Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 24 kwietnia 2024 06:13
Reklama

Ekspert: teraz dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie

Podejrzewam, że w tym momencie dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie – powiedział PAP dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ekspert podkreślił także, że "większość z tych mutacji jest nieszkodliwa". "Czasami jednak mutacje pomagają wirusowi zakażać i przy kilku takich mutacjach powstaje nowy wariant" - dodał. Przykładem wariantu jest brytyjska odmiana koronawirusa.
Ekspert: teraz dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie

Autor: Fot. gum.gov.pl

Jak wyjaśnił naukowiec, duża liczba nowych mutacji wynika z tego, że każda z tych mutacji jest konsekwencją mnożenia swojego ładunku genetycznego przez wirusa SARS-CoV-2 – im więcej na Ziemi jest komórek wirusa, tym szybciej się one mnożą. Oznacza to również, że im więcej zakażonych, tym więcej mutacji i tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nowego wariantu.
 
„Teraz sytuacja różni się od tej sprzed roku. Teraz mamy do czynienia z całą armią wariantów i prawie codziennie słyszymy o nowych mutacjach. To nie powinno zaskakiwać. Tak działa ewolucja, to jest proces biologiczny komórek. Większość z tych mutacji jest bezużyteczna, nieszkodliwa i szybko jest usuwana przez dobór naturalny. Ale niektóre mutacje są groźne" – powiedział dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
 
Jego zdaniem trudno prognozować, jaki będzie dalszy przebieg pandemii, ponieważ – jak mówił – nie wiemy, jak dokładnie będą się zachowywać nowe szczepy koronawirusa, w tym jak będą reagować na szczepionkę, oraz jak szybko uda się zaszczepić większość populacji.
 
"Nie wiemy, czy nowe, znane szczepy, np. brytyjski, uspokoją się latem – tak jak rok temu. Mamy powody przypuszczać, że w lecie pandemia zwolni, ale nie możemy tego powiedzieć z całą pewnością" – powiedział ekspert.
 
Według niego jest wiele powodów, aby jesienią spodziewać się czwartej fali epidemii, ale "można przypuszczać, że obecna fala jest najgorszą i ewentualne kolejne będą łagodniejsze".
 
Biolog wyraził nadzieję, że po obecnej fali będzie możliwy stopniowy powrót do normalności, ale – w jego ocenie – jeszcze długo będą obowiązywały rygory sanitarne, przede wszystkim noszenie maseczek, dezynfekcja rąk i zachowywanie dystansu.
 
"Myśląc o chorobach ewolucyjnych mogę spekulować, że po epidemii covid pozostanie z nami jak grypa. Jeden ze scenariuszy jest taki, że SARS-CoV-2 pozostawi nam zestaw różnych wariantów koronawirusa, które będą krążyć, ale nie będą tak groźne, bo te najbardziej zjadliwe wyeliminujemy za pomocą szczepionek" – powiedział dr Rafał Mostowy.
 
Dodał też, że przygotowanie szczepionek chroniących przed kolejnymi wariantami koronawirusa nie jest dla naukowców problemem i takie prace już trwają. Wyzwaniem jest przede wszystkim czas – czy uda się nowe preparaty przetestować i wyprodukować na tyle szybko, by zdążyć zaszczepić ludzi przed następnymi falami.
 
Zdaniem biologa z UJ nie należy także unikać szczepionek sugerując się doniesieniami, że nie działają one tak skutecznie na którąś odmianę koronwirusa, ponieważ nawet mniejsza skuteczność w zatrzymywaniu zakażenia może przekładać się w dalszym ciągu na wysoką skuteczność w zapobieganiu ciężkiego przebiegu choroby.
 
Dr Mostowy zapytany przez PAP o zasadność kolejnych obostrzeń odpowiedział, że są one potrzebne, ale – jak ocenił – "lockdowny mają większy sens, kiedy są wprowadzane wcześniej, ponieważ wtedy krócej trwają i są bardziej skuteczne". "Teraz u nas jest już późno na lockdown, a to oznacza, że może on trwać długo, dłużej niż dwa tygodnie, zanim zobaczymy jego efekty".(PAP)
 
Autor: Beata Kołodziej

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ha ha 30.03.2021 11:05
Z niego taki ekspert ja z koziej du..y orkiestra gra

:) 30.03.2021 19:51
Namów kozę do zjedzenia grochówki, będziesz miał symfonię. Zresztą nie tylko dźwięku - taki multimedialny show...

mantra 30.03.2021 10:12
Najgorsze są mutacje indyjska czy brazylijska, które mają znacznie wyższy odsetek śmiertelności. I to prawdopodobnie będzie czwarta fala? Pytanie czy rząd już o tym myśli?

Tak właśnie 30.03.2021 07:06
“Żyd pyta Żyda, kiedy skończy się epidemii. – Icek, bądź mądry. Poważni ludzie zainwestowali poważne pieniądze. Jak zarobią, to się skończy”.

mantra 30.03.2021 10:18
Dobrze się pośmiać w tym nieszczęście. Choć nawiasem mówiąc znam takich, który w takie spiskowe teorie wierzą. Ale przynajmniej można szybko oddzielić ludzi mądrych od głupich.

Do mantra 30.03.2021 12:05
Właśnie ty jesteś przykładem głupka co łyka te bzdury

Tak właśnie... 31.03.2021 18:50
Pożyjemy... zobaczymy:)

Tak właśnie 30.03.2021 18:11
taa... trzeba poszerzyć wiedzę, otworzyć książkę a nie opierać się na TV... podobne epidemie pojawiają cię co jakiś czas tylko tym razem są wykorzystywane jako narzędzie manipulacji i ogłupiania ludzi

taaa, a coś zrozumiałeś z tej "mądrej książki"? 30.03.2021 19:36
taak, przypomnij z tych mądrych książek - kiedy ostatnio była pandemia z tyloma śmierciami w ciągu roku? W średniowieczu? A może mówisz o "hiszpance" z XX wieku? Bo tamta, o ile można wierzyć danym - spowodowała zachorowanie 1/3 ludności świata ( iśmierć ok 10%) Narzekasz, że obecnie świat nie robi tego samego, co 100 lat temu, tylko walczy, żeby nie doprowadzić do śmieci 10% populacji świata?

Włodek 30.03.2021 01:01
Właśnie : trudno prognozować. Bo kto rok temu przewidział to co mamy dziś?!

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama