Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 07:19
Reklama
Reklama
Reklama

Program Rodzina 500+ kończy 5 lat. Czy przydał się Polakom?

Z okazji 5. urodzin programu „Rodzina 500+”, Biuro Informacji Gospodarczej opublikowało badania ukazujące wpływ programu na sytuację ekonomiczną Polaków. Ponad połowa ankietowanych rodzin deklaruje, że dzięki świadczeniu, jakość ich życia wzrosła powyżej przeciętnej lub nie ma na nią żadnego wpływu. Dzięki finansowemu wsparciu, częściej udaje nam się oszczędzać. Rzadziej decydujemy się natomiast na zaciąganie zobowiązań.
Program Rodzina 500+ kończy 5 lat. Czy przydał się Polakom?

Autor: iStock

„Rodzina 500+” to program, którego głównym założeniem była poprawa sytuacji demograficznej w Polsce oraz polepszenie jakości życia polskich rodzin. Choć z raportu BIG wynika, że nie udało się zrealizować celu związanego z przyrostem demograficznym, świadczenie stało się istotnym zastrzykiem finansowym dla rodzin z dziećmi. Początkowo pomoc obejmowała drugie i kolejne dziecko w rodzinie, z wyjątkiem rodzin o szczególnie trudnej sytuacji finansowej, gdzie objęto wsparciem również pierwsze dziecko. Od 2019 r. świadczenie przyznawane jest wszystkim dzieciom, bez względu na sytuację materialną gospodarstwa.

Mniej zadłużeń, więcej oszczędności

Aż w 30% rodzin stwierdzono, że program finansowy „Rodzina 500+” pozwala przetrwać trudne czasy pandemii. 29% gospodarstw domowych deklaruje, że program nie ma żadnego wpływu na ich sytuację ekonomiczną. Większość ankietowanych stwierdza, że udało im się zrezygnować z zaciągania kolejnych zadłużeń, uporać z wcześniej powstałymi zobowiązaniami lub bez problemu spłaca bieżące zadłużenie. Aż w 4% rodzin sytuacja poprawiła się na tyle, że jeden z rodziców mógł zrezygnować z zatrudnienia. 

500PLUS 3

źródło: Źródło: badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor / Biuro prasowe BIG InfoMonitor

Najistotniejsza pomoc w najmniejszych miastach 

Z badań przeprowadzonych przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w miejskich aglomeracjach wsparcie finansowe państwa ma najmniejsze znaczenie. Głównie mieszkańcy wsi oraz niewielkich miast przyznają, że świadczenie pozwala na pokrycie podstawowych potrzeb. Ta sama grupa ankietowanych wykazuje, że program „500+” był szansą na to, aby zacząć wiązać koniec z końcem.
500PLUS 4

źródło: Źródło: badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor / Biuro prasowe BIG InfoMonitor

Wpływ pomocy finansowej państwa w czasie pandemii

Okazuje się, że podczas trwania pandemii koronawirusa wniosek o przyznanie świadczenia złożyły rodziny, które dotychczas nie chciały skorzystać z tej formy wsparcia. Główne powody podjęcia takiej decyzji to wzrost cen codziennych wydatków, obawa o utratę pracy i płynności finansowej  oraz potrzeba zwiększenia poczucia bezpieczeństwa finansowego. W pozostałych przypadkach pojawiły się realne potrzeby gromadzenia oszczędności lub utracono dotychczasowe źródło dochodu. 
500PLUS 5
źródło: Źródło: badanie Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor / Biuro prasowe BIG InfoMonitor

Za i przeciw

Według raportu opublikowanego przez Biuro Informacji Gospodarczej, program finansowy „Rodzina 500+” wzbudza raczej pozytywne nastawienie. Osoby negujące to głównie te, którym świadczenie nie przysługuje. – Nastawienie do programu w dużym stopniu zależy jednak od tego, czy ktoś ma dostęp do pomocy, czy też nie. Jak wynika z naszego badania, wśród osób bez dzieci rządowe rozwiązanie popiera jedynie 28 proc. badanych, a przeważają przeciwnicy, których jest 36 proc. Z kolei beneficjenci są zdecydowanie za. W przypadku rodzin z jednym lub dwojgiem dzieci „Rodzinę 500+” popiera 43 proc. ankietowanych, przeciw jest 28 proc., a gdy dzieci jest troje lub więcej za opowiada się już nawet 59 proc. badanych, a przeciw jedynie 16 proc. – cytują słowa Sławomira Grzelczaka, prezesa BIG InfoMonitor, analitycy BIG w swoim podsumowaniu. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Elka 02.04.2021 17:44
Płacić godnie za pracę,a nie rozdawać!

Przedsiebiorca 31.03.2021 20:09
Te 500 plus rodzi Pagologie LUDZIE nauczyli sie z tym zyc tak jakby im sie to juz nalezalo 90 procent rodzin by sie zalamalo gdyby im teraz odebrano ten zasilek ,ten program mial zamiar taki by te pieniadze byly na dzieci a niestety stalo sie tak ze ma to na celu wiazanie konca z koncem ,a juz Najbardziej to mnie smiesza ludzie ktorzy krzycza ze PIS jest zly a zapominaja ze co miesiac wyciagaja raczki po 500 +i oto w Polsce mamy pokolenie dzieci i rodzicow 500+

Fakty 31.03.2021 19:17
Ja ostatnio czytałem, że przez te sześć lat rządów PiS nastąpiła pauperyzacja polskiego społeczeństwa. Wzrosła strefa ubogich , za to strefa średniej klasy zmniejszyła się o 40 %. Z państw UE pod względem PKB dalej jesteśmy na szarym końcu. Dogoniła nas Rumunia a za nami tylko Bułgaria. Nasza średnia pkb wynosiła już 68 % średniej unijnej obecnie to z powrotem tyle ile było jak wstępowaliśmy do UE w 2004r. czyli 60 %.No imamy inflację najwyższą w Europie i złotówka coraz słabsza dlatego ubożejemy.

Demokracja 01.04.2021 11:25
Jak nedejdzie czas spłacania, to ....

M. 31.03.2021 18:57
Dobre i tyle w tych czasach.

jachu 3 sobie ski ha ha ah 31.03.2021 18:40
przydał sie przydał ja wciaz dymam i dymam az marysieńce dopa oklapła ten z pincetki

Tatko 31.03.2021 17:54
Serwatką bedę karmił bachory ale będę popierał PiS,2,500+ piechota nie chodzi Dzięki PiS mam teraz co dnia nalewkę i paczkę fajek .Jarosław Jarosław

brat 31.03.2021 17:09
To jest już inna wartość niż 5 lat temu.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama