wszystkie Te rozporządzenia są Niezgodne z konstytucją i tyle.
Kto chce niech nosi a chorzy niech zostają w domach na kwarantannie, zdrowy człowiek nie powinien nosić tych szmat, bo choroby które nabywa się je nosząc zrobią spustoszenie w organizmie trochę później tak jak tzw. szczepionki, masz wybór !
jak ubierasz "szmatę" to spróbuj ubrać czystą maseczkę - nie…
jak ubierasz "szmatę" to spróbuj ubrać czystą maseczkę - nie złapiesz niczego:):):) 27.02.2021, 12:17
Po pierwsze nie trzeba stanu wyjątkowego do maseczki - wystarczy ustawa. Niechlujstwo pisu, który od roku nie potrafi porządnie zapisać tego nie usprawiedliwia debilizmu ludzi.
Jak ubierasz "szmatę" nie dziw się, że "coś łapiesz"...
Spróbuj ubrać czystą maseczkę...
przezorny
przezorny 27.02.2021, 10:59
Nawet jeśli niezgodne z prawem to dla własnego dobra warto nosić.

Pozostałe