Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele

  • 18.04.2021, 14:59
  • News4Media
Ile zarabiają prezesi państwowych spółek? Daniel Obajtek na czele fot. iStock
Niespełna 2,2 mln zł - tyle po roku zarobił Daniel Obajtek pełniąc funkcję prezesa PKN Orlen. Jak na jego tle wypadli prezesi innych spółek Skarbu Państwa? Sprawdziliśmy.

Samo wynagrodzenie Daniela Obajtka w 2020 roku wyniosło 1 mln 286 tys. złotych. Z rocznego raportu PKN Orlen wynika, że jest to kwota wyższa o 80 tys. złotych w porównaniu do roku poprzedniego. To jednak nie wszystko, w dokumencie czytamy jeszcze o tzw. „premiach potencjalnie należnych członkom zarządu spółki, pełniącym funkcję w danym roku do wypłaty w roku kolejnym”. Z bilansu wynika, że w 2020 roku była to kwota 966 tys. zł. Zatem jeśli zsumujemy honorarium z nagrodą wyjdzie nam niemal 2,2 mln złotych.

Drugie miejsce na liście najlepiej wynagradzanych prezesów polskich spółek Skarbu Państwa zajmuje szef Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl, który zarobił 1 mln 246 tys. złotych. Na trzeciej pozycji znalazł się Marcin Chludziński, prezes KGHM z przychodem na poziomie 966 tys. złotych.

Sumy robią wrażenie, jednak prywatne firmy płacą zdecydowanie lepiej. Bank rozbił szef Allegro, który w 2020 roku zarobił ponad 10 mln złotych. Ponad dwa razy więcej od Daniela Obajtka zainkasował Cezary Stupyłkowski, prezes mBank-u. Jego raportowane wynagrodzenie wyniosło 4 mln 835 tys. złotych. Zaraz za nim znalazł się szef konkurencyjnej instytucji finansowej, Millenium, który zyskał 4 mln 834 tys. złotych.

Nie tylko banki sowicie wynagradzają swoich szefów. Wysoko opłacani są prezesi Budimeksu (4 mln 53 tys. zł) oraz Cyfrowego Polsatu (3 mln 500 tys. zł). Z raportu spółek wynika, że daleko w tyle za prezesami banków są szefowie takich spółek jak Eurocash oraz Blomed Lublin, czyli firma pracująca nad stworzeniem polskiego leku na koronawirusa. Prezesi tych przedsiębiorstw zarobili średnio około 350 tysięcy złotych w rok. 

Ustawa kominowa, a wynagrodzenia w spółkach

W 2017 roku weszła w życie ustawa kominowa, która wprowadziła widełki dla władz określonych spółek, co spowodowało, że miesięczne wynagrodzenie Daniela Obajtka spadło. Nie przeszkadza to jednak w pobieraniu premii. 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

tajfun
tajfun 20.04.2021, 21:16
Mysle ze zarabiaja adekwatnie do tego co robia. Kazdy prezes piastowal urzad w roznych czasach i latach wiec wiadomo ze te kwot beda rozne. Wyjatkiem chyba jest tylko pan Heydel ktory w pol roku przywlaszczyl sobie "w zarobkach" ponad 8 mln
łania
łania 19.04.2021, 22:39
no a ile ma zarabiac? jest prezesem Orlenu. Krawiec zarabial wiecej bedac na tym stanowisku i jego nikt sie nie czepia
Waldi
Waldi 19.04.2021, 20:39
Orlen to ogromna firma wiec co się dziwić. Każdy piastujący tak ważne stanowisko dużo zarabia. Zobaczcie sobie w innych państwach czy nawet u nas w prywatnych firmach ile zarabiają prezesi. Jeszcze więcej.
10/20
10/20 19.04.2021, 16:28
20 tysięcy za 10 dni pracy w tym święta i sylwester? To jakiś żart?!
małe piwo
małe piwo 19.04.2021, 17:25
To jest pikuś z tym co wyczarowują Nikitiński i Miler.
Tromek
Tromek 19.04.2021, 16:15
Zarabiają proporcjonalnie do wielkości spolek ktorymi zarządzają. Skonczcie już jechać tym shitem i manipulacjami
oszalałem
oszalałem 19.04.2021, 00:10
Oddam 100tys w dobre ręce.. Mi już pieniądze nie s potrzebne. Proszę podejść dzisiaj wieczoremna placu. Pieniądze będą w jednym ze śmietników.
plotkarz
plotkarz 19.04.2021, 00:08
A ja skyszalem ze poklucily sie dwa buraki o to czy lepszy sok z buraka cwiklowego czy pasternego.Jako ze buraki tak mają ze nie potrafia merytorycznie rozmawiać skonczylo sie mordobiciem i soczystym WYPI.DALAĆ. Nastepnie buraki zlizyly soczyste zeznania na komendzie by nastepnue wyjsc i na fb zakomunikowac ze jeb.ą policje i żont.
kabaret
kabaret 19.04.2021, 00:19
Opowiadasz o czymś, co oficjalnie nazywa się "tarciami między koalicjantami"? Ale który burak jest Ziobrą a który Morawieckim?
tylko pytam
tylko pytam 18.04.2021, 20:23
A ile Sawaryn dodatkowo w PGE?
tak tylko pytam
tak tylko pytam 18.04.2021, 20:14
Marcin Chludziński. Znane nazwisko, przypadek ?
Kejt
Kejt 18.04.2021, 20:23
Zbieżność nazwiska a imiona inne.
do tej Kejt
do tej Kejt 18.04.2021, 21:38
Napisała co wiedziała. O kobiecie piszę. Czy to jakaś rodzina?
kod
kod 18.04.2021, 19:52
zwykłe jątrzenie
hejter numer 2
hejter numer 2 18.04.2021, 20:06
Jak z taca w kościele.
Brak słów
Brak słów 18.04.2021, 19:27
Ci zarabiają miliony, a matki żebrzą na leczenie dzieci.... Takie to Prawo i Sprawiedliwość.. Z nazwy chyba.
Hubert
Hubert 18.04.2021, 17:19
Pytanie do redakcji: podane kwoty w artkule są brutto czy netto?
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU
AJWAJ ALELUJA I DO PRZODU 18.04.2021, 16:47
PIS RZADZI JUZ ILE I CO WYJASNIŁ JAKĄŚ AFERE PO HA AH AH ŻADNEJ i o to chodzi dziel i rzadz ha ah ah a kradli i kradna wszyscy ha ah ah ZYDOWSKI KABARET STUDNIA BEZ DNA POLIN HA HA AH REPUBLIC POLAND OF KRAJ FRAJERÓW I PAROBKÓW HA AH AH NIEOLNIKÓW EGIPSKICH I ICH MASOŃSKICH NADZORCÓW HA HA AH SŁOWEM HOJ DOPA I KAMIENI KOPA
pestka
pestka 18.04.2021, 15:59
Zajmijcie się lepiej w jaki sposób Miler czy Nikitiński dostają średnio miesięcznie tyle co premier.
polecam do poczytania
polecam do poczytania 18.04.2021, 15:28
https://forum.parkiet.com/view…

https://wiadomosci.onet.pl/kra…
Też polecam
Też polecam 18.04.2021, 19:08
Te linki to dla tych co za darmo wieszali plakaty i ulotki roznosili.
sprawdzam
sprawdzam 18.04.2021, 15:22
Widzieliście zestawienie gdzie znalazł się również nasz lokalny R. Mucha. Za 10 dni pracy w grudniu 2020 roku (od 21.12.) w Enea dostał 21 tysięcy złotych. Czy dostał też odprawę na odchodne z PGE? Miało być tańsze państwo...
z pis
z pis 18.04.2021, 17:28
Fachowiec rozchwytywany przez spółki, bez zadnych ukladow.
to pestka
to pestka 18.04.2021, 15:58
20 tysi? Po tyle dodatku może dostać każdy z wicków w miesiąc dodatkowo.
a to tylko płotka...
a to tylko płotka... 18.04.2021, 15:43
10 dni pracy (w grudniu - czyli święta i sylwester) za 21 tysięcy... Nic dziwnego, że elektrownie padają, a ceny hurtowe prądu w Polsce są 25% wyższe niż średnia europejska...
pytam
pytam 18.04.2021, 15:15
Tylko dlaczego niektórzy ukrywali?
wiadomo
wiadomo 18.04.2021, 15:05
Im większa odpowiedzialność, tym większa kasa.
8 gwiazdek
8 gwiazdek 18.04.2021, 19:56
Odpowiedzialnosc? W jakiej spolce sa milriadowe straty i takie zarobki? Tylko w panstwowej, takze w tej tutejszej
nie dotyczy aparatczyków