Uważaj, komu pożyczasz auto. Rząd obciąży cię odpowiedzialnością

  • 13.04.2021, 14:40
  • News4Media
Uważaj, komu pożyczasz auto. Rząd obciąży cię odpowiedzialnością iStock
Udało ci się uniknąć mandatu z fotoradaru, bo zdjęcie było niewyraźne? Niedługo zapomnisz o takiej możliwości. Rząd w Krajowym Planie Odbudowy, w związku z którym zakończył niedawno konsultacje społeczne, zaplanował istotne zmiany dla posiadaczy pojazdów. Ich celem jest „wyeliminowanie kierowców trwale naruszających przepisy ruchu drogowego”.

Krajowy Plan Odbudowy to dokument określający, jakie działania będą podejmowane przez polski rząd w celu wzmocnienia gospodarki, w ramach unijnych środków przeznaczonych na ten cel. W dokumencie nieoczekiwanie zamieszczono również sekcję dotyczącą fotoradarów, która ma na celu - cytując stronę internetową rządu - „wyeliminowanie kierowców trwale naruszających przepisy ruchu drogowego”. 

Jeżeli zdarza się, że pożyczasz swoje auto innym kierowcom, przygotuj się na to, że wkrótce to ty będziesz ponosić odpowiedzialność za ich zachowania na drodze. W projekcie KPO uwzględniono bowiem istotną zmianę, która ma w przyszłości zapobiec nieskutecznemu systemowi ściągania mandatów za przewinienia wykryte przez automaty. 

Szacuje się, że obecnie tylko 40 proc. zdjęć z urządzeń daje podstawę do ukarania pędzących z niedozwoloną prędkością kierowców. W pozostałych przypadkach, jeżeli niewyraźna fotografia z maszyny nie daje możliwości jednoznacznego ustalenia, kto kierował, właściciel może oświadczyć, że nie wie, kto w danej chwili prowadził jego pojazd. W takiej sytuacji nie ma możliwości nałożenia mandatu karnego. Możliwe jest dobrowolne przyjęcie kary lub wskazanie przez właściciela pojazdu osoby, której auta użyczył. Według tzw. ustawy fotoradarowej, po zmianach to posiadacz auta zapłaci mandat, nawet jeżeli to nie jego wizerunek przedstawia wątpliwej jakości zdjęcie.

„Aby wyeliminować niepożądane zachowania kierowców, niezbędne jest wzmocnienie penalizacji popełnianych wykroczeń drogowych. Kara za nie musi stać się nieuchronna, tak aby ograniczyć nadmierne ryzyko wśród kierujących. Działania reformatorskie pozwolą na wzrost skuteczności egzekwowania kar, przekładając się na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego nie tylko w miejscach objętych interwencją, ale również na całej sieci dróg poprzez stopniową” - czytamy w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

O planach związanych z poprawieniem ściągalności mandatów mówiła w wywiadzie dla money.pl dr Karolina Wieczorek, zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego, tłumacząc, że urzędnicy zobligowani są do identyfikowania sprawców. Zaznaczyła również, że część obywateli próbuje oszukiwać, ale służby chcą wyeliminować nieuczciwe postępowanie, a w konsekwencji doprowadzić do tego, że kierowcy będą współpracować.

 

News4Media, fot. iStock

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

DAREK ZAWSZE DZIEWICA   Z WARSZEWA  HA AH AH
DAREK ZAWSZE DZIEWICA Z WARSZEWA HA AH AH 13.04.2021, 21:15
aja pozyczyłem spodek latajacy dla wieczorka i nie oddał ba cofnał sie w czasie wydupcył krasniakową z pko bp i za je bał mi 1,5 mil plus odsetki a prawo i sprawiediliwośc tego nie widzi TYLKO PIS PEJSY I SATANIZM HA AH AH
prrrrrrrrrr
prrrrrrrrrr 13.04.2021, 21:17
Ajwaj jesteś monotematyczny. Cały czas napier... o swojej rodzinie. Nudzisz człowieku.
SRRRRRRRRRRRRRRR
SRRRRRRRRRRRRRRR 13.04.2021, 21:52
MONOTEMATYCZNY HA HA AH BAWISZ MNIE I MOJA INTELIGENCJE HA AH AHA
LIONS CLAB WODNIK
LIONS CLAB WODNIK 13.04.2021, 21:20
TA RODZINA ROZDAJE KARTY W TYM KURWIDOLE HA AH AH TE AFERY ITD TO ICH SZPRYCA HA AH AH MNIETEK TO ICH PAROBEK MILER TEZ
Jadzia
Jadzia 13.04.2021, 19:56
Ble ble ble. Ależ głupoty wypisujecie. Właściciel auta będzie jak do tej pory musiał wskazać kto kierował tym pojazdem w chwili zdarzenia. I właściciel jak nie wskaże to sam odpowiada za naruszenia drogowe. Moja koleżanka straciła prawo jazdy, przyznając się do naruszeń drogowych, gdy tak naprawdę kierował autem jej syn. Więc, jeżeli nie chcesz stracić prawka, powiedz prawdę.
Stary kiero
Stary kiero 13.04.2021, 19:25
Jest prosta zasada. Kobiety i samochodu się nie pożycza. Kto się stosuje ten śpi spokojnie.
tyle
tyle 13.04.2021, 14:54
Żeby bardziej łupnąć po kieszeni.
ja naiwny
ja naiwny 13.04.2021, 14:51
"Według tzw. ustawy fotoradarowej, po zmianach to posiadacz auta zapłaci mandat, nawet jeżeli to nie jego wizerunek przedstawia wątpliwej jakości zdjęcie" - a ja myślałem że trzeba udowodnić komuś winę/wykroczenie.
prawda_ekranu
prawda_ekranu 14.04.2021, 11:59
Nic nie trzeba udowadniać, wystarczy że minister na konferencji powie, że delikwent jest przestępcą.
Demokracja
Demokracja 13.04.2021, 18:07
Bo trzeba. W państwie prawa.
W demokracji ma być tak, jak chce większość.

Pozostałe