PUK w Gryfinie sięga po eurofundusze. To środki na fotowoltaikę

  • 04.03.2021, 19:29
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
PUK w Gryfinie sięga po eurofundusze. To środki na fotowoltaikę
Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Gryfinie dotację wykorzysta na budowę instalacji fotowoltaicznej, z której energia będzie wykorzystywana na potrzeby miejscowej oczyszczalni ścieków. Umowę dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali 4 marca 2021 r. marszałek Olgierd Geblewicz oraz prezes spółki Zbigniew Miklewicz. W spotkaniu uczestniczyła także Ewa Dudar, wicestarosta gryfiński. Wartość wsparcia to blisko pół miliona złotych.
Przyznana dotacja pozwoli na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy docelowej 272 kWp (dwie instalacje po 136 kWp) na gruncie sąsiadującym z oczyszczalnią ścieków w Gryfinie. Jako źródło energii odnawialnej zostaną zastosowane moduły monokrystaliczne PV (800 szt.) o mocy 340Wp. PUK w Gryfinie zakłada, że powierzchnia zabudowy instalacji fotowoltaicznej nie przekroczy 3 670 m2.


Realizacja inwestycji możliwa jest dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczonym na wspieranie gospodarki niskoemisyjnej. Do tej pory z działania 2.10 (z tych środków PUK pozyskał dofinansowanie) przeprowadzono trzy nabory. W efekcie zawarto umowy na łączną kwotę dofinansowania przekraczającą 357 mln zł. Zakończonych i rozliczonych jest 135 projektów, kolejne są w realizacji.

– W tej perspektywie finansowej pokazujemy, że w szczególności fotowoltaika może przyczyniać się do zmniejszania ujemnego bilansu energetycznego w każdej infrastrukturze zarówno w tej prywatnej, jak i publicznej – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Zrealizowanie projektu przyczyni się do spadku szacowanej rocznej emisji gazów cieplarnianych o 206,70 ton równoważnika CO2.

Koszt całkowity projekt to 914 136 zł.

Instalacja powinna być gotowa do końca roku.

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Ekologicznym na Pomorzu Zachodnim.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nadzieja
nadzieja 06.03.2021, 23:10
Miejmy nadzieję, że Gmina pójdzie tym samym tropem.
POślico wy....j
POślico wy....j 06.03.2021, 09:20
Co Starostwo zrobiła dobrego dla Gryfina ??? Za co się wezmą , to KNOT !!!!
dla niektórych "knot" to niedosiężny ideał doskonałości...
dla niektórych "knot" to niedosiężny ideał doskonałości... 06.03.2021, 09:52
Dało gminie Macieja Puzika. O wkładzie pana Milera nie wspominając...
Artur
Artur 05.03.2021, 20:57
Wychodzi po 3 360 złotych za jeden kilowat co jest dość dobrą ceną rynkową. Wprawdzie dla małych instalacji domowych ( 3,5-10 kWp) kosztysą około 3,5 złotych za kW ale materiały na konstrukcje montażowe dla instalacji na gruncie są wyrażnie droższe od tych dachowych a skala obniża koszt robocizny.

Czekamy na kolejne projekty!
matematyk
matematyk 05.03.2021, 21:06
Te swoje przeliczniki to wiesz gdzie sobie wsadź...
JAREK ZAWSZE DZIEWICA   I  MARIA  ROKITA  HA HA AH
JAREK ZAWSZE DZIEWICA I MARIA ROKITA HA HA AH 05.03.2021, 20:17
POMOŻECIE POMOŻEMY HA HA AH https://youtu.be/Lgl2yQn6BvQ HA AH AH KABARET ON HA HA HA https://youtu.be/oWmEY2Hjwvs
Kowal
Kowal 05.03.2021, 18:44
PUK zabiegał o pieniądze, a Ewa się wcieła i skradła show. No takie parcie na szkło.
:)
:) 05.03.2021, 19:30
A srututu tutu i srututelki się zdziwiły: to my kurna mamy jakiś puk? A tomuś jak pisał do sądu, to adres puku nie odpowiadał...
88
88 05.03.2021, 18:09
Czy pani Dudar nie przymierza się czasem do objęcia fotela burmistrza po Mieczysławie ?
Misi
Misi 05.03.2021, 23:43
Oby jak najszybciej wymieniła tego pana którego mało gmina obchodzi i robi takie błędy.
Artur
Artur 05.03.2021, 20:47
Ja byłem pierwszy!
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 05.03.2021, 20:06
88 MÓW 66 CZYLI 33*2 HA HA AH 8*2 =16 8+8=16 1+6 = 7 HA HA AH AH JESTEŚ Z SATURNA HA AH AH MAŁPĘ POSTAWIĘ NA FOTEL BURMISTRZA I BEDZIE TO SAMO HA HA AH A JAKA BEDZIE REPREZENTATYWNA HA HA AH MNIETEK TO PIONEK PAJAC W TYM CYRKU HA HA AH
:)
:) 05.03.2021, 19:31
kuna ze strychu (ta co zjadła meble z sali ślubów) nie byłaby gorsza od obecnych tercetowych - więc każda zmiana będzie zmianą na lepsze
POKO kaput
POKO kaput 05.03.2021, 14:29
Ewuniu kiedy wesele z Olgierdem ?? Sto lat , sto lat .............Smali cholewy do Gryfina ..............
kod
kod 06.03.2021, 08:16

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

gorzej na pewno nie będzie!!!!
gorzej na pewno nie będzie!!!! 05.03.2021, 14:54
che che - przeczytał na igryfino że wicek piszący do grabarzy (a czy już napisał, czy jeszcze kleci pisemko) o prognozę pandemii zarabia więcej niż marszałek i wojewoda i prezydent Szczecina - to co się dziwisz...
smalący cholewy
smalący cholewy 05.03.2021, 14:44
Wielu na jej widok ma chrapkę!
Bogdan
Bogdan 05.03.2021, 12:26
Niech się pani Dudar lepiej zajmie powiatowym szpitalem, bo rośnie tam drogi pustostan, a nie gminnym PUKiem.
chyba...
chyba... 05.03.2021, 13:13
Marzysz o oddziale covidowym? Uważaj, bo wykraczesz i nie będzie "pustostanu" - ciekawe swoją drogą, jak wyglądało odkażanie szpitala po pacjentach cowidowych - bo przecież to nie jest tak, że dzisiaj leżą pacjenci zakaźni, a jutro z innymi chorobami... chyba....
MP
MP 05.03.2021, 12:13
Przecież ta dotacja to nie z pieniędzy widocznych na zdjęciu samorządowców, tylko z UE. Za swoje godziny urzędowania są sowicie wynagradzani.
Pani Dudar może tak przejdzie się na perony stacji PKP w Gryfinie, zwizytuje budowę peronów, oburzy się na oóźnienia w pracach, może zainicjuje budowę kładki z Górnego Tarasu nad torami, a nie wozi się za pieniądze podatników po Szczecinie aby sobie zrobić zdjęcie z marszałkiem i zaliczyć kolejny propagandowy lansik. W dzisiejszych czasach takie sprawy załatwia się przez internet.
chyba...
chyba... 05.03.2021, 13:14
Czemu ma robić to, co powinien robić gospodarz miasta? On nawet przez internet nie ogarnia takich spraw...
Ddd
Ddd 05.03.2021, 11:38
Prezes PUK dobrze się zna z Geblewiczem byl przecież skarbnikiem wojewodztwa. To czlowiek Platformy. Gazety pisały, ze w 2014 lobbowal za zrobieniem go prezesem Zarzadu Portow niejaki Stanislaw Gawlowski. Wystarczy wujka Google zapytac. Co takiego musialo się stac ze Sawaryn wział go bez konkursu do PUK przed samymi wyborami w 2018? Chyba musiał mieć argumenty za ta kandydatura. Duze
Ricki
Ricki 05.03.2021, 11:32
Gdyby nie Ewa top g... by było.
POślico wy....j
POślico wy....j 05.03.2021, 15:48
No i JEST !!!
nieładnie tak mówić o tercecie...
nieładnie tak mówić o tercecie... 05.03.2021, 17:18
dlaczego tak brzydko nazywasz tercet? To, że z "drużyny Ewy i Andrzeja" startował Puzik do rady od razu ma znaczyć, że winą Dudar jest zachowanie Puzika?
Droga Drzenin-Chwarstnica
Droga Drzenin-Chwarstnica 05.03.2021, 11:16
Remontowanie dróg po powiatowemu. Między tymi miejscowościami na tej drodze są setki dziur. Ostatnio zebrała się tam komisja, wzięli pomarańczową farbę, oznaczyli dziurę. Po kilkunastu dniach przyjechało kilku robotników do tego samochody i inny sprzęt i uwaga: załatali jedną dziurę. Inne jak były tak są. Gdzie tu logika?
pieszy
pieszy 06.03.2021, 16:28
kierownik zadowilony farba tańsza miż asfalt
wdzięczni mieszkańcy
wdzięczni mieszkańcy 05.03.2021, 09:17
Dziękujemy pani Ewo!
Ddd
Ddd 05.03.2021, 09:36
Dziękujemy Ewie Dudar, że w ramach etatu i godzin pracy w Starostwie lansuje się u Geblewicza przy sprawach PUK, ktory jest gminny a nie powiatowy. A do Brynek droga powiatowa to nadal droga przez mękę. Ale lans za to zaliczony. Slit focia z Olkiem jest.
zdegustowany
zdegustowany 05.03.2021, 14:16
Do Brynek a do Żabnicy z Czepina to już niedługo tylko terenówką przejedziesz. Ale lans musi być do wyborów coraz bliżej więc trzeba napierać na szkło
chyba...
chyba... 05.03.2021, 13:17
ba, pewien gościu, z pisowskiego nadania we władzach spółki - "w ramach etatu i godzin pracy w gminie" nie takie rzeczy potrafi, che che...
PO PZPR
PO PZPR 05.03.2021, 07:57
Chciałem zostawić śmieci komunalne na wysypisku , bo pod blokiem całe góry śmieci . I co ?? I nie wolno !!!! Śmieci nie PUK wywozi a nie pierdoły w głowie .
Grześ
Grześ 05.03.2021, 08:49
Na jakim wysypisku?
PO PZPR
PO PZPR 05.03.2021, 14:29
W Gryfinie !!!!!
Ddd
Ddd 04.03.2021, 23:15
Pani Dudar niech się lepiej zainteresuje drogą do Brynek, bo to jest jej zadanie a lansować się. Ciekawe, czy była tam w godzinach pracy?
też samotna
też samotna 05.03.2021, 05:59
Cóż w tym dziwnego że uczestniczy w spotkaniach?
Pełowiec
Pełowiec 05.03.2021, 00:41
Plus rozmowami z Olgierdem o mającej tam powstać kopalni
TAKI JESTEM DRAŃ   HA HA AH
TAKI JESTEM DRAŃ HA HA AH 04.03.2021, 22:59
ZIMY DRAŃ HA HA AH https://youtu.be/NUMY7wNOpHE OLGIERD *** BEZ DWÓCH ZDAŃ
EDEK BODO HA HA AH
EDEK BODO HA HA AH 04.03.2021, 22:51
https://youtu.be/NUMY7wNOpHE SWOJE ZDANIE O NICH MAM HA HA AH AH I JESLI CHCECIE TO W KOMPLECIE WSZYSTKICH ODDAM WAM HA AH AH
muzyk
muzyk 04.03.2021, 23:08
Co ty męczysz ten temat Zauchy. O co chodzi?
pisarz  nie  muzyk
pisarz nie muzyk 05.03.2021, 00:11
wieczorków nie zauchy zaucha to tylko pretekst haha ah
ekonomia
ekonomia 04.03.2021, 22:51
Super sprawa. To jako (teoretyczny) współwłaściciel firmy gminnej zapytam - o ile spadną dzięki temu opłaty kasowane przez PUK bezpośrednio i pośrednio?
Czyli - podstawowe pytanie - co będą z tego mieć mieszkańcy?
Mam nadzieję, że nie kolejną podwyżkę?
A U MNIE SIU A UMNIE CYK I JUŻ CZŁOWIEK NORMALNIEJE W MIG HA HA AH
A U MNIE SIU A UMNIE CYK I JUŻ CZŁOWIEK NORMALNIEJE W MIG HA HA AH 04.03.2021, 22:38

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Były pracownik
Były pracownik 04.03.2021, 21:59
Czy to prawda, że ludzie w puku rzucają wypowiedzenia bo mają dosyć niekompetentnych i chamskich panów nad sobą? Kolejne osoby odchodzą?

Pozostałe