Jak rząd chce walczyć z negatywnymi skutkami nauki zdalnej

  • 13.04.2021, 15:00
  • News4Media
Jak rząd chce walczyć z negatywnymi skutkami nauki zdalnej News4Media
„Konsekwencje nauki zdalnej są wielowymiarowe i w każdym obszarze negatywne” - twierdzi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. MEiN chce wprowadzić program, który będzie je minimalizował.

Czarnek wskazuje przede wszystkim na wymiar merytoryczny nauki przez internet. Nawet najlepiej przeprowadzona lekcja zdalna nie da uczniom tyle, co zajęcia stacjonarne i bezpośredni kontakt z nauczycielem. Po powrocie dzieci i młodzieży do szkół, wszelkie braki edukacyjne miałyby wyrównać zajęcia dodatkowe. Resort planuje wprowadzić w placówkach oświatowych jedną godzinę lekcyjną tygodniowo, w której można uczestniczyć dobrowolnie. Program miałby być prowadzony przez dwa i pół miesiąca. Koszt takich dodatkowych zajęć w szkołach to 187 milionów złotych.

Kolejnym negatywnym skutkiem nauki zdalnej są problemy psychologiczne występujące u dzieci i młodzieży. Uczniowie, zamknięci w swoich pokojach, wiele godzin spędzają przed komputerem czy tabletem. Mają zaburzony rytm dnia, nie widują się z rówieśnikami. Aby temu zaradzić, ministerstwo chce opracować kompleksowy model wsparcia. W tym celu podjęło współpracę z psychologami z UKSW, UW, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji, którzy po przebadaniu uczniów z 1200 wybranych losowo szkół, pomogą w przygotowaniu gotowego rozwiązania.

Trzeci obszar to zdrowie fizyczne i kondycja najmłodszych Polaków, które po tak długim okresie nauki zdalnej i ciągłym siedzeniu przy biurku, mogą być zaniedbane. Tu pomóc mają Akademie Wychowania Fizycznego. MEiN, dzięki współpracy z nimi, ma przygotować program „Aktywny powrót do szkoły. WF z AWF.”, realizowany na terenie całego kraju. Ten zaś ma pochłonąć 42 miliony złotych.

O tym, kiedy uczniowie powrócą do szkolnych ławek, zadecyduje tak naprawdę koronawirus i sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. „Jeśli te tendencje spadkowe będą się utrzymywać, to kwiecień jest naprawdę realnym terminem powrotu do nauki stacjonarnej” - ocenił Przemysław Czarnek, dodając, że „każdy tydzień, każde dwa tygodnie, każde pięć tygodni nauki stacjonarnej w tym roku jest na wagę złota”.
 

News4Media, fot.: News4Media

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mama
Mama 14.04.2021, 22:07
Te wszystkie programy to ściema , rząd chce pokazać ze coś robi . Zostawcie dzieci w spokoju ... dajcie żyć
GONIA
GONIA 14.04.2021, 12:07
WPROWADZA WIĘCEJ LEKCJI RELIGI
neistety
neistety 13.04.2021, 21:03
Bedziemy z tym wlaczyć latami.
przesada...
przesada... 13.04.2021, 21:11
przesadzasz... Dzieciaki po ciężkich wypadkach i chorobach wychodzą, kończą studia. Gorzej, jak debile otworzą szkoły i zafundują lockdown na wakacje - padną całe branże - i ani rodzice ani absolwenci pracy nie będą mieli...
wiceminister edukacji zakażony
wiceminister edukacji zakażony 13.04.2021, 18:53
Były szef MEN, obecnie wiceminister resortu edukacji i nauki Dariusz Piontkowski poinformował we wtorek, że jest zakażony koronawirusem.
a to ci dopiero...
a to ci dopiero... 13.04.2021, 20:12
a przecież mówił jeszcze na dwa dni przed zamknięciem szkół w październiku - że szkoły nie zarażają... A to dopiero...
urwane ucho
urwane ucho 13.04.2021, 20:58
Nosił dzban wodę...
józek
józek 13.04.2021, 16:27
Jak to jak? Nijak.
Czy leci z nami pilot? I czy robiono mu badania?
Czy leci z nami pilot? I czy robiono mu badania? 13.04.2021, 15:51
Idioto - napiszę drukowanymi literkami DZIĘKI ZDALNEMU NAUCZANIU PRZEŻYŁY TYSIĄCE RODZICÓW, DZIADKÓW, UCZNIÓW, PRACOWNIKÓW I ICH RODZIN!

To tak jakbyś prowadził stragan pod szpitalem i narzekał, że "przez te karetki jadące na SOR skrzynek z marchewką na ulicy postawić nie mogę"...

Mówić o "samych negatywnych skutkach"?
To niech wytłumaczy ZBRODNIĘ - 1 września było 500 chorych dziennie i 20 zgonów!
Wpuszczeniem do szkół doprowadzili do 15krotnych wzrostów w połowie października!!!
W styczniu wpuścili uczniów do szkół - mniejsza skala, wolniej narastało - wszyscy specjaliści mówią, że w dużej mierze przyczyniła się ta decyzja...
bit
bit 13.04.2021, 15:23
Najpierw naukę zdalną trzeba znieść.
czy leci z nami pilot?
czy leci z nami pilot? 13.04.2021, 15:52
A ty z firmy pogrzebowej? W locdownie paradoksalnie one też mało zarabiają - mało ludzi na pogrzebach...

Pozostałe