Ile naprawdę wynegocjowali za gminny lokal? Czy i co ukrywają burmistrz oraz GTBS?

  • 06.04.2021, 12:30
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Ile naprawdę wynegocjowali za gminny lokal? Czy i co ukrywają burmistrz…
Czy można wynająć w centrum Gryfina lokal i płacić grosze, prawie jak za składowanie płodów rolnych? Okazuje się, że jak „swój”, to może nawet 50 razy taniej (nie ok. 25 zł, a 50 groszy za m2). Ale nie ma co się dziwić, kiedy nad przetargiem czuwa brat i ma kaprys wymyślenia kategorii „usług biurowych” dla działalności, którą niedawno sam prowadził.

Sprawa dotyczy siedziby redakcji pewnej gazety sprzyjającej gryfińskiej władzy. Jej historia jest polityczna. Redakcja siedzibę miała w lokalu u Mieczysława Sawaryna, ówczesnego przewodniczącego i adwersarza burmistrza Henryka Piłata. Tomasz Miler, naczelny gazety, krytycznie pisał o burmistrzu i przedstawiał z dobrej strony Mieczysława Sawaryna. Tak ręka w rękę działali, że Henryk Piłat w wyborach przegrał. Mieczysław Sawaryn został burmistrzem, a Tomasz Miler jego zastępcą. Kierowanie gazetę „przekazał” bratu, a siedzibę redakcji zrobiono tuż koło Urzędu Miasta i Gminy w Gryfinie. Trzeba było płacić czynsz na komercyjnych warunkach. Wtedy wpadli na pomysł aby przenieść siedzibę redakcji do gminnego lokalu w centrum. I tu zaczyna się historia dziwnych wpadek.

Przetarg na gminny lokal przy ul. Bolesława Chrobrego zorganizował.... wiceburmistrz Tomasz Miler, a w przetargu wystartował... jego brat.

Dziwne warunki

Urzędnik Tomasz Miler gminny lokal, gdzie wcześniej był sklep odzieżowy, „przetargował” swojemu bratu. Jak zauważa komisja rewizyjna badająca przetargi prowadzone przez Tomasza Milera: „Przetargi były ważne, gdyż w dwóch z nich uczestniczyło po 1 oferencie, którzy zaoferowali stawkę czynszu wyższą od stawki wywoławczej o co najmniej jedno postąpienie. W protokole Komisji brak wzmianki o zakończeniu licytacji po trzykrotnym wywołaniu najwyższej z zaproponowanych stawek czynszu”.

Komisja rewizyjna wychwyciła niewłaściwy nadzór Tomasza Milera nad przetargiem. Zdziwiła się też, że w kolejnym przetargu zmieniono warunki (tego manewru nie powinno się w zasadzie nazwać kolejnym przetargiem). Wprowadzono niewystępującą wcześniej kategorię „działalność biurowa”. Oczywiście stawka była niższa od dotychczasowych (przykładowo dwa razy niższa niż za sąsiedni lokal). Ale to nie koniec „zniżek”.

Pytamy GTBS o obniżkę czynszu dla brata wiceburmistrza

Okazuje się, że wynegocjowana z bratem (miał nadzór nad przetargiem) cena dla siedziby redakcji nie była nienaruszalna. Sprawą lokali gminnych zajmuje się Gryfińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Zapytaliśmy, na jakiej podstawie GTBS obniżyło na początku stawkę wynajmu lokalu przy ul. Chrobrego firmie brata Tomasza Milera? Jak procentowo wyglądała owa nowa stawka w stosunku do tego, co wyszło z tzw. przetargu?

-Stawka najmu lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Gryfino jest określona w wykazie, który jest podany do publicznej wiadomości. Stawka czynszu za najem lokalu użytkowego przy ul. Bol. Chrobrego 5 w Gryfinie, którego najemcą jest Pan *** ***, osiągnięta w przetargu jest jednoznaczna ze stawką widniejącą w umowie najmu. Stawka czynszu nie została obniżona przez Gryfińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego – poinformuje Joanna Król-Adadyńska, inspektor ds. administracji i rozliczeń GTBS.

Komisja rewizyjna znalazła jednak okres… obniżenia czynszu.

Komisja potwierdza obniżenie wpłat

Tymczasem Andrzej Urbański, przewodniczący komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Gryfinie na tegorocznej sesji przedstawił wyniki kontroli przetargów.

Komisja napisała: „Już w dniu 14 lutego wybrany oferent złożył wniosek o czasowe obniżenie czynszu na przeprowadzenie prac remontowych wg stawki jak za składowanie płodów rolnych (0,50 zł/m2, najniższa stawka czynszu). Powołał się na Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Gryfino nr 0050.10.2018. Wniosek rozpatrzono pozytywnie zaznaczając, że okres remontu nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy…”.

Burmistrz Mieczysław Sawaryn mógłby wreszcie odpowiedzieć na nasze pytania dotyczące wynajmu gminnego lokalu swojemu znajomemu. Jakie stawki, i ile wpływa za kolejne miesiące? Czy może jakimś zarządzeniem wpłynął kolejny raz na pieniądze, które mają wpływać do kasy gminy? I kiedy zarządzi w podobnej sprawie przetarg z prawdziwego zdarzenia, gdzie jawnie poinformuje o warunkach, tak aby nie ucierpiał interes gminy?

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (84)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

no tak
no tak 10.04.2021, 14:26
Parafrazując profesora Bartoszewskiego: warto być nieprzyzwoitym.
ona
ona 08.04.2021, 23:51
Bezczelność nie zna granic!
comeback
comeback 08.04.2021, 17:29
Totalna porażka!
raczej
raczej 07.04.2021, 20:08
Ile naprawdę wynegocjowali za gminny lokal?
Przestańcie!
Przecież trudno nazwać to "negocjacjami". Raczej ***
50 groszy / za metr
50 groszy / za metr 07.04.2021, 13:54
Dlaczego oni tacy BRUDNI ???
nie ogarniam...
nie ogarniam... 07.04.2021, 16:27
Oszczędzają na wodzie, żeby mniej płacić za śmieci - albo jakoś tak...
uśmiana
uśmiana 07.04.2021, 17:54
Świetny żart :))))
Mieczysław Akbar
Mieczysław Akbar 07.04.2021, 05:23
Studium - teraz będzie trzecie czytanie , potem czwarte , piąte .......
prawda wyzwala!!!
prawda wyzwala!!! 07.04.2021, 16:29
I sprawdzają, kogo da się "nacisnąć"? A wyjaśniono sprawę tych poprzednich nacisków - czy zmowa milczenia chroniąca sprawców? I to jeszcze obłudnie pod hasłem "żeby ofierze traumy nie robić" - czyli po prostu żeby dalej trwała w strachu?
rolowany
rolowany 07.04.2021, 17:50
Żeby tylko im się przyciski nie pomyliły ;)
piruet
piruet 06.04.2021, 23:35
Ten niby przetarg wygląda na jakąś totalna ustawkę.
radny
radny 06.04.2021, 23:38
Myślę, że Komisja Rewizyjna to właśnie wykazała.
pytam do jasnej ***
pytam do jasnej *** 06.04.2021, 23:52
Skoro wykazała to co w tym wypadku zrobił burmistrz?
odpowiadam do ciemnej ***:)
odpowiadam do ciemnej ***:) 07.04.2021, 00:56
odpowiadam: srutu tutu...
cwancyk
cwancyk 06.04.2021, 22:24
No tak, widać, że cwancyk...
???
??? 06.04.2021, 22:49
A co to jest cwancyk?
Knajacka mowa
Knajacka mowa 06.04.2021, 23:46
Cwancyg to rasizm wobec mniejszości romskiej a cwancyk to lapsus. Dosłownie przekręt zrobiony przez cygana, cwanego cygana.
w takim razie
w takim razie 06.04.2021, 23:52
To kto jest tym Romem?
Zrozumiałeś coś ?
Zrozumiałeś coś ? 08.04.2021, 07:17
Nie trzeba być Romem. Ten rasistowski termin ma poniżyć każdego adwersarza.
podpowiedź
podpowiedź 06.04.2021, 23:17
To słownictwo, którego publicznie używał Sawaryn.
Jerzy
Jerzy 06.04.2021, 21:12
A czy Komorowski mógł wynająć za grosze lokal na zamku królewskim? Mógł. To ta sama świta, która myśli że są bogami. A tak naprawdę to tchórze!
to żeś przypalił cycu...
to żeś przypalił cycu... 06.04.2021, 22:17
To żeś cycu przypalił porównując Milera i Sawaryna...
tymf
tymf 06.04.2021, 22:49
Jeden drugiego wart.
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 06.04.2021, 21:01
opowiem wam pewną przypowieść ha ha ah umiera jeden z paczki kolegów i trwa rozmowa ty wiesz ile on w zyciu zarobił ile ziemi ma miał ha ha ah a taki kumpel z klasy co lał całe zycie na wszystko tym ciułaczą powiedział ZOSTAWIŁ ???? CO ZOSTAWIŁ HA HA AH ZOSTAWIŁ WSZYSTKO HA AH AH NIE ZABRAŁ NIC CZYLI TEN CO NIE MIAŁ NIC ZABRAŁ TYLE SAMO CO TEN CO MIAŁ WSZYSTKO CZYLI NIC HA HA AH POZDRAWIAM MYŚLĄCYCH ps tak ze nie warto biec za czymś bo i tak to jest gówno warte ha ha ah
niestety
niestety 06.04.2021, 22:50
Niektórzy myślą kategoriami własnego zysku.
ajwaj aleluja i na saturna   ha ah ah
ajwaj aleluja i na saturna ha ah ah 06.04.2021, 20:00
nie lubisz piosenek ha ah ah te capy załapią ha ah ah https://youtu.be/XXYlFuWEuKI ha ha ah
K.R. Loszaj
K.R. Loszaj 06.04.2021, 19:48
W głowie się nie mieści od tych kombinacji.
cash
cash 06.04.2021, 20:09
Zauważ, że wszystkie mają wspólny mianownik.
tak tylko ptytam z ciekawości
tak tylko ptytam z ciekawości 06.04.2021, 19:30
https://youtu.be/XXYlFuWEuKI?l… con na to komisja wenecka z hajka silberjnsztajn 
do sprawdzenia dla radnych
do sprawdzenia dla radnych 06.04.2021, 19:23
Ile na tym straciła gmina? Jaka byłaby różnica gdyby lokal wynajmować na normalnych warunkach?
chech
chech 06.04.2021, 20:09
To jest normalność tercetowa...
ja
ja 06.04.2021, 19:57
całe 50 zeta hahaha
nieźle "ja" kombinujesz...
nieźle "ja" kombinujesz... 06.04.2021, 20:37
Mówisz 50 zł? Jak od metra i co miesiąc - to lokal ma ze 100 metrów - niezła sumka darowana przez gminę...
ja
ja 07.04.2021, 09:02
widać nie chodziłeś do dawnego "snack baru na flachę i golonę.gdzie tam 100m2.wąska kicha.jednak za PRL to były czasy a w marzence wątróbka.Niestety uwolniono nas z tego wszystkiego!
cwancyk
cwancyk 06.04.2021, 22:25
jak to 50 zł straty miesięcznie na metrze, jak pisze ten z 19.57, to niezły cwancyk...
to jest pytanie
to jest pytanie 06.04.2021, 22:51
A ile tych metrów w końcu mają?
pamiętam
pamiętam 06.04.2021, 22:54
Jak był tam sklep to był trzy razy większy.
pytanie
pytanie 06.04.2021, 23:21
To jak zrobili, że teraz jest mniejszy?
cuuud...
cuuud... 06.04.2021, 23:53
Może w działalności biurowej nie liczą miejsca na biurko?
podejrzewam
podejrzewam 06.04.2021, 23:55
Liczą się różne rzeczy ale tu chyba przede wszystkim kasa.
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 06.04.2021, 19:12
https://youtu.be/XXYlFuWEuKI?l… gdzie jest komisja wenecka ha ah ah
NIEBAWEM  ZOBACZYCIE   TEATR HA AH AH AHA
NIEBAWEM ZOBACZYCIE TEATR HA AH AH AHA 06.04.2021, 18:50
https://youtu.be/XXYlFuWEuKI?l… HA HA AHA HA
MILERÓW szajka ??
MILERÓW szajka ?? 06.04.2021, 18:18
KŁAMCY !!!!!!!!!!!
pytam
pytam 06.04.2021, 19:22
Ale kto? Kogo? Dlaczego?
RATUNKU !!!~!
RATUNKU !!!~! 06.04.2021, 18:15
Dwa KŁAMCZUCHY !!!!!!!!!!!!!!! Wojewodo !!! Rozwal to !!!~Oni nie są z PiSu !
Mietku ! Dymisja !!!
Mietku ! Dymisja !!! 06.04.2021, 18:13
Milerątka szaleją !!! Młodszy straszy sądem , a starszy BUFON !!! A Mieczysław ???? rżnie gł.....a
ja jestem  z tych dziwnych ha ha ah