Co oznacza strzałka przy lampce paliwa na desce rozdzielczej?

  • 05.04.2021, 09:42
  • News4Media
Co oznacza strzałka przy lampce paliwa na desce rozdzielczej? News4Media
Możliwe, że wiesz, ale to zadziwiające, jak wielu kierowców nie rozpoznaje, czemu służy strzałka przy znaczku dystrybutora na desce rozdzielczej.

Wlew do paliwa jest z lewej czy z prawej strony? To odwieczne pytanie, które w myślach zadają sobie pytanie kierowcy dojeżdżając na stację paliwową. Oczywiście w przypadku własnego samochodu raczej o tym pamiętamy, jednak czasem korzystamy z pożyczonego auta, a coraz częściej pojazdy wypożyczamy.

Chyba nie ma osoby, która chociaż raz nie zawahała się, z której strony ma wlew do paliwa. Niekiedy widzimy kierowcę, który manewruje na stacji lub przeciąga wąż przez cały samochód. Aby tego uniknąć, wystarczy spojrzeć na zegary. Zazwyczaj obok ikonki wskaźnika paliwa znajduje się strzałka. To ona pokazuje, z której strony wlewa się paliwo.

Jak rozpoznać, po której stronie auta znajduje się wlew paliwa?

Wystarczy spojrzeć na deskę rozdzielczą, a konkretnie na symbol dystrybutora obok wskaźnika poziomu paliwa. Jeżeli nie ma przy nim dodatkowych oznaczeń, np. w postaci strzałki, położenie wlewu paliwa poznajemy po umiejscowieniu grafiki pistoletu dystrybutora.

Jeśli strzałka jest skierowana w lewo, tam powinniśmy szukać klapki wlewu paliwa. Jeśli jest po przeciwnej stronie, wiemy już, że najlepiej będzie podjechać pod dystrybutor, parkując obok niego od strony pasażera.

Reguła i wyjątki

Możemy odwołać się również do zasady, która potwierdza się w większości przypadków, a jest ona bardzo prosta. Jeśli jedziemy samochodem wyprodukowanym w Azji, to szukamy klapki wlewu paliwa po lewej stronie, jeśli samochodem wyprodukowanym w Europie, to wlew paliwa znajdziemy najprawdopodobniej po prawej. Trzeba pamiętać również o wyjątkach, bo w niektórych przypadkach wspomniana zasada nie jest regułą. Po prawej stronie znajduje się wlew na przykład w japońskiej Mazdzie 3, czy Toyocie Land Cruiser, a po lewej we francuskim Peugeocie 2008.

Jakie paliwo wlać do samochodu?

Rzadko, ale zdarzają się pomyłki również przy wyborze paliwa. Możemy to sprawdzić na kilka sposobów, pierwszy to naklejka pod wlewem paliwa. Zazwyczaj producenci umieszczają tam informację o tym, czy zatankować benzynę z oznaczeniem przekreślonych liter Pb, czy diesla i lać należy tylko ropę - ON. Drugi sposób, to podniesienie pokrywy silnika i sprawdzenie, czy nie ma tam napisu Diesel. Taką informację znajdziemy również w dowodzie rejestracyjnym, w polu oznaczonym P3.

 

News4Media/fot.News4Media

News4Media

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fv
fv 06.04.2021, 20:53
a w trabancie gdzie jest strzałka
Michał
Michał 05.04.2021, 11:11
A to ciekawostka, nawet nie widziałem z tym oznaczeniem na desce rozdzielczej. Ja mam azjatycki samochód i faktycznie wlew jest po lewej stronie.
Rys
Rys 05.04.2021, 10:59
Tym artykułem uratowaliście mi życie bo nie wiedziałem myślałem że do bagażnika mam wlewać
piorun
piorun 05.04.2021, 10:05
A strzałka na czapeczce?

Pozostałe