7 Polaków na liście najbogatszych ludzi świata. Zobacz, czym się zajmują

  • 08.04.2021, 06:03
  • News4Media
7 Polaków na liście najbogatszych ludzi świata. Zobacz, czym się zajmują iStock
„Forbes” opublikował najnowszą listę bogaczy z całego świata. W zestawieniu znajdziemy siedem polskich nazwisk.

Magazyn „Forbes” opublikował listę najbogatszych ludzi na świecie. To już 35. edycja zestawienia. W tym roku na pojawiło się tam aż 2755 bogaczy, czyli o 660 więcej, niż w roku ubiegłym. Koronwairusowy kryzys ewidentnie nie działa na najbogatszych w myśl zasady, że "bogaci się bogacą, a biedni biednieją". Progiem wejścia do tego zaszczytnego grona jest posiadanie majątku szacowanego na minimum 1 miliard dolarów, aczkolwiek zestawienie nie dotyczy głów państw ani członków rodzin królewskich. 

Ranking ponownie otwiera Jeff Bezos, założyciel Amazona, z majątkiem 177 miliardów dolarów. Drugie miejsce zajął Elon Musk. Twórca PayPala, Tesli i SpaceX zgromadził majątek wart 151 miliardów dolarów. Ostatnie miejsce na podium należy do Europejczyka Bernarda Arnaulta (z rodziną), prezesa francuskiego koncernu LVMH, którego majątek liczy 150 miliardów dolarów.

 

Najbogatsi Polacy

Jak widać, nawet koronawirus nie przeszkodził najbogatszym w drodze na szczyt. Na światowej liście „Forbesa” znalazło się również siedmiu Polaków:

727. miejsce - Michał Sołowow - 4 mld dol.

832. miejsce - Jerzy Starak - 3,6 mld dol.

856. miejsce - Tomasz Biernacki - 3,2 mld dol.

956. miejsce - Zygmunt Solorz-Żak - 3,2 mld dol.

1517. miejsce - Dominika Kulczyk - 2,1 mld dol.

2263. miejsce - Rafał Brzoska - 1,3 mld dol.

2263. miejsce - Zbigniew Juroszek (z rodziną) - 1,3 mld dol.

 

Czym się zajmują

Najwyżej notowany Polak znalazł się na 727. miejscu zestawienia. To Michał Sołowow, który jest właścicielem kilkudziesięciu spółek, takich jak: Synthos, Cersanit, Barlinek, Komfort, Homla czy North Food. Jego majątek jest wart 4 mld dol.

Na 832. miejscu pojawił się Jerzy Starak. Do jego biznesowego imperium, wycenionego na 3,6 mld dol. , należą tacy giganci farmaceutyczni jak Polpharma i Polfa.

Kolejnym Polakiem na liście „Forbesa” jest Tomasz Biernacki. Właściciel sieci handlowej Dino znalazł się na 856. miejscu z 3,2 mld dol. na koncie.

956. pozycję zajmuje Zygmunt Solorz-Żak, założyciel Telewizji Polsat, właściciel Cyfrowego Polsatu (3,2 mld dol.).

Jedyną Polką w zestawieniu jest Dominika Kulczyk (1517. miejsce). Bizneswoman, współzałożycielka Grupy Firm Doradczych Values, właścicielka firmy Polenergia, założycielka i prezes Kulczyk Foundation. Jej majątek „Forbes” wycenił na 2,1 mld dol.

Na 2263. pozycji znalazł się Rafał Brzoska. Współwłaściciel i prezes międzynarodowej Grupy Kapitałowej Integer.pl oraz szef InPostu zgromadził majątek wyceniany na 1,3 mld dol.

Ostatnim Polakiem na liście jest Zbigniew Juroszek (z rodziną). Właściciel grupy Atal - ogólnopolskiego dewelopera, posiada majątek szacowany na 1,3 mld. dol.

 

News4Media, fot.: iStock

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 08.04.2021, 22:53
lista wyrobników egipskich ha ah ah pol sat anizm ha ha ah kpina ha ha ah
kocyk dla lenia
kocyk dla lenia 08.04.2021, 10:39
Pieniądze leżą na ulicy. Problem polega na tym że spasionym leniom nie chce się schylić



Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ogłasza nabór wniosków na projekty z terenu województwa zachodniopomorskiego realizowane w roku 2021 obejmujące nieruchomości użytkowane przez ochotnicze straże pożarne na ich cele statutowe, których właścicielami są ochotnicze straże pożarne lub gminy


Uprawnionymi do składania wniosku sąjednostki samorządu terytorialnego (JST) szczebla gminnego oraz ochotnicze straże pożarne.

Możliwość dofinansowania w formie dotacji do 90% kosztów kwalifikowanych, z zastrzeżeniem, że wysokość dofinansowania ze środków Funduszu dla jednego Beneficjenta nie może przekroczyć 30 000,00 zł lub w formie pożyczki, uwzględniając, że łączna kwota dofinansowania w formie dotacji i pożyczki ze środków Funduszu nie może przekroczyć 100% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Wnioski wraz z załącznikami należy składać w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie przy ul. Solskiego 3, 71-323 Szczecin lub biurze Funduszu w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 111, 75-601 Koszalin (w zależności od lokalizacji Wnioskodawcy zgodnie z pkt. XII ppkt. 6 Regulaminu), w terminie od 6 kwietnia do 5 czerwca 2021 r.

Zaplanowana alokacja środków dotacyjnych wynosi 510.000,00 zł.

W przypadku nadania wniosku pocztą lub przesyłką kurierską, decyduje data wpływu wniosku do Funduszu. Formularz wniosku wraz z załącznikami do pobrania ze strony internetowej Funduszu www.wfos.szczecin.pl”.
"działkowiec" spod Gryfina
"działkowiec" spod Gryfina 08.04.2021, 08:57
A dlaczego mnie tu nie ma?
Fakt
Fakt 08.04.2021, 06:38
Sorry. Ta lista jest wadliwa bo najbogatszą Polką jest pani Johnson-Piasecka. Właścicielka firmy Johnson & Johnson.

Pozostałe