Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 10:38
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Punkty szczepień drive-thru łamią zasady bezpieczeństwa?

15 kwietnia ruszył pilotażowy program punktów szczepień drive-thru w Polsce. Bezpieczeństwo i zasadność ich funkcjonowania zakwestionował dr n. med. Paweł Grzesiowski.
Punkty szczepień drive-thru łamią zasady bezpieczeństwa?

Autor: fot. News4Media

Jak mają wyglądać szczepienia w punktach drive-thru?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru, realizujących szczepienia przeciwko COVID-19. Zgodnie z nimi zgodę na otwarcie takiego punktu musi wydać Narodowy Fundusz Zdrowia, po spełnieniu wymogów formalnych, analizie zapotrzebowania na taki oddział w danej okolicy oraz wizytacji w nim przed rozpoczęciem szczepień pacjentów.

Najważniejsze zasady w punktach drive-thru:
* Punkty drive-thru przeznaczone są dla osób przyjeżdżających po dawkę szczepionki pojazdem dopuszczonym do ruchu drogowego (włączając w to motocykl).
* Pacjenci powinni przed udaniem się na szczepienie do punktu wydrukować i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu.
* Zaszczepieni kierowcy pojazdów powinni odczekać minimum 20 min. po szczepieniu, na wyznaczonym parkingu poszczepiennym, znajdującym się w pobliżu stanowiska.
* Oczywiście podczas całej procedury muszą być zachowane także wszystkie podstawowe zasady bezpieczeństwa, jak odpowiedni dystans, czy zasłanianie ust i nosa.
 

To nie „fast-food”

Dr n. med. Paweł Grzesiowski, to ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. W czwartek skomentował organizację punktów szczepień drive-thru na swoim Twitterze:

"Punkty szczepień "drive thru" to złamanie zasad bezpieczeństwa, to obecnie zbędne, rozwiązanie na pokaz, rodem z thrillera o pandemii. Szczepienie to nie wbicie igły w "lewe ramię", to procedura medyczna oparta na kontakcie profesjonalisty medycznego z pacjentem. Nie fast-food!".

 

Kolejne programy szczepień

Zgodnie z zapowiedziami szefa KPRM, pełnomocnika rządu ds. szczepień - Michała Dworczyka, kolejne pilotażowe programy szczepień w naszym kraju mają ruszyć:

  • 19 kwietnia w Punktach Szczepień Powszechnych,
  • 23 kwietnia szczepienia przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki,
  • maj: szczepienia w aptekach,
  • maj/czerwiec: szczepienia w zakładach pracy.

Każdy z nich musi działać zgodnie z wskazanymi wcześniej wytycznymi MZ.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Klient 17.04.2021 15:29
W Biedronce się zaszczepię oleje konowałów.

Mauer 17.04.2021 13:04
Bo to zły pomysł jest.

filip monty baton 17.04.2021 12:54
ALE KABARET ha ha ah szczepionka obwoźna ha ha ah kiedy w supermarkecie ha ha ah zastrzyk kazdy se zrobi sam wedle instrukcji ale wirus mutuje ha aha h jest już parę wersji chiński angielski brazylijski ja tam czekam na saturiański ha ah ah i szczepionke z saturna ha ha ah i powrót księcia filipa jako wirusa ha ah ah

Ptys 17.04.2021 12:19
Nie podoba się lekarzom że takie punkty powstają z tego względu że olbrzymią kasa im ucieknie.

medyk 17.04.2021 12:38
Głupi jesteś - jakby to była taka kasa, w Gryfinie by było 20 punktów "prywatnych" - więc komu ma się nie podobać? Ale takie masowe punkty szczepień mogą być rozsadnikiem epidemii - kilkaset osób w poczekalniach, bo przecież kilkanaście czy kilkadziesiąt stanowisk. Takie szczepinieni w samochodzie też niesie ryzyko - bo przecież w sytuacji, gdyby jednak wystąpił wstrząs - może być problem na drodze... Ale - jak to w Polsce - jest ryzyko, jest zabawa.

Patryk 17.04.2021 11:58
Grzesiowski ma tu rację, ale z drugiej strony trzeba szczepienia przyspieszyć.

medyk 17.04.2021 12:40
Przyspieszyć, tylko z głową. A nie zmieniać zasady trzy razy dziennie kilka dni w tygodniu... Pomyśleć, że w czasie epidemii ospy prawdziwej na Śląsku w połowie XX wieku poradzili sobie ze szczepieniami - trudności z transportem, jakość medycyny nieporównywalna...

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama