Tradycja wielkanocna wygrywa z pandemią [ZDJĘCIA]

  • 03.04.2021, 18:51
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Tradycja wielkanocna wygrywa z pandemią [ZDJĘCIA] fot. TWS
Od wieków w Wielką Sobotę w wielu krajach europejskich w kościołach, a czasem przed świątyniami, gromadzą się wierni z pięknie ustrojonymi koszyczkami różnej wielkości. A w koszyczkach wszystko to, co powinno się znaleźć na świątecznym niedzielnym stole.
Obowiązkowy baranek - symbol ofiary i zmartwychwstania, chleb, wędliny i jajo, od którego zaczyna się świąteczne śniadanie.
 
Wielkanoc, mimo że to święto kolorowe i wiosną radosne, ponownie przyćmiła swoim oddechem pandemia koronawirusa.
 
Na pl. Barnima co piętnaście minut w Wielką Sobotę pojawiali się gryfinianie chętni do poświęcenia pokarmów.
 
Nie będzie dużych spotkań, zabaw, a w wielu domach przy stołach będą puste krzesła. To nie tak miało być. Nie tak zwykle bywało…
 
TWS
igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Zdjęcia (77)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (49)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dziwisz
Dziwisz 06.04.2021, 11:58
Jakoś mnie to nie dziwi.
tak myślę
tak myślę 05.04.2021, 20:37
Ludzie są w stanie zaryzykować, żeby tradycji stało się zadość.
jednak
jednak 06.04.2021, 00:26
Jak stosujesz zasady, to ryzyko niewielkie.
,niam mnaium mniam
,niam mnaium mniam 05.04.2021, 17:53
Melduję, że święconka już zjedzona!
*** ***
*** *** 05.04.2021, 00:46

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

wdzięczni wierni
wdzięczni wierni 04.04.2021, 19:24
I po zdjęciach widać jakie to było potrzebne. Dziękujemy za inicjatywę i posługę. Szczęść Boże!
tylko pytam
tylko pytam 04.04.2021, 19:13
Dlaczego jest dużo takich samych zdjęć lub tych samych osób ii iiiiiiii ???
tylko odpowiadam
tylko odpowiadam 04.04.2021, 19:31
Takie były życzenia. A życzenia trzeba spełniać. Zwłaszcza podczas świąt.
Gość
Gość 04.04.2021, 14:40
Alleluja.Wszystkiego najlepszego wszystkim ludziom bez wzgledu na poglady i wiarę.Jezus zginał za wszystkich dla naszego zbawienia więć te święta sa wszystkich. ..nawet tych co nie wierzą ponieważ daja im nadzieje i mozliwosc nawrocenia.Nasza wiara nie daje nikomu przewagi i nikogo nie wywyzsza.Nie ma znaczenia czy ktos wierzy od dziecka czy nawraca sie w ostatniej chwili.Wszyscy dla naszego Boga jesteśmy jego dziecmi.Niech zmartwychwstały Chrystus blogoslawi swiatu niosac nadzieje milosc i pokoj.
Ach
Ach 04.04.2021, 14:03
Ja byłam niestety na górnym tarasie. Niestety, bo nie spodziewałam się, że świecenie odbędzie się w kościele. A tam człowiek na człowieku. Dystans? Ramię w ramię. Jest młoda, silna, zaszczepiona
. Więc nie bał się. Ale gdzie są służby? Kto pozwolił na coś takiego. Zapchany, przepełniony kościół
lkun hgiotu7y
lkun hgiotu7y 06.04.2021, 14:50
kurna a w biedrze inermaszu sie nie zakazisz kapusiu gdzie sa suzby
88
88 04.04.2021, 13:27
Święconka to tradycja ludowa praktykowany tylko w Polsce.Trzeba jednak wiedzieć, że zwyczaj ten ma korzenie pogańskie i został przejęty przez Kościół i dostosowany do swojej ideologi, tak samo jak niektóre święta.
https://culture.pl/pl/artykul/…

Skomentuj
Helmut
Helmut 04.04.2021, 13:25
Ludzie przestańcie już żreć jak te świnie smród kapusty bigosu i starych jaj czuć nawet za Odrą. Czy wy niegdy się nie nazrecie i nie nachlejecie tej gnojowice pytam się.
.l ih9phpo8ho9p
.l ih9phpo8ho9p 06.04.2021, 14:49
a goeuowno cie to obchodzi
PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ
PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ 04.04.2021, 12:50
Radosnych Blogoslawionych Swiat Radujmy się Weselmy się Chrystus Zmartwychwstal prawdziwnie Zmartwychwstal🙏 WESOLEGO ALLELUJA
Zenek
Zenek 04.04.2021, 13:21
Co ty tu kit wciskasz moherze
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 04.04.2021, 13:16
powiedz tylko kto zmartwychchwstał ha ah ah WIELKA NOC HA HA AH
KIM ON DLA CIEBIE JEST
KIM ON DLA CIEBIE JEST 04.04.2021, 12:48
Jezus mógł zejść z krzyża, ale wolał powstać z grobu [Augustyn z Hippony (354 – 430), filozof i teolog]; ___Bez Jezusa Chrystusa nie tylko nie znamy Boga. Bez Jezusa Chrystusa nie znamy nawet siebie.[Blaise Pascal (1623 – 1662), francuski matematyk i filozof]; ____Jako dziecko byłem nauczany Biblii oraz Talmudu. Jestem Żydem, ale jestem zafascynowany jaśniejącą postacią Nazarejczyka... Nikt nie może czytać Ewangelii nie czując prawdziwej obecności Jezusa. Jego osobowość pulsuje w każdym słowie. Żaden mit nie byłby tak przepełniony życiem.[Albert Einstein (1879 – 1955), fizyk]____Jestem historykiem, nie wierzącym, ale muszę wyznać jako historyk, że ten ubogi kaznodzieja z Nazaretu bezsprzecznie znajduje się w centrum historii. Jezus Chrystus jest najważniejszą postacią w całej historii. [H.G. Wells (1866 – 1946), angielski pisarz]
noska
noska 04.04.2021, 12:45
Podejrzewam, że u niektórych wiara w tradycje jest tak silna mimo że nie ma ona nic wspólnego z wiarą w Boga hołdują tradycji.
ATEISTA
ATEISTA 04.04.2021, 11:45
Czy jakoś inaczej smakuje jedzenie po modłach waszego szamana?
Siedlisko covida te wasze szałasy i tyle w temacie!
Ale to tylko świadczy o waszym i tych waszych szamanów ilorazie inteligencji!
o uuugoyjkouytg9o8
o uuugoyjkouytg9o8 06.04.2021, 14:51
ateisto ilu zescie wymordowalki by zabic wiare
88 agnostyk
88 agnostyk 04.04.2021, 13:41
mnie się ten folklor podoba, choć od wielu lat go nie praktykuję. Żurek z białą kiełbasą i produktami z koszyczka zawsze był moją ulubioną potrawą świąteczną. Jadłem go raz w roku i zawsze był wyjątkowy /u mamy/
Zenia
Zenia 04.04.2021, 11:34
Ludzie jednak nie mają rozumu
happy
happy 04.04.2021, 10:37
Niektórym wirus odcina czakrę korony (łączność z nad-świadomością czyli Bogiem) i podnosi dopaminę (hormon szczęścia).
Obecna
Obecna 04.04.2021, 08:41
I tu się mylisz nikt kasy nie zbierał
dziad proszalny
dziad proszalny 04.04.2021, 09:43
Jakby co, to ja zawsze zbieram.
chyba mam depresję
chyba mam depresję 04.04.2021, 00:14
Chyba smutne swięto bo w symbolice krzyże a do tego ta pandemia.
Gość
Gość 04.04.2021, 00:37
Ty serio uważasz, ze najradosniejsze święto, najważniejsze święto chrześcijaństwa jest SMUTNE? Że krzyżami znaczymy Wielkanoc? (swoją drogą krzyż jest znakiem ZWYCIĘSTWA, nawet na znak tego przewiesza się czerwoną stułę na jego ramionach). Ktoś mądry wyliczył kilka symboli Wielkanocy, tych prawdziwych - np.palmę - owszem, ona jest przypisana ściśle do Niedzieli Palmowej - w liturgii, czy raczej w obyczaju liturgicznym - natomiast funkcjonuje świetnie w malarstwie najwiekszych mistrzów. Są też - również nieliturgiczne, ale silnie związane z Wielkanocą jaja wielkanocne - tak więc nie tylko krzyże. Można też zachować się bardzo kreatywnie w dekoracji wielkanocnych: w malarstwie stosuje się np.nimb zmartwychwstania, stosuje się znak otwartego grobu - czyli śmierć przezwyciężona - ileż tu radości, a niedokształceni, wykarmieni papką popkulturową ludzie, jak tu poniżej, wygarniają z głów to, co mają, czyli NIC - jedyne i ubogie skojarzenie, że my to krzyż
wstyd...
wstyd... 04.04.2021, 08:55
ileż w tobie miłości bliźniego! Pomyśleć, że piszesz to w Wielkanoc....
pitu pitu
pitu pitu 04.04.2021, 06:55
pitu pitu - wiesz co, jak ci się myli palma i pisanka z krzyżem (znakiem męki i śmierci) to Auschwitz też dla ciebie"symbol zwycięstwa"?

Zohydzisz i zanudzisz każdą miłą rzecz w życiu...
mimo wszystko
mimo wszystko 04.04.2021, 00:09
Wesołych Świąt w tych smutnych czasach.
PostPRL
PostPRL 04.04.2021, 00:05
Patrzcie, jakie to znamienne, nadal, jak w czasach PRL mamy w mieście PODWÓJNE ŻYCIE - jedno kościelne, związane z wiarą, a drugie to to kompletnie bez wyrazu, koślawe, nawet infantylne oficjalne, miejskie. W przestrzeni Kościoła i tej własnej, intelektualnej mamy za sobą Tradycję - kulturową, religijną, obyczajową, a w przestrzeni miejskiej popkulturę, jej płytkość, infantylizm, jej disneylandowość. Pamiętam czasy PRL, księża z par.Chrystusa Króla musieli ściągac jakimiś cudami słynny film Franco Zefirellego" Jezus z Nazaretu" i wyświetlać go w kościele na wielkim ekranie, bo kina miały szlaban na takie filmy (film należy do klasyki kina światowego), telewizja wówczas pod kontrolą PZPR by za żadną cenę nie odtworzyła go przed świętami i nigdy. Mieliśmy się WSTYDZIĆ za swoją wiarę, nie miała ona wstępu do przestrzeni publicznej, choć najwięksi twórcy malarstwa i muzyki zbudowali naszą kulturę i muzykę swoimi wielkimi dziełami sakralnymi z symboliką chrześcijańską. W naszym mieście nadal rządzi postPZPR.
Frelek
Frelek 04.04.2021, 00:29
Wstydź się nadal, Katolicyzm to czyste zło

Pozostałe