Mandat za spacer z psem bez smyczy? Nie do końca - wyjaśniamy, o co chodzi

  • 08.04.2021, 13:40
  • News4Media
Mandat za spacer z psem bez smyczy? Nie do końca - wyjaśniamy, o co chodzi iStock
Od najbliższej soboty, 10 kwietnia, zmienią się przepisy dotyczące "zachowania staranności przy utrzymaniu zwierzęcia". Mandat za nieprzestrzeganie obostrzeń może wynieść nawet 500 złotych.

10 kwietnia 2021 roku w życie wchodzi nowe rozporządzenie rządu z 26 marca 2021 r. dotyczące zmiany wysokości grzywien za niektóre wykroczenia. Najwięcej emocji wywołały mandaty, które będą grozić właścicielom zwierząt.

Za co mandat?

Mandat w wysokości od 50 do 250 złotych grozi za "niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia". W przypadku, w którym pies stworzy niebezpieczeństwo dla innych ludzi, wysokość mandatu wzrasta do 500 złotych.

Zwykłe środki ostrożności, to niekoniecznie smycz i kaganiec. Na przykład jeśli pies jest wyszkolony i słucha poleceń opiekuna, to smycz nie jest wymagana. Z kolei "nakazane środki ostrożności" to takie, które wynikają z przepisów dotyczących konkretnego miejsca. Tutaj doskonałym przykładem może być autobus miejski, gdzie przeważnie obowiązuje właścicieli psów używanie zarówno smyczy, jak i kagańca.

Czy zawsze trzeba używać smyczy?

Czy w takim razie mandat otrzymamy za każdym razem, gdy nasz pies jest bez smyczy? Otóż nie. Te wątpliwości rozwiewa mecenas Karolina Kuszlewicz. Zwraca ona uwagę na to, że z przepisów nie wynika, że psa należy zawsze i bezwzględnie prowadzić na smyczy i nie można go spuszczać luzem. Pies może zostać spuszczony ze smyczy, pod warunkiem, że właściciel zachowa nad nim kontrolę. Za co więc możemy dostać mandat?

"Mandatem będą zagrożone sytuacje, gdy nie mamy psa na smyczy w miejscach, w których gmina wymaga trzymania ich na smyczy (przy czym nie może być to generalny zakaz puszczania psów - muszą istnieć równocześnie miejsca, gdzie puszczanie psów jest dozwolone) lub jeśli puszczając psa bez smyczy, nie jesteśmy w stanie zachować nad nim kontroli. Nie ma jednak w obowiązującym stanie prawnym żadnej podstawy zakazującej całkowicie puszczania psów ze smyczy. Trzeba to robić odpowiedzialnie i jeśli ktoś wykracza poza te ramy - powinien być ścigany wykroczeniowo. Jeśli jednak czyni to w sposób bezpieczny dla otoczenia - nie ma podstaw do jego karania" - tłumaczy mec. Karolina Kuszlewicz.

Adwokatka zwraca uwagę również na to, że za wyżej wymienione wykroczenia mogliśmy zostać ukarani już wcześniej, zmienia się natomiast wysokość kar: "Jedyne co się zmienia, to wysokość mandatów za czyny, które dotychczas były już w prawie opisane".

Co na to policja?

Jak do sprawy karania właścicieli psów podejdzie policja? "Jeżeli zmienia się przepis to zwykle jest tak, że w pierwszej fazie informujemy o tym i tłumaczymy, a nie ich od razu karzemy. Są sytuacje, w których trzeba reagować od razu np. w przypadku znęcania się nad zwierzętami. Jednak w tym przypadku wykroczeń i zmiany przepisów zaczniemy od upominania" - mówi komisarz Krzysztof Nowacki, oficer prasowy policji.

Funkcjonariusz w rozmowie z nami zwraca uwagę, na to, że wystawienie mandatu właścicielowi psa będzie zależało od konkretnej sytuacji: "Wszystkie okoliczności popełnienia wykroczenia są brane pod uwagę. Mandaty nie są i nie będą wystawiane obligatoryjnie za każdym razem. Jeśli pies zostanie pozostawiony w nieodpowiednim miejscu, zagrażającym w jakiś sposób jemu bądź przechodniom, lub narażający go np. na przejechanie przez parkujące pojazdy wtedy właściciel może ponieść konsekwencje takiego czynu i może to być np. mandat lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Może się tak zdarzyć jeżeli będzie to szczególnie rażący przypadek".

Przypominamy, że nadal będziemy mogli zostać ukarani za nieposprzątanie po swoim psie, tu taryfikator przewiduje karę grzywny w wysokości do 500 złotych.

 

News4Media/fot.iStock

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

ziombel
ziombel 09.04.2021, 19:54
Jaka Policja - Gryfińska? Kiedyś zadzwoniłem i nie chciał ze mną dyspozytor gadać - Straż Miejska jest od tego i słuchawką... A Straż Miejska raz reaguje, raz nie, a psy po ścieżce na Grajdołku biegają (np. razem z trenującymi jednego z klubów) bez smyczy - a to już las!!! Ale może... jestem dobrej myśli, będzie bezpieczniej!
CO2
CO2 09.04.2021, 00:06
i mandat od oddychania ha ah ah bez maseczki ha ha ah
kok
kok 08.04.2021, 23:40
A kto to bedzie egzekwował? no kto? Nikt! Bo policja do pieska nie przyjedzie, straz miejska ma to gdzies... dalej kundle, a co gorsze, grozne psy, beda biegac bez kagancow... Przeciez w Polsce zawsze wszystko było, ale tylko na papierze..
Lech
Lech 08.04.2021, 20:11
A koty chodza i wala gdzie sie da tez powinny byc wyprowadzane na smyczy
kiero
kiero 08.04.2021, 17:25
Kiedy przy niej się zatrzyma wóz
Robi się turystka
Powie tobie pięćset
Wsiądzie za czterysta
Tylko czas obok niej nie staje
Bo czas to nie frajer
Smentek
Smentek 08.04.2021, 16:57
Właściciele psów z reguły nie stosują się do przepisów.
mig
mig 08.04.2021, 23:41
Pies bez kagańca doskakuje do nas, a właściciel z głupim uśmiechem uspokaja, że pies nie gryzie.A skąd on wie kiedy pies zachowa się inaczej.Niejeden miał sympatycznego sąsiada, który okazywał się w końcu mordercą.Karać i koniec, będzie mniej nieszczęść.
Zenek
Zenek 08.04.2021, 16:45
Mam psa o imieniu Proboszcz a wiecie dlaczego tak nazwałem? Bo lubi bawić się z dziećmi.
Gumowiec
Gumowiec 08.04.2021, 16:42
Mój pies Knagulec zawsze w kagancu i na smyczy krótko trzymam też na łańcuchu w zagrodzie
Knagulec
Knagulec 08.04.2021, 16:57
Ty lepiej szwagier pozdrów starą
Zona
Zona 08.04.2021, 17:25
Milcz rogaczu
psiarz
psiarz 08.04.2021, 15:43
Pies musi od czasu do czasu swobodnie pobiegać i powąchać co chce i jak długo chce. To jego natura. Potrzebne mu to do szczęścia i każdy właściciel powinien to rozumieć.
zorbis
zorbis 08.04.2021, 15:27
Za psy powinien być podatek, a za brak sprzątania kupy słony mandat.
L
L 08.04.2021, 15:34
Przecież jest
Knagulec
Knagulec 08.04.2021, 15:26
To od soboty trzymam gumowca darmozjada i pasożyta na krótkiej smyczy
hę?
hę? 08.04.2021, 15:23
A ten bokser gdzie ma maseczkę?

Pozostałe