Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 00:10
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Czy już zmienić opony na letnie? Poradnik dla kierowców

Kierowco, wymiana opon z zimowych na letnie jest tak samo ważna, jak z letnich na zimowe, bo obie rodzaje tracą swoje właściwości w nieodpowiednich dla nich warunkach. Zobacz, kiedy najlepiej wybrać się do wulkanizatora.
Czy już zmienić opony na letnie? Poradnik dla kierowców

Autor: News4Media

Odpowiednia mieszanka stosowana w oponach zimowych traci swoje właściwości, gdy temperatura na zewnątrz wzrasta. Opony letnie, dzięki odpowiedniemu bieżnikowi i innemu składowi, wykazują znacznie lepszą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni oraz krótszą drogę hamowania. Ich lepsze właściwości można zauważyć także w swoim portfelu, ponieważ zapewniają optymalne zużycie paliwa.

Spiesz się powoli!

Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli pokonujemy dłuższe trasy, z wymianą opon na letnie nie ma co się śpieszyć. Eksperci zalecają wymianę ogumienia w aucie dopiero, gdy średnia dobowa temperatura zacznie przekraczać 7 stopni Celsjusza. Warto jednak pamiętać, że wiosną pogoda lubi płatać nam figle. Należy sprawdzać zatem pogody długoterminowe, a do wulkanizatora umówić się w momencie, w którym w naszym regionie nie będą zapowiadane już przymrozki czy nagłe spadki temperatur. Założenie dotyczące średniej temperatury wynoszącej 7 stopni Celsjusza jest powszechnie przyjętą zasadą, a nie sformalizowanym przepisem. Wynika głównie z zaleceń producentów opon, którzy przeprowadzają testy jakościowe swoich produktów. Ich wyniki mówią jasno - ogumienie letnie stosowane poniżej tej granicy, będzie tracić przyczepność na drodze, natomiast zimowe użytkowane za długo na ciepłej nawierzchni będzie się szybciej zużywać, poprzez większą ścieralność bieżnika.

Jaki bieżnik jest dozwolony?

Przed wymianą opon warto sprawdzić ich stan. W świetle polskich przepisów, w przypadku aut osobowych, głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 milimetra. Można to sprawdzić za pomocą wskaźnika zużycia, znajdującego się na oponie. Oznaczony jest skrótem TWI - Tread Wear Indicator. Za tzw. „łyse opony” policjant może zatrzymać nam dowód rejestracyjny pojazdu, a nawet nałożyć na nas 500 złotych kary. To mniej więcej połowa kwoty, którą wydalibyśmy na nowy komplet opon (1000 zł - licząc średnio 250 zł za sztukę).

Co zrobić ze starymi oponami?

Stare, zużyte opony należy zutylizować. Co z nimi zrobić? Najprostszym sposobem jest zostawienie ich u wulkanizatora. Niektóre serwisy pobierają jednak za taką usługę drobną opłatę. Opony można zawieźć także samemu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK). Tu obowiązują jednak przepisy, które ustalane są odrębnie w każdej gminie. Zazwyczaj obowiązuje limit pozwalający na zutylizowanie 4 opon przez jednego mieszkańca na rok.

 

 

News4Media, fot.: News4Media

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Knagulec 13.04.2021 14:47
Gumowiec zmieniam caly czas szwagier

Palacz 13.04.2021 14:19
Przepraszam jakimi palić w piecu oponami? Letnimi czy zimowymi?

Knagulec 13.04.2021 14:45
Zimowymi dają dużo więcej ciepełka ja tak robię od lat siwy dym i ogień

Knagulec 13.04.2021 12:23
Komentarz zablokowany

Ha ha 13.04.2021 10:52
Wyciąganie kasy od idiotów

nie daj się 13.04.2021 10:58
Ha ha ktoś od ciebie chce wyciągnąć kasę?

doświadczony kierowca 13.04.2021 10:37
Noce są jeszcze na minusie więc jak ktoś jeździ wieczorami i nad ranem powinien się jeszcze zastanowić.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama