Na dwóch kółkach do granicy. Całkiem niedaleko Gryfina

  • 04.03.2021, 18:54
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Na dwóch kółkach do granicy. Całkiem niedaleko Gryfina UG Kołbaskowo
Przybywa bezpiecznych szlaków rowerowych na Pomorzu Zachodnim. Błyskawicznie postępują prace na budowie asfaltowej ścieżki z Przecławia do Karwowa. Ponad 2,5 km nowej trasy ma być gotowe jeszcze w tym roku. To kolejna z pakietu inwestycji, które gmina Kołbaskowo realizuje dzięki nawet 80-procentowemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Wygodna i szeroka (3 metry) droga pieszo-rowerowa biegnie od granicy Przecławia i Warzymic wzdłuż linii kolejowej Szczecin – Berlin, a po 800 metrach odbija na zachód w kierunku wsi Karwowo, by dotrzeć do drogi powiatowej Warzymice – Smolęcin. Budowany odcinek uzupełni sieć tras powstających na terenie gminy Kołbaskowo, a finansowanych w dużej części z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Na 2,5 km nowego szlaku samorząd otrzyma 2 mln 71 tys. zł. W ramach tego przedsięwzięcia powstaje także prawie 130 metrów drogi gminnej z chodnikiem (dofinansowanie – ponad 260 tys. zł). Wykonawcą prac, które rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, jest STRABAG Sp. z o.o.

 

Ścieżka Przecław – Karwowo ma nawierzchnię bitumiczną, a więc gwarantuje komfort podróżowania wszystkimi typami rowerów. Przy niej zaplanowane są miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami. Trasa wiedzie przez urokliwe łagodnie pagórkowate tereny, przy oczkach wodnych i małych wyspach zieleni. Na pewno będzie popularna wśród mieszkańców i turystów eksplorujących polsko-niemieckie pogranicze na dwóch kółkach.

 

- Pomorze Zachodnie staje się krainą bardzo przyjazną rowerzystom, miejscem aktywnego wypoczynku, bezpiecznych podróży. Bardzo nas cieszy zaangażowanie gminy Kołbaskowo w projekty infrastrukturalne, które są finalizowane dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Współpraca samorządu województwa z lokalnymi samorządami przynosi doskonałe efekty – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.- Jako region stawiamy na ekologię, turystykę, kontakty transgraniczne. Doskonale się w to wpisują mniejsze i większe rowerowe inwestycje realizowane w okolicach Kołbaskowa.

 

Trasa z Przecławia do Karwowa to kolejne zadanie realizowane w ramach projektu „Budowa dróg rowerowych w Gminie Kołbaskowo w celu uzyskania dostępności komunikacyjnej i poprawy bezpieczeństwa w ramach obszaru metropolitalnego – etap II”. Znalazł się w nim również szlak z Kołbaskowa do Kamieńca. W 2019 roku oddano do użytku 1700 metrów ścieżki i prawie 400 metrów przebudowanej drogi gminnej. Całkowita wartość projektu to ponad 5 mln 641 tys. zł (koszty kwalifikowane), a dofinansowanie z RPO WZ wynosi aż 4,5 mln zł, a więc 79,8 proc.

 

Natomiast I etap wspomnianego projektu to aż sześć zadań o łącznej wartości 10,9 mln zł, z dofinansowaniem 5 mln 360 tys. zł. Beneficjent rozliczył już roboty wycenione na 7,7 mln zł i otrzymał prawie 5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WZ.

 

Dzięki funduszom unijnym przygraniczna gmina rozwija sieć dróg, zwiększa mobilność mieszkańców, zapewnia bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Ponad dwa lata temu oddano do użytku ścieżkę Karwowo – Warnik (z pięknymi widokami na panoramę Szczecina), przebudowano także drogę gminną w Karwowie. Wielką atrakcją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest asfaltowa velostrada z Przecławia aż do polsko-niemieckiej granicy. Popularna wśród cyklistów, rolkarzy, ale też spacerowiczów. W listopadzie 2019 r. otwarto jej ostatni odcinek, z Rosówka do przejścia granicznego (po niemieckiej stronie ze środków Interreg budowany jest łącznik do Staffelde/Pargowa, na południe wzdłuż Odry, część trasy Blue Velo). W realizacji jest także przebudowa drogi gminnej Siadło Dolne – Kurów, przy której zaprojektowano ścieżkę pieszo-rowerową. Będzie to przedłużenie popularnego Szlaku Bielika, którym można eksplorować okolice Międzyodrza, malownicze wzgórza i wąwozy. Po drodze są liczne atrakcje przyrodnicze i historyczne (m.in. ruiny średniowiecznego kościółka), idealne miejsca na piknik, a nawet siłownia plenerowa i boiska.

 

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emil
Emil 09.03.2021, 01:13
A w Gryfinie o ścieżkach rowerowych ani widu ani słychu. Chyba że tych gminnych rozwalonych pod Zalando
test
test 07.03.2021, 01:00
Wszyscy dookoła jakoś potrafią? Przypadek?
eryk2
eryk2 06.03.2021, 16:36
a ile km dróg rowerowych wybudował powiat za czasu koalicji ekipy konarskiego z po? zero km. Ulotki i hasła wyborcze trafiły do śmietnika. Czyli powiat współrządzony przez P0 nie ma pomysłu, projektów i pomocy swojego Marszałka?
MP
MP 05.03.2021, 12:24
a już myślałem, że obejdzie się w artykule bez nazwisk, ale nie, jest. Wytłuszczonym drukiem zachodniopomorski św. Mikołaj, wielki budowniczy i fundator OLGIERD GEBLEWICZ. Pan marszałek, swoje imię ma pewnie na cześć bohaterskiego dowódcy czołgu 102 ' RUDY'.
https://www.youtube.com/watch?…
bo ważna jest tylko jedna partia i jeden prezes, co się męczy, dla naszego…
bo ważna jest tylko jedna partia i jeden prezes, co się męczy, dla naszego klub... ups:) 05.03.2021, 13:22
Ale jak materiały zamieszcza Urząd Wojewódzki, wstawiając zdjęcia wszystkich posłów itp - to jakoś ci nie przeszkadza... Ech ta "obiektywność tefałkurskiej"....
mieszkanka
mieszkanka 05.03.2021, 07:39
Chwalić to by się można było, jakby ścieżkę zrobili na ul. Łużyckiej. Droga fatalna, koło można urwać, albo się zabić na rowerze. A w godzinach szczytu przejechać między samochodami, cud.
zło wraca
zło wraca 05.03.2021, 08:53
Na Łużyckiej to nawet Napoleona pokarało.
super
super 05.03.2021, 00:08
Będzie gdzie pojeździć jak to wszystko minie.
wazny szczegół
wazny szczegół 04.03.2021, 19:41
Porządny krawężnik!
racja
racja 06.03.2021, 00:28
bo pole grząskie w tych stronach...

Pozostałe