Banknot z Kaczyńskim. Wiemy, jak będzie wyglądał

  • 12.04.2021, 14:33
  • News4Media
Banknot z Kaczyńskim. Wiemy, jak będzie wyglądał fot.NBP, screen TVP
W listopadzie na polski rynek trafią banknoty z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego o nominale 20 złotych, jego wzór zatwierdził już Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Wiemy już, jak banknoty będą wyglądać.

Banknot zatwierdzony

Na każdym polskim banknocie widnieje podpis prezesa NBP. W ten symboliczny sposób prezes banku centralnego, jedynego emitenta polskich znaków pieniężnych, potwierdza, że są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce.

Składanie podpisu na banknocie to tradycja pielęgnowana z przerwami od ponad 200 lat i dotyczy każdego nowego banknotu, zarówno banknotów powszechnego obiegu jak i kolekcjonerskich. Oznacza to akceptację wizerunku i szaty graficznej banknotu oraz jest wyrazem zgody prezesa NBP na jego produkcję.

"Po raz pierwszy w historii zaprosiliśmy Polaków do udziału w tym wydarzeniu. Dzisiaj, w 11. rocznicę tragedii smoleńskiej, podpisałem banknot kolekcjonerski poświęcony śp. Lechowi Kaczyńskiemu, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Poprzez emisję tego banknotu, szczególnie ważnego dla milionów Polaków, ale także dla mnie osobiście, chcemy oddać hołd wielkiemu człowiekowi, jakim był Lech Kaczyński, który całym swoim życiem potwierdzał: Warto być Polakiem" - powiedział w sobotę na konferencji prasowej  Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Jak będzie wyglądał banknot?

Wizerunek Lecha Kaczyńskiego zostanie wykorzystany na banknocie o nominale 20 złotych. Pod portretem byłego prezydenta Polski zostało umieszczone hasło: "warto być Polakiem" z podpisem Lecha Kaczyńskiego. Również data zatwierdzenia wzoru była nieprzypadkowa, miała bowiem miejsce w dniu 11. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu  tego banknotu z okazji Święta Niepodległości, w listopadzie bieżącego roku. Banknot trafi na rynek, a to oznacza, że będziemy mogli się nim posługiwać podczas zakupów i będzie wart tyle, ile wynosi jego nominał, czyli 20 złotych. 

"Banknotami kolekcjonerskimi można posługiwać się na takich samych zasadach, jak banknotami obiegowymi, a więc są one prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Warto jednak pamiętać, że numizmaty (monety i banknoty kolekcjonerskie) osiągają na rynku kolekcjonerskim wartość znacznie wyższą od nominału. Posiadacz banknotu powinien mieć więc na uwadze fakt, że regulowanie płatności banknotem kolekcjonerskim może oznaczać sporą stratę finansową" - wyjaśnia Narodowy Bank Polski.

Banknoty kolekcjonerskie

Jak czytamy na stronie NBP, banknoty kolekcjonerskie to papierowe znaki pieniężne, które są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach. Są one wydawane z okazji ważnych wydarzeń lub też upamiętniają wybitne postacie, autorytety i ich rolę w historii Polski i Polaków.

Banknoty kolekcjonerskie, w związku z ich szczególnym charakterem, różnią się od banknotów obiegowych bogatszą symboliką wizerunków postaci i wydarzeń, kompozycją i szczegółami tematycznymi, a także parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 r. Był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł.

 

News4Media/fot.NBP, screen TVP

News4Media

Zdjęcia (7)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zgr
zgr 13.04.2021, 12:56
20 zł? Ja bym nawet na dychę nie dał.
ja
ja 14.04.2021, 05:34
jakaż to wybitna postać.Niestety alkoholik w dodatku bezwolna kukła w ręku brata.Przykro stwierdzić ale przynosił wstyd urzędowi prezydenta!(tak jak i duda)
zniesmaczony
zniesmaczony 14.04.2021, 08:58
ja, przesadziłeś!
Grigori
Grigori 13.04.2021, 14:51
Po dychę nawet się nie schylasz na chodnik?
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 12.04.2021, 20:54
to projektant lepszego zdjecia nie miał moze to https://www.google.com/url?sa=… to był by banknot a tak taki jakis bez wyrazu ha ha ah
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 12.04.2021, 20:03
lechu tak bez menory i jarmułki to jawna profanacja ha ha ah wszak to lechu zapoczątkował chanukę w sejmie ha ah ah od pedała augusta staska poniatowskiego tylko króla nam brak jarek na króla polinu ha ha ah odbierze koronę wettyną ha ah ah chciało wam sie piasta co wam *** trzaska ha aha h
normalnie
normalnie 12.04.2021, 17:45
Mówi pajak do pająka:- Stary! Zrobiłem taką sieć, że mucha nie siada!
Knagulec
Knagulec 12.04.2021, 17:02
A kiedy banknot ze mną Knagulcem
gumowiec
gumowiec 12.04.2021, 19:39
Przecież jesteś już na papierze toaletowym dzbanie skórzany
filip monty baton twix z e sex
filip monty baton twix z e sex 12.04.2021, 16:18
ja tam czekam na banknot z kwaśniewskim agentem 0,7 filipińskiej ha ah ah i z bolkiem jak szczy do kropielnicy ha ah ah
Miekka faja
Miekka faja 12.04.2021, 16:10
Przegięciem już było chować ś.p. pana Prezydenta na Wawelu (Dziwisz później sam sobie plul w twarz ze na to pozwolil ) a teraz jeszcze banknot?? To zrobmy inaczej: wizerunek tupolewa i napis ku pamieci wszystkich (podkreslam wszystkich! ) ktorzy zgineli w samolotach...
Vatzlav
Vatzlav 12.04.2021, 15:59
Najgorszy prezio po walesie.
Brak słów
Brak słów 12.04.2021, 15:50
To że pochowany na Wawelu jak król już nie wystarcza?
oburzony
oburzony 12.04.2021, 14:52
Nie ma ważniejszych tematów w kraju tylko co będzie na banknocie się zajmują w Warszawie?
prof
prof 12.04.2021, 14:46
Brawo!

Pozostałe