O co chodzi z amantadyną? Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem na COVID-19

  • 04.04.2021, 08:57
  • News4Media
O co chodzi z amantadyną? Coraz bardziej zaawansowane badania nad lekiem… News4Media
Czy czeka nas rewolucja w leczeniu choroby COVID-19? Do tej pory nadzieją powrotu do normalności były jedynie szczepionki, do których nie wszyscy są przekonani. Tymczasem trwają badania nad lekiem, który - jak twierdzą niektórzy lekarze - jest skuteczny w zapobieganiu zakażeniem koronawirusem i w leczeniu skutków choroby powodowanej tym wirusem.

Czy amantadyna jest skutecznym lekiem na COVID-19? Doktor Włodzimierz Bodnar, który stosował ją na sobie oraz na swoich pacjentach uważa, że tak.

"Chorowało sporo osób z mojego persolnelu medycznego, przechodzili chorobę lekko, wszyscy brali amantadynę, pracuje u mnie około 60 osób, a współpracuje około 100. Nikt mi nie umarł, a wszyscy brali amantadynę" - mówił na antenie Polsatu dr Włodzimierz Bodnar.

Lekarz powiedział, że dzięki amantadynie on i jego personel nie boi się choroby covid-19:

"Ci ludzie, którzy biorą amantadynę od października, oni praktycznie nie mają zespołów pocovidowych. (...) Mój personel w ogóle nie boi się covid-19, część osób chętnie chodziła bez maseczek mimo, że narażenie w przychodni jest tak duże, ja osobiście przyjmując tyle osób przyjmuje bez maseczki".

Dr Włodzimierz Bodnar w programie "Gość Wydarzeń" ubolewał nad metodą leczenia osób chorych na COVID-19, a w zasadzie nad jej brakiem.

Badania nad amantadyną

Agencja Badań Medycznych, w odpowiedzi na zlecenie Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego, sfinansowała badanie dotyczące zastosowania amantadyny w zapobieganiu progresji i leczeniu objawów COVID-19. Badanie ma na celu potwierdzić, czy napływające doniesienia o skuteczności wykorzystania substancji stosowanej dotychczas w leczeniu Parkinsona zapobiega również rozwojowi COVID-19.

Jak poinformowała Agencja Badań Medycznych, przeprowadzone wiosną 2020 badanie wykazało, że żaden z pacjentów przyjmujących amantadynę, u których stwierdzono zarażenie wirusem SARS-CoV-2, nie doświadczył ciężkich objawów choroby. Podobnych obserwacji u pacjentów z chorobą Parkinsona dokonała także grupa z Cambridge University, która postuluje konieczność przeprowadzenia szerszych badań klinicznych w tym zakresie.

"Jako Agencja Badań Medycznych powinniśmy dostarczyć Polakom obiektywnej wiedzy, w celu zakończenia dyskusji na temat słuszności stosowania amantadyny w przebiegu COVID-19 w oparciu o twarde dowody naukowe. O to właśnie poprosił nas minister Niedzielski. Badanie, które uruchamiamy, da nam odpowiedź, czy amantadyna rzeczywiście działa" – podsumowuje prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński.

"Analizując mechanizm działania leku sądzimy, że amantadyna może być skuteczna w zapobieganiu rozwojowi COVID-19 w kierunku ostrej niewydolności oddechowej także poprzez działanie na ośrodkowy układ nerwowy. Warunkiem skuteczności amantadyny w COVID-19 jest jednak stosowanie tego leku we wczesnej fazie procesu chorobowego, tj. przed rozwinięciem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)" - podkreśla prof. Konrad Rejdak.

Badania nad amantadyną prowadzi Górnośląskie Centrum Medyczne, a wspomagać je ma 20 placówek. Badanie powinno zakończyć się 30 kwietnia.

News4Media/fot.News4Media

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kto by pomyślał...
Kto by pomyślał... 04.04.2021, 13:44
Zajęło to ministerstwu zdrowia ponad rok.
zła
zła 04.04.2021, 11:35
Wszystkie takie doniesienia to jest metoda prób i błędów, dająca ludziom złudne nadzieje. Tak leki jak i szczepionki.
ajwaj aleluja i  na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 04.04.2021, 11:26
to samo z resztą ha ha ah ja tam używam plaqenil to samo co amatandyna równie dobrze można brać doxsycyklinę efekt ten sam ha ah ah
przemozgr
przemozgr 04.04.2021, 11:24
Jakie badanie nad lekiem? ten lek jest od dawna w sprzedazy pod nazwa Viregyt-K czy Amantix,koszt okolo 20zł.Komus zalezy by sie szczepic i szczepic.
bodo
bodo 04.04.2021, 10:42
Co chwila głośno o jakiś cudownych lekach, ale niestety do tej pory większość tych doniesień nie znajdowało potwierdzeń w badaniach klinicznych.
przemek
przemek 04.04.2021, 16:43
Znajdują, proszę wejść na ivmmeta.com lub evms.edu/covidcare jest sporo badań nad iwermektyną, ostatnio był skandal w usa gdzie ktoś z niewiadomych przyczyn nie chciał dopuścić publikacji badań do szerszej grupy odbiorców poprzez magazyny popularnomedyczne. Na szczęście coraz więcej krajów zaczyna stosować ten lek.

Pozostałe