Przypominamy zasady ruchu transgranicznego na granicy polsko-niemieckiej

  • 13.04.2021, 00:07
  • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Przypominamy zasady ruchu transgranicznego na granicy polsko-niemieckiej
Na granicy polsko-niemieckiej nadal obowiązują zaostrzone regulacje mające za celu powstrzymanie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i jego odmianami. Twardy lockdown w Niemczech obowiązuje do 18 kwietnia 2021. Władze niemieckie zakwalifikowały Polskę do grupy krajów wysokiego ryzyka ze względu na zagrożenie pandemiczne wywołane wirusem SARS-CoV-2.

Przemieszczanie się w kierunkach z Niemiec do Polski oraz z Polski do Niemiec jest ograniczone i dozwolone tylko dla określonych grup.

Według przepisów obowiązujących w Niemczech do Brandenburgii mogą wjechać tylko:

  • osoby zatrudnione w transporcie towarowym,
  • osoby dojeżdżające do pracy,
  • osoby pobierające naukę lub korzystające z opieki (w placówkach tj. przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, w ośrodkach kształcenia zawodowego i oferujących praktyki)
  • osoby odwiedzające partnerów i krewnych pierwszego stopnia.

Dla wyżej wymienionych grup nie ma obowiązku rejestracji elektronicznej przed wjazdem do Niemiec (rejestracja na stronie www.einreiseanmeldung.de jest jednak konieczna, jeżeli pobyt w Brandenburgii będzie trwał dłużej niż 24 h).

  • Możliwy jest również wjazd pracowników sezonowych, którzy na okres przynajmniej 3 tygodni podejmują pracę w Niemczech. Osoby takie muszą zarejestrować się elektronicznie.

Wszyscy wjeżdżający są zobligowani do wykonania testu na obecność koronawirusa, przed lub bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. W kraju związkowym Bradenburgii centra testowe otwarto na niektórych przejściach granicznych np. przy przejściach Słubice–Frankfurt n. Odrą, Świecko–Frankfurt n. Odrą.

Od 9 kwietnia również na przejściu granicznym Schwedt - Krajnik Dolny przy drodze krajowej B 166 funkcjonuje mobilne centrum testowe. Bus przystosowany do wykonywania badań znajduje się na parkingu przy dawnym punkcie kontroli granicznej. Mobilne centrum oferuje możliwość wykonania testów dla osób dojeżdżających do pracy lub wjeżdżających do Niemiec z innych uzasadnionych powodów. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00-18:00, nie jest konieczne wcześniejsze umówienie terminu na wykonanie testu. Mobilne centrum oferuje również możliwość wykonania testów przez mieszkańców miasta Schwedt i okolic.

„Mały ruch graniczny” ze strony niemieckiej jest nadal ograniczony i w przypadku dokonania np. zakupów po stronie polskiej prowadzi do obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny.

 

Źródło: https://www.schwedt.eu/.../zasady-ruchu.../429395

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

opinia
opinia 13.04.2021, 01:02
Im szybciej władza zda sobie sprawę, że nie ma już żadnego posłuchu i nawet policja niespecjalnie poważa rządowe obostrzenia, tym szybciej będzie mogła przestawić sposób działania z nakazowo-zakazowego na uświadamiająco-alarmujący. Dużo lepszy efekt niż kolejne obostrzenia, które jedynie pobudzają kreatywność próbujących je omijać, dałaby dobrze przygotowana kampania społeczna tłumacząca, dlaczego sami powinniśmy o siebie zadbać. Trzeba wykupić czas antenowy na spoty pokazujące tłok w szpitalach, karetki czekające w kolejce pod szpitalem na czyjąś śmierć, żeby zwolniło się łóżko dla kolejnego chorego, człowieka umierającego samotnie i w ogromnym cierpieniu pod respiratorem – wszystko, co tylko mogłoby nas wystarczająco przerazić. Bo bez względu na to, jak głupie są rządowe obostrzenia, naprawdę każdy z nas ma się czego bać.
heh
heh 13.04.2021, 00:53
Przecież zasady są po to aby je łamać ;)
Robin
Robin 13.04.2021, 00:35
Dzinie się robi.

Pozostałe