W szpitalu powstanie nowy oddział zakaźny

  • 01.04.2021, 23:23
  • Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
W szpitalu powstanie nowy oddział zakaźny Fot. Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Inwestycja przewiduje budowę i wyposażenie w aparaturę medyczną oddziałów zakaźnych. Pacjenci przyjmowani będą na oddziały w dwóch niezależnych punktach przyjęć SOR - pediatrycznym i dla osób dorosłych dostępnych na poziomie parteru. Dodatkowo na parterze znajdą się poradnie. Na pierwszym piętrze powstanie Oddział Dziecięcy Obserwacyjno-Zakaźny, natomiast na drugim i trzecim oddziały zakaźne dla dorosłych. Kolejne piętra – czwarte i piąte – przeznaczone zostaną na zaplecza socjalne, administracyjne oraz sale szkoleniowe dla studentów.

Najpierw udało się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej, następnie przygotować projekt, teraz zabezpieczyć finansowanie. Dzięki temu rozpoczęcie budowy nowego obiektu na potrzeby oddziałów zakaźnych przy ul. Arkońskiej w Szczecinie jest coraz bliższe. W środę, 31 marca 2021 roku marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz dyrektor placówki Małgorzata Usielska podpisali umowę gwarantującą przyznanie eurofunduszy dla tej istotnej inwestycji, medycznej inwestycji na Pomorzu Zachodnim.

Obecnie w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie leczy się 412 pacjentów covidowych, z czego 29 przebywa na OIM-ie. Placówka przystosowała wcześniej swoje przestrzenie do takich potrzeb, m.in. kilka tygodni temu otwarty został zmodernizowany budynek „G”, w którym znajduje się 28 łóżek intensywnej opieki medycznej oraz 60 łóżek szpitalnych dla chorych wymagających tlenoterapii. Trzecia – najbardziej dotkliwa pod względem zachorowań i zgonów – fala pandemii pokazuje jednak, jak bardzo w regionie potrzebne są nowe oddziały zakaźne.

Inwestycja zostanie wsparta unijnymi funduszami. Kwota dofinansowania wyniesie blisko 65 mln zł, co stanowi aż 95% kosztów całego przedsięwzięcia. 58 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 6,8 mln zł to środki z budżetu państwa. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz zabiegał o uruchomienie pomocy UE od maja 2020 roku, skutecznie przekonując Komisję Europejską do potrzeby budowy szpitala zakaźnego przy ul. Arkońskiej w Szczecinie.

Bardzo się cieszę, że udało się nam jako jedynemu regionowi w Polsce, a może i Europie, przekonać Komisje Europejską, by kierować unijne wsparcie nie tylko na teraźniejsze potrzeby, ale także na przedsięwzięcia zabezpieczające nas w dłuższej perspektywie. Epidemiolodzy nie mają wątpliwości, że w przyszłości będziemy się mierzyć z równie groźnymi patogenami, co COViD-19. Chcemy się przygotować na takie sytuacje, aby mieszkańcy Pomorza zachodniego mogli się czuć na tyle bezpiecznie, na ile to możliwe – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Inwestycja przewiduje budowę i wyposażenie w aparaturę medyczną oddziałów zakaźnych. Pacjenci przyjmowani będą na oddziały w dwóch niezależnych punktach przyjęć SOR - pediatrycznym i dla osób dorosłych dostępnych na poziomie parteru. Dodatkowo na parterze znajdą się poradnie. Na pierwszym piętrze powstanie Oddział Dziecięcy Obserwacyjno-Zakaźny, natomiast na drugim i trzecim oddziały zakaźne dla dorosłych. Kolejne piętra – czwarte i piąte – przeznaczone zostaną na zaplecza socjalne, administracyjne oraz sale szkoleniowe dla studentów. W budynku zaprojektowano szereg rozwiązań umożliwiających bezpieczne przyjmowanie pacjentów z chorobami zakaźnymi oraz ich hospitalizację – to rozwiązania komunikacyjne, śluzy, izolatki czy pomieszczenia do dekontaminacji. Ponadto projekt zakłada stworzenie lądowiska dla śmigłowców ratunkowych na dachu nowego obiektu oraz budowę łącznika z Centrum Diagnostyki Obrazowej. Efektem zaplanowanych zmian będzie zintegrowanie oddziałów zakaźnych dla dzieci i dorosłych, skupienie pacjentów w jednym miejscu, a także izolowanie obiektu w trakcie pandemii.

Czekaliśmy na ten dzień bardzo długo, w obliczu obecnej sytuacji to dla nas szczęśliwy dzień. Ostatni rok dobitnie pokazał, jak bardzo potrzebny jest duży, nowoczesny budynek przeznaczony na oddział zakaźny. Dodatkowo bardzo cieszymy się, że w lokalizacji szpitala przy ul. Arkońskiej powstanie lądowisko dla śmigłowców – mówiła dyrektor placówki Małgorzata Usielska.

Zakończenie prac zaplanowano na listopad 2023 roku. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 68 mln zł. Projekt wpisuje się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.1 „Infrastruktura zdrowia”.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

88
88 02.04.2021, 06:50
dlaczego dopiero teraz ?
no tak
no tak 02.04.2021, 01:13
Na nastepne fale covida.

Pozostałe