PUODO musi wszcząć postępowanie w sprawie przekazania danych

  • 03.03.2021, 16:06
  • dost.
PUODO musi wszcząć postępowanie w sprawie przekazania danych igryfino (arch.)
Przed majowymi wyborami (które się ostatecznie nie odbyły) Poczta Polska zwróciła się do gmin o przekazanie jej danych ze spisu wyborców, choć nie miała do tego podstawy prawnej. Niestety Prezes UODO nie chciał wszcząć postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez Pocztę Polską. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie musiał. Przez wyrok sądu.

Klient poradni prawnej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska zażądał od Poczty Polskiej S.A. usunięcia jego danych osobowych pozyskanych ze spisu wyborców. Gdy instytucja nie zrealizowała jego żądania, wystąpił do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych ze skargą dotyczącą pozyskania i przetwarzania danych osobowych przez Pocztę Polską S.A. Niestety PUODO odmówił wszczęcia postępowania. Pomogliśmy sporządzić skargę na to postanowienie, a także dołączyliśmy do postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Prezes UODO nie był uprawniony do odmowy wszczęcia postępowania, mógłby odmówić, gdyby żądanie wszczęcia postępowania „zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z innych uzasadnionych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte” (art. 61a § 1 KPA).

Prezes UODO stanął na stanowisku, że postępowanie byłoby bezprzedmiotowe, bowiem Poczta Polska S.A. nie naruszyła przepisów prawa, gdyż miała podstawę prawną do przetwarzania danych osobowych. Problem polega na tym, że Prezes UODO przed wszczęciem postępowania administracyjnego i przeprowadzeniem postępowania wyjaśniającego, nie mógł rozstrzygnąć, czy przetwarzanie danych osobowych przez Pocztę Polską S.A. było zgodne z prawem.

Nie można też zgodzić się ze stanowiskiem PUODO, że Poczta Polska S.A. mogła pozyskać dane, bo były one potrzebne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dlaczego? Ponieważ Poczta Polska S.A. nie była uprawniona do realizacji takich zadań. Organy odpowiedzialne za organizację i przeprowadzenie wyborów wskazane są w Kodeksie wyborczym. Są nimi Państwowa Komisja Wyborcza oraz komisarze wyborczy (art. 152 § 1 Kodeksu wyborczego).

Więcej w tekście – https://siecobywatelska.pl/wybory-kopertowe-prezes-uodo-nie-widzi-problemu/

Kontakt: Patryk Łuczyński, [email protected]siecobywatelska.pl

Sieć Obywatelska Watchdog Polska

dost.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tyle
tyle 03.03.2021, 18:32
Słusznie, przeciez to sa nasze, podatników pieniądze.
tytuł
tytuł 03.03.2021, 17:30
Pudło!

Pozostałe