Gigantyczne ceny za wywóz śmieci. Minister ma na to sposób

  • 15.04.2021, 17:17
  • News4Media
Gigantyczne ceny za wywóz śmieci. Minister ma na to sposób iStock
Ceny za wywóz śmieci od długiego czasu szybują w górę, jednak PiS postanowił temu przeciwdziałać. Wysunął propozycję, aby zmienić przepisy, umożliwiając gminom dopłaty do systemu gospodarowania odpadami. Jednocześnie partia chce uchronić Polaków przed kolejnymi obciążeniami finansowymi z tego tytułu. Samorządy twierdzą jednak, że finalny koszt tej procedury i tak poniosą mieszkańcy.

Nawet 100 proc. więcej

W Warszawie, według nowego systemu naliczania opłat, za wywóz śmieci mieszkańcy zapłacą nawet o 100 proc. wyższą kwotę. Dzieje się tak odkąd stawki uzależnione są od zużycia wody w gospodarstwie domowym. Stolica nie jest wyjątkiem. Taka sytuacja ma miejsce również w innych polskich miastach. Obecne prawo skonstruowane jest w ten sposób, że odpowiedzialność za pokrycie kosztów gospodarki odpadami, gminy przerzucają na obywateli. Rząd chce zmienić przepisy, aby zaprzestały one blokowania dopłat ze strony urzędów. Resort klimatu zaproponował również, aby ustanowić maksymalną stawkę , jaką będzie można ująć na ten cel w czynszach.

Nie ma winnego

„Zaproponowałem zmiany ustawowe chroniące polskie rodziny. Wprowadzamy 3 stopniowe progi maksymalne w metodzie 'od wody', w gospodarce odpadowej” – zakomunikował na swoim Twitterze Jacek Ozdoba, sekretarz stanu ministerstwa klimatu. Mają to być odpowiednio: 40, 91 i 120 zł. Przekroczenie tych kwot miałoby powodować deficyt, za którego pokrycie odpowiedzialne będą gminy. Ozdoba podkreśla też, że nie popiera Rafała Trzaskowskiego, który twierdzi, że podwyżki w Warszawie nie są "aż tak duże". Sugeruje mu również, aby wsłuchał się w skargi mieszkańców.

Samorządy są przeciwne

Twierdzą bowiem, że ostatecznie to mieszkańcy poniosą koszty całej procedury. Podkreślają, że budżet nie jest gumowy, dlatego pieniądze na pokrycie gospodarki odpadami pozyskane będą kosztem innych projektów. Trzeba będzie zatem zrezygnować z realizacji części zaplanowanych inwestycji, które mogą być priorytetowe z perspektywy samych obywateli. Niektórzy uważają również, że obecnie obowiązujące przepisy są pewnego rodzaju fikcją, bo część gmin wspiera finansowo ten segment gospodarki.

Wyższe kaucje dla przedsiębiorców

Samorządowcy proponują, aby poszukać rozwiązania u źródła. Sugerują obciążenie wyższymi opłatami producentów, którzy nie dbają o to, aby ich opakowania można było poddać recyklingowi. Tzw. opłata produktowa funkcjonuje w Polsce od 2014 r. i obowiązuje każdego przedsiębiorcę wprowadzającego na rynek opakowania. Obecnie wynosi ona od 0,30 zł do 2,70 zł za każdy kilogram, w zależności od surowca, z którego są wykonane. Takie rozwiązanie miałoby odciążyć budżety gmin oraz samych mieszkańców.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Są bardzo nieudolni
Są bardzo nieudolni 17.04.2021, 07:40
Gmina Gryfino sobie zupełnie nie radzi. Lepiej niech ktoś od nich przejmie ich kompetencje. Oni mówią tylko "nie nasza kompetencja".
ja
ja 17.04.2021, 11:01
ja bym zaproponował inne rozwiązanie .segredacja śmieci na wysypisku .Mamy zarejestrowanych bezrobotnych.zatrudnić ich do tego.zapewniam ,ze koszty tak mzagospodarowania śmieci były by wielokrotnie nizsze.
za duży biznes uciekłby...
za duży biznes uciekłby... 17.04.2021, 13:08
ale przecież tak funkcjonowało, gdy "nurkowie' mogli wyłapywać puszki, makulaturę. Ale to za duży biznes, żeby wypuścić z rąk - no i pozamykano dostęp do śmietników, zlikwidowano skup surowców wtórnych..
mieszkaniec
mieszkaniec 17.04.2021, 11:20
do ja: ale tercet nie myśli po gospodarsku.
milionerzy...
milionerzy... 17.04.2021, 13:09
Inaczej - po prostu tu trzeba byłoby się napracować a zyski byłyby dla wielu ludzi "drobnica" - więc lepiej płacić miliony jednej firmie...
śmieciarz
śmieciarz 16.04.2021, 14:42
Uchwałę Gminy odrzucono więc płacić po nowych stawkach czy nie? Ktoś wie ?
Ofermy
Ofermy 17.04.2021, 07:41
Gmina milczy jak zawsze.
Edek
Edek 16.04.2021, 09:26
Mieszkam w domku. Śmietnisko to ja mam teraz w garażu. Wystawiłem zwinięte kartony po meblach to ich nie zabrali, dodam że segreguje od stycznia i nie mam tylu worków żeby to ładnie zapakować. Duże kubły do segregacji zabrali. Wysypisko zamknięte, nie można tego wywieźć, po koszeniu trawy tez nie można, nic nie można. Chciałem postawić kolorowe kosze przy posesji żeby mi to wszystko nie leżało w garażu to też podobno nie można. Jak przyjdzie lato to będzie taki fetor że chyba zacznę wywozić pod bramę do Pana co mieszka w Szczawnie, przecież od niego też zabierają śmieci, a ja i tak płacę. Jeśli ktoś czegoś z tym nie zrobi to ludzie zaczną wywozić śmieci do lasu.
Wygląda , że to człek bez jaj... i autorytetu
Wygląda , że to człek bez jaj... i autorytetu 17.04.2021, 07:43
Sawayn nie radzi sobie.
smutna konstatacja
smutna konstatacja 17.04.2021, 09:42
A niby z czym sobie radzi Sawaryn.
smieciarz
smieciarz 16.04.2021, 14:41
U mnie też nie zabrali kartonów i nie wiem dlaczego bo do worka jakbym miał je wrzucić to chyba byłoby z 10 worków a skąd je wziąć ?!?
Leniwiec z PUK  to nie dzięcioł
Leniwiec z PUK to nie dzięcioł 17.04.2021, 07:45
Wofki dla indywidualnych ma dostarczyć gmina ale tego nie robi. Pobiera tylko stawkę opłaty na ten cel.
porada:)
porada:) 16.04.2021, 10:47
Pod urząd bliżej - a i szlaki przetarte...
ech
ech 16.04.2021, 09:37
no tak
pisie kundle do budy i Seweryn z nimi
pisie kundle do budy i Seweryn z nimi 15.04.2021, 19:36
ZŁODZIEJE i ci w rządzie i ci w samorządzie.
proste jest najtrudniejsze...
proste jest najtrudniejsze... 15.04.2021, 18:53
Jak kiedyś butelki kosztowały, makulatura kosztowała - opłacało się zbierać - ludziom, a także zbieraczom po śmietnikach.
Wystarczyłoby zrobić jakieś butelkomaty czy inne zbiórki - i sprawa rozwiązałaby się bardzo szybko...

Tylko to by odbierało olbrzymi kęs pieniędzy firmom zajmującym się śmieciami...
kowal
kowal 15.04.2021, 18:17
W Gryfinie w tej sprawie jest niemiłosierny bałagan.
kss
kss 15.04.2021, 18:15
Czyli i tak za wszystko zapłacą mieszkańcy, bo gminy nie będą mogły lub chciały dopłacać do śmieci. Należy zająć się punktami, które odbierają odpady, zagospodarowują je i cenami tych usług.
Jerzy
Jerzy 15.04.2021, 18:14
Sawaryn zabiera się do uchwały śmieciowej jak pies do jeża.
komisja
komisja 15.04.2021, 17:49
Macierewicz pomoże on jest najlepszy
Nie latający szrot
Nie latający szrot 15.04.2021, 19:40
Mają wyrzucić na złom te trzy popsute Boeingi co kupił je macior dla VIP.
batman
batman 15.04.2021, 17:29
W Gryfinie dwie obywatelki zaiskrzyły pomysł Sawaryna, ale gmina nie chce jeszcze zwracać pieniędzy.

Pozostałe