Na ratunek zabytkom

  • 04.03.2021, 12:54
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Na ratunek zabytkom igryfino Pałacyk pod Lwami w Gryfinie od lat woła o ratunek.
Samorząd Województwa od lat przeznacza środki na ratowanie zachodniopomorskich zabytków. W tym roku wnioski o dofinansowanie prac można składać do 9 kwietnia br. Tym razem na ten cel zaplanowane zostało 1,8 mln zł.

Nakłady na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach z roku na rok rosną.

-Zabytki są ważnym elementem historii tych ziem, składową atrakcyjności turystycznej regionu i obiektami, z którymi jesteśmy związani emocjonalnie. To prawdziwe perełki dla miłośników historii i architektury. Środki, które kierujemy na ich ratowanie pozwalają na przeprowadzenie prac zabezpieczających lub przygotowanie dokumentacji – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Do udziału w konkursie uprawniony jest każdy podmiot posiadający tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Maksymalna wnioskowana kwota dotacji na jedno zadanie nie może przekroczyć 70 tys. zł. Wnioski można składać do 9 kwietnia br.

 

Poprzednie edycje konkursu pokazały, że ze wsparcia korzystają gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury, stowarzyszenia, izby rzemieślnicze, gospodarstwa rolne, spółki oraz osoby prywatne.

 

Szczegóły, formularze wniosków dostępne są na stronie UMWZ: http://www.kultura.wzp.pl/index.php/mecenat/konkursy/ochrona-zabytkow

 

Pomorze Zachodnie wspiera prace przy zabytkach od 2007 roku. Od tego czasu na ten cel powędrowało blisko 14 mln zł z budżetu województwa. To łącznie ponad pół tysiąca umów na przeprowadzenie prac lub przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (21)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Gryfino kaput
Gryfino kaput 05.03.2021, 14:35
Tomek M. załatwił sobie parę działek , teraz kolej na Pawła N.??? Zarobić na remoncie ??? Mietki a idźta wy w kibini mater !!!! DYMISJA !!!!!!
POślico wy....j
POślico wy....j 05.03.2021, 14:32
Powtarzam co WIDZIAŁEM , to było 15 lat temu !!!!!!!!!!-------------Zabytek ??? A daj pan spokój. Spędziłem tam dobre dziesięć lat . Zapleśniała , zagrzybiona RUINA !!!! Zburzyć i sprzedać działkę , ale uczciwie !!!! Nie jakimś tam Milerom za złotówkę !!! Pozdrawiam Burmistrza !!! A tak na marginesie , kiedy Tomasz M . poda się do DYMISJI ???
Tomek
Tomek 05.03.2021, 20:06
NIE poddam się do śmierci.
Walcie się
Ola
Ola 04.03.2021, 19:41
Z 14 mln , ponad 10mln dostali od rządu PiS. Chce spijać śmietankę, którą ani on ani jego partia nie zebrała. Bezczelność
tobie się głupiutki pokićkało, co jest spółki srebrna, co Polaków...
tobie się głupiutki pokićkało, co jest spółki srebrna, co Polaków... 04.03.2021, 20:29
ojej - a ile rząd PiS zarobił? Bo zdaje się, co daje (a jak rozdaje, to wiele już pisano - zgodnie z partyjnym kluczem) - to są NASZE a nie PiSu pieniądze?
gminny developer
gminny developer 04.03.2021, 19:15
Do 15.45: Miał wyburzać ale chyba wymyślił, że taniej będzie jak samo sie rozleci.
Srutututu
Srutututu 04.03.2021, 16:52
U nas nic nie trza remontować.
POślico wy....j
POślico wy....j 04.03.2021, 16:28
Napisałem Milerów . Przepraszam Milerów !!! No ale nie wszystkich .
Pozdrawiam Kamila M.
Pozdrawiam Kamila M. 04.03.2021, 16:19
Postawił sobie Niemiec tzw. pałacyk i co ?? Musiał zrobić odwodnienie , bo kurzawka szła z górki . Była jedna studnia z pompami przy murze obok rowu z Flisaczej . Drugie odwonienie było między Lwami i Odysem . Ale Pan Prezes WSS kazał zasypać tzw. bajoro ( w którym było centralne ogrzewanie . A dlaczego było ? bo jaśnie Niemiec trzymał tam Hipopotama , ale przyszli Ruskie i go zjedli ) No i zaczął się problem z WILGOCIĄ .
POślico wy ....j
POślico wy ....j 04.03.2021, 15:45
Zabytek ??? A daj pan spokój. Spędziłem tam dobre dziesięć lat . Zapleśniała , zagrzybiona RUINA !!!! Zburzyć i sprzedać działkę , ale uczciwie !!!! Nie jakimś tam Milerom za złotówkę !!! Pozdrawiam Burmistrza !!! A tak na marginesie , kiedy Tomasz M . poda się do DYMISJI ???
palić, burzyć, rozsprzedawać?
palić, burzyć, rozsprzedawać? 04.03.2021, 16:59
taaa, może i już handlarze nieruchomości mają obiecane tereny - tylko trudno uwierzyć, że nie można naprawić dachu, poprowadzić odwodnienia itp - normalny GOSPODARZ by dbał po troszeczkę - w miarę środków i możliwości.
No chyba że ma mentalność handlarza nieruchomości...
niemota
niemota 04.03.2021, 15:15
A nasze geniusze z urzędu już złozyli wniosek? Chyba dość czasu mieli na przygotowanie dokumentacji jak dostali kasę poprzednim razem od marszałka i jej nie potrafili wykorzystać.
kiedy
kiedy 04.03.2021, 14:12
A kiedy Pałacyk Pod Lwami rozbiorą jak wspominał burmistrz Sawaryn?
!!
!! 04.03.2021, 23:59
śMiotek widzi tam supermarket i parking.
tylko nie to!
tylko nie to! 04.03.2021, 15:15
Debil?
niestety...
niestety... 04.03.2021, 16:04
Niestety - Sawaryn coś tam chlapnął publicznie w 2017 że albo wyda od razu kilkanaście milionów albo rozbierze, bo mu się nie chce robić etapami - czy coś w tym stylu...
gong
gong 04.03.2021, 14:07
Tu trzeba naprawde dużych sum.
Teraz są za małe...
Teraz są za małe... 04.03.2021, 16:55
Duże sumy już były. Trzy i pół miliona ale za jeden raz nie dali by rady przerobić.
Gumowiec
Gumowiec 04.03.2021, 14:04
Lepiej ratujcie Knagulca póki całkiem się nie sponiewierał alkoholik
Knagulec