Kompromitacja propagatorów studium. Sprawą zajął się już wojewoda. Czy zajmie się prokurator?

  • 28.02.2021, 19:45
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Kompromitacja propagatorów studium. Sprawą zajął się już wojewoda. Czy…
-Wojewoda swoją opinią zmiażdżył studium przygotowane przez ekipę Sawaryna. W zasadzie przedstawione argumenty, to gotowiec dla poszkodowanych aby z tym pójść do sądu administracyjnego. A dodatkowo sprawą powinien zająć się prokurator – twierdzi nasz rozmówca.

Wojewoda wszczął postępowanie nadzorcze w odniesieniu do uchwały w sprawie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Gryfino podjętej na sesji 28 stycznia 2021 r. Chodzi o dokument, nad którym - jak powiedział Tomasz Miler - siedział przez 4 lata.

To co krytycznie piszą służby wojewody, potwierdza wiele wcześniejszych opinii dotyczących projektu studium, które prezentowaliśmy na igryfino. Kompromituje to radnych podnoszących rękę za uchwałą obarczoną tyloma uwagami nadzoru wojewody.

Zasady sporządzania studium naruszyli BARDZO

Widzieliśmy fragmenty pisma wojewody do władz gminy Gryfino. Wysłane zostało w związku ze wszczęciem postępowania nadzorczego w odniesieniu do uchwały o studium. Już w pierwszym punkcie służby wojewody wskazują na „ISTOTNE NARUSZENIE ZASAD SPORZĄDZANIA STUDIUM”.

Już na pseudobilans nieruchomości wskazywał na przedostatniej sesji radny Piotr Romanicz. Wojewoda pisze wprost: „dokonując bilansu terenów przeznaczonych pod zabudowę nie wykazano uwzględnienia niepewnych procesów rozwojowych, które mogą zwiększać zapotrzebowanie na nową zabudowę w stosunku do wyników analiz”.

Sprawa dla prokuratora?

Zdaniem nadzoru prawnego wojewody „ze skarg i rysunków planu wynika, że w studium przeznaczono na tereny rolne nieruchomości niezabudowane o niskiej klasie gruntu otoczone istniejącą zabudową z pełną infrastrukturą i dla niektórych działek wydano również warunki zabudowy na budynki mieszkalne”. Z drugiej strony „tereny z zabudową siedliskową nie w pełni uzbrojone i o wysokiej klasie gruntu przeznaczono na zabudowę mieszkaniową”. Dodatkowo zauważono, że część przeznaczona zgodnie ze studium na zabudowę terenów miałaby być tam, gdzie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje uprawy rolne lub (sic!) linie energetyczne.

Ten niekonsekwentny sposób wyznaczania nowych terenów, to zdaniem naszych rozmówców sprawa dla prokuratora, aby wszczął postępowanie w sprawie wyjaśnienia tych założeń.

Naruszyli procedurę planistyczną

Nadzór wojewody pisze o naruszeniu procedury planistycznej. To jest znowu to, co na sesji wytykał burmistrzom Rafał Guga, przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie. Wojewoda wskazuje, że „niektóre tereny w studium uchwalono odmiennie niż w drugim wyłożeniu projektu studium”. Wskazuje tu m.in. na część działek w Bartkowie, Gardnie czy Radziszewie.

W samym Gryfinie w jednym przypadku „działkę przeznaczoną w projekcie pod rezerwę zabudowy jednorodzinnej uchwalono jako teren zielony”. Natomiast inna działka w Gryfinie „przeznaczona w projekcie pod tereny sportu i rekreacji uchwalono jako teren usług”.

Można zadać pytanie: czy przygotowaniem tego planu zajmowali się amatorzy, czy jedni z najdrożej opłacanych urzędników samorządowych w Polsce?

Punktuje naruszenia rozporządzenia przez amatorów?

Wojewoda punktuje amatorszczyznę gryfińskiego studium w wielu punktach. Zdaniem nadzoru gryfińskie studium w wielu miejscach narusza Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie zakresu projektu studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Przykładowo rysunek studium przedstawiający kierunki rozwoju nie odwzoruje istniejących uwarunkowań.

Na mapach twórcy jak dzieci pozaznaczali graficznie kolorami pomarańczowym i jaskrawożółtym tereny, ale nie ma objaśnienia na rysunku dlaczego. Bilans terenów sporządzany na potrzeby projektu studium sporządzony w maju 2016 r. był nieaktualny na dzień przekazania projektu do opiniowania i uzgodnień w styczniu 2019 r. To tylko niektóre przykłady amatorstwa zauważone nawet w Szczecinie.

Burmistrz na ostatniej sesji nie zająknął się o tym krytycznym piśmie z Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Nie znamy reakcji Mieczysława Sawaryna, choć nieoficjalnie mówił, że wybiera się do Szczecina w tej sprawie. My również go zapytaliśmy o studium i czekamy na wyjaśnienia.

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (161)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

co tu gadać
co tu gadać 06.03.2021, 13:15
Bumistrz Sawaryn powinien teraz przeprosić mieszkańców ze swoja niekompetencją doprowadził do takiej kompromitacji. Wojewoda pokazał mu wyraźnie jakim jest samorządowym cieniasem.
Bonanza
Bonanza 05.03.2021, 22:59
Po decyzji wojewody uchylającego uchwałę kompromitacja pełna. Tylko czekać kozła ofiarnego.
konład waleńłot
konład waleńłot 06.03.2021, 00:39
Puzik - bo to wszystko przez niego - tercet liczył, że większość uwali, a ten specjalnie zagłosował za, żeby skompromitować tercet
A oni chcieli poprawić, tylko przez Puzika musieli teraz świecić... przed wojewodą...
pytanie
pytanie 05.03.2021, 11:52
Kiedy przeproszą?
krzywda
krzywda 05.03.2021, 10:00
Niewybaczalny błąd. Choc nie wiem czy zbudowanie tego na krzywdzie ludzkiej można nazwać błędem.
Kaziu
Kaziu 04.03.2021, 23:41
Mój Burmistrz, taki troskliwy. Dziękuję za brak zwolnienia z nieruchomości, dziękuję za koncesję za alkohol, dziękuję za brak zwolnienia z opłat najmowanego lokalu (nie prowadzę działalności biurowej), dziękuję bardzo za politykę śmieciową i regularne podwyżki, dziękuję za brak budowy parkingów wielkopowierzchniowych w najbardziej uczęszczanych miejscach miasta, dziękuję.
nie ma zmiłuj
nie ma zmiłuj 04.03.2021, 14:20
Sprawę trzeba zbadać dogłębnie.
etyka
etyka 04.03.2021, 00:13
Zastanawiam się, jak się czuje teraz Maciej Puzik. Ci od Sawaryna dawno głosowali, jak "pan kazał" - podobnie jak dwóch, co formalnie weszło z PiSu - ale Puzik?
Może wreszcie wyjaśni, czym zmuszono go do takiego głosowania?
Bo przecież mówił o naciskach?
Ale jakich? Dlaczego im uległ?
krótko
krótko 03.03.2021, 23:59
Totalna kompromitacja i powinni totalnie przeprosić.
Skażona uchwała, skażona rada...
Skażona uchwała, skażona rada... 02.03.2021, 23:24
Jarek Kaczyński prezes PiS miał spekulantów od nierchomości puścić w skarpetkach . A tu Piasecki i Sobczak (psi źli).. No proszę. Zapraszamy Jarku do Gryfina. Zajmij się działkami w Bartkowie, Gardnie , Radziszewie i tymi już ujawnionymi Milerów. Ja bym sprawdził jeszcze śMiotka. Czyli robili też zmiany według własnych korzyści niezależnie od spotkań.
Słuszne
Słuszne 03.03.2021, 09:45
Ja tez zapraszam i przy okazji proszę zająć się tymi pomowieniami bez podstaw bo coś się komuś wydaje.
no to zaproś...
no to zaproś... 04.03.2021, 01:18
mylisz pomówienia z uzasadnionymi podejrzeniami - dlaczego polikwidowano tereny budowlane od strony Szczecina - gdy wszystkie gminy wokół wielkich miast na tym korzystają, że ludzie się osiedlają, płacą podatki itp?
G.
G. 04.03.2021, 10:03
do - no to zaproś: Musieli mieć w tym jakiś interes, bo to faktycznie nielogiczne.
sowa
sowa 03.03.2021, 00:14
Oni głosowali za na razie trefnym studium: Maciej Puzik, Władysław Sobczak, Roland Adamiak, Roman Polański, Elżbieta Kasprzyk, Zbigniew Kozakiewicz, Tomasz Namieciński, Marcin Para, Marcin Pazik, Piotr Zwoliński i Zenon Trzepacz!

Nie ma tu Piaseckiego kłamco.
lucyfer z bartowa  tylko pis  pejsy i satanizm
lucyfer z bartowa tylko pis pejsy i satanizm 02.03.2021, 18:24
ten kabaret jest coraz zabawniejszy co wy chcecie od pani eli sama tego nie przegłosowała ha ha ah bravo pani elu tak trzymać ha ha ah na saturnie też są pasy zieleni
Pamietasz mnie?
Pamietasz mnie? 03.03.2021, 07:12
Elunia fałszywu uśmiech i maszynka do glosowania
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 02.03.2021, 14:26
NIE JEST TO TAJEMNICĄ ZE MNIETEK I EKIPA robiła plan pod wieczorek deweloper tzn sw tomasz z baletnicą ha ha ah oraz tez sw jechwy i swoich kolezków w tym z SLD HA HA AH A PANI ELA TAŃCZY JAK WIECZOREK GRA OD LAT I TO TEZ JEST FAKT A WYTYCZNE DAJE WIECZOREK A CZÓWA ABW SZCZECIN HA HA AH Z MUSIAŁEM NA CZELE
czy coś jeszcze???
czy coś jeszcze??? 02.03.2021, 00:25
Studium Milera, schody Milera, parking Milera (pod dworcem) wyjazd Milera (:)) - z parkingu pod mauzoleum.
Fachowiec od pytania o mapkę dziury 50metrów od urzędu, od widzenia aktu notarialnego w sprawie listonoszki, od wysyłania do sądu na adres PUKu, od "nieumiejętności" obsługi facebooka (wyrok sądu), od pytania grabarzy o prognozy w sprawie pandemii, od pójścia do sądu bez dowodu...
hmmm
hmmm 02.03.2021, 10:25
Czy Miler już napisał to pismo do grabarzy o prognozę epidemii? Minęło sporo czasu - czy takie pismo powstało - bo przecież nie kłamał w odpowiedzi na interpelację?
ocena
ocena 02.03.2021, 00:02
To jest godne wójta Pcimia, a nie burmistrza Gryfina.
do Pana płazika
do Pana płazika 01.03.2021, 20:04
normalna rzeczjak wejdziesz miedzy wronyto musisz robic jak one bron Boze sie sie sprzeciwic to fora ze dwora
WANTED
WANTED 01.03.2021, 16:04
Panie Przewodniczący Rady Miejskiej w Gryfinie Rafale Gugo ! Ponieważ pismo wojewody dotyczy uchwały rady więc otrzymał je również pan i to imiennie. Jedno pismo dla przewodniczącego a drugie do burniszcza. Jeżeli nie ma pan pisma to znaczy że ukryto je w urzędzie przed panem. Proszę spytać w kancelarii wojewody. Poruszam ten temat bo jeżeli gmina nie publikuje w BIP jawnego a jakże ważnego dokumentu dotyczącego uchwały z prawem miejscowym to mamy przestępstwo. Jedno jest pewne. Może pan opublikować pismo skierowane do pana gdzie tylko pan chce. Niech pan je ujawni. Także na igryfini, faceboku i twitterze
wiadomo
wiadomo 01.03.2021, 16:47
Wanted, bo jak pisał Widzący: "wiedza była tajemna a szambo i tak wybiło". Wiadomo, że pisma powinny być jawne, ajk nie są to mają powody aby ukrywać i wtedy trzeba powiadomić kogo trzeba.
Wuja
Wuja 01.03.2021, 18:14
Mój znajomy zadał mi kiedyś pytanie - powiedz mi kiedy jest największe dziadostwo? Odrzekłem nie wiem. Wtedy wyjaśnił, że największe dziadostwo jest jak złodziejstwo połączy się z kurestwem i powiem wam że to się często sprawdza.
Danka
Danka 01.03.2021, 22:22
W województwie również. Tu chodzi TYLKO o stołki. Nie podniecajcie się. Szkoda waszego zdrowia.
podejrzewasz wojewodę????
podejrzewasz wojewodę???? 02.03.2021, 00:20
czyli danka uważasz, że wojewoda umoczony i ukręci łeb sprawie? Aż tak mocno osadzony jest tercet? Chyba niemożliwe...
ja
ja 02.03.2021, 17:31
nad wojewodą są jeszcze inne instytucje
Aż jeknął....
Aż jeknął.... 01.03.2021, 19:06
A ty jaki wuja ? Może wuja Michał ?
dobre!
dobre! 01.03.2021, 18:42
A ja ci wuja powiem - tercet i tutaj pokazał, że dno to dla nich niedosiężny szczyt...
Mateusz
Mateusz 01.03.2021, 18:33
Wuja masz mądrego znajomego. A twoja diagnoza jest w 10.
Arek
Arek 01.03.2021, 13:37
Taki człowiek nie może piastować żadnych publicznych stanowisk. Szczególnie w spółkach Skarbu Państwa.
Arbi
Arbi 01.03.2021, 13:26
Przecież o tych wszystkich błędach mówili radni na sesji. Uczciwi rani, Nieprzekupni. Trzeba się tylko wsłuchać.
ja
ja 02.03.2021, 17:33
to prawda tylko uczciwi radni a reszta maa swoje interesy nie sa radnymi dla ludzi
⭐
01.03.2021, 13:23
Mariolka
Samokrytyka mile widziana,ale żeby aż tak? 13.12 Mariolka "Głupich nie sieją oni rodzą się sami."😉
P S .Włóż pampersa 🤗😣
🧐🧐
🧐🧐 01.03.2021, 13:25
Chcesz mi go włożyć???? No nie co za świntuch 🤪😮🤗😁😁
ono to mają w obowiązkach
ono to mają w obowiązkach 01.03.2021, 13:30
OPS niech ci pampersa wymieni..
jesteście żałośni
jesteście żałośni 01.03.2021, 13:39
Znowu proburmistrzowskie trolle jak jakiś trudny temat dla tercetu to oni prpbują skierować dyskusję na inny tor "komentujec" jeden drugiego.
Paragraf
Paragraf 01.03.2021, 13:20
A cóż to za afera? Ludzie to przekręt największy w skali całego kraju. Detektyw co ją odkrył powinien dostać nagrodę CYMBAŁA ODKRYWCY ROKU.
Jedynego jestem ciekawy... Kto za to wszystko przeprosi??? Bo to że będzie musiał przepraszać zdaje się być pewne.
ciekawe, paragraf, to dopiero ciekawe...
ciekawe, paragraf, to dopiero ciekawe... 01.03.2021, 15:21
Wojewoda będzie przepraszać Sawaryna? Ciekawe... Coraz bardziej ciekawe... To kto ma te hektary, co się stały miastem a były polem, którego pozbyć się było trudno po zakazie handlu ziemią rolną, który rząd wprowadził
asesor
asesor 01.03.2021, 13:24
Paragraf, sugerujesz aferę? Przeprosic powinni burmistrz jego pomagierzy i radni, którzy głosowali za bublem. Sądzę jednak, że przeprosiny to mało!
Mariolka
Mariolka 01.03.2021, 13:12
Już żeście się wypstrykali 🤣🤣 czy wy siebie czytajcie? Chyba nie. To zacznijcie od dołu spokojnie bo ja mam majtki pełne że śmiechu. Jak to mówią głupich nie sieją oni rodzą się sami 🤣🤣🤣🤣
taka z ciebie mariolka...
taka z ciebie mariolka... 01.03.2021, 15:22
Wyślij zapytanie do grabarzy, co zrobić z majtami pełnymi ze śmiechu. Miler pyta ich o prognozy pandemii - dadzą radę i z tym pytaniem..
 Marszałek Sejmu i Senatu latali tam (Rzeszów)  samolotami dla VIP-ów
Marszałek Sejmu i Senatu latali tam (Rzeszów) samolotami dla VIP-ów 01.03.2021, 13:31
Ty jak w Pętli ( nowy film Patryka Vegi) masz majty pełne gów NA. Rozumiem , że jesteś w UKŁADZIE a le w Imperialu..
merytoryczna
merytoryczna 01.03.2021, 13:25
MAriolka sami sobie żeśmy wybrali radnych i burmistrza, o wickach nie wspomnę bo to tylko urzędnicy namaszczeni po znajomości przez Sawaryna.

Pozostałe