Kleszcze się przebudziły. Jak sobie z nimi poradzić?

  • 17.04.2021, 15:39
  • News4Media
Kleszcze się przebudziły. Jak sobie z nimi poradzić? fot. News4Media
Ciepłe dni powodują, że kleszcze się budzą i atakują. Jak niebezpieczne może być bliskie spotkanie z pajęczakiem i co robić, gdy wbije nam się w skórę?

Są wszędzie

Kleszcze żyją na terenie całego kraju, lubią zwłaszcza miejsca wilgotne i obfitne w roślinność. Można spotkać je w lasach, na łąkach oraz nad brzegami rzek i jezior. Pojawiają się także w parkach i na działkach.

Kleszcze przenoszą niebezpieczne choroby

Kleszcze mogą przytwierdzać się do różnych części ciała człowieka, często do ukrytych i owłosionych np. pachy i pachwiny. Małe rozmiary pajęczaków i obecność w ich ślinie substancji znieczulających powodują, że mogą być one niezauważone przez człowieka. Po wessaniu krwi powiększają swoją objętość nawet 10-krotnie. Mogą one przenosić groźne dla życia i zdrowia bakterie, wywołujące boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Do rozpoznania choroby niezbędne jest stwierdzenie charakterystycznych objawów i potwierdzenie w badaniach laboratoryjnych.

Borelioza - objawy

Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia przez zakażonego kleszcza. Po kilku dniach od ukąszenia, pojawia się w tym miejscu zmiana skórna, która następnie się powiększa, tworząc czerwoną plamę – tzw."rumień wędrujący". Jest to najbardziej typowy z objawów boreliozy.

Pozostałe objawy:
- szumy w uszach,
- wrażenie zimna,
- skurcze mięśni,
- poczucie dezorientacji,
- zaburzenia pamięci,
- przewlekłe zmęczenie.

Jak postąpić w przypadku ukąszenia?

Po zauważeniu ugryzienia przez kleszcza, należy go natychmiast delikatnie usunąć. W tym celu najlepiej użyć pęsety. Trzeba złapać kleszcza tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Nie można trzymać pajęczaka zbyt mocno, by nie wycisnąć jego wydalin. Nie próbujmy go również wykręcać. Przed usunięciem bezkręgowca, nie smarujmy miejsca ukłucia żadną substancją. Z kolei po usunięciu kleszcza, miejsce jego wbicia należy zdezynfekować odpowiednim preparatem.

Gdyby usunięcie pajęczaka sprawiało nam trudności, zwróćmy się o pomoc do najbliższego pszpitala czy przychodni, choć w czasach pandemii czas oczekiwania na pomoc może być wydłużony. Jeśli mamy obawy, że pozbyliśmy się kleszcze w niewłaściwy sposób, należy zgłosić się do lekarza, który podejmie decyzję o odpowiednim leczeniu.

Co odstrasza kleszcza?

Aby uniknąć ryzyka pogryzienia przez kleszcze, należy stosować środki odstraszające, które dostępne są w aptekach i drogeriach. Mitem jest, że pajęczaki przyciąga nasze ubranie. Bezkręgowce są ślepe, nie widzą ani kolorów ubrań, ani nas samych. Opierają się na węchu i umiejętności wyczuwania ciepła ciała.

Środki na kleszcze na niewiele się zdadzą, jeśli zapomnisz o podstawach. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko występowania pajęczaków, należy nosić odpowiednią odzież, zakrywającą jak najwięcej skóry. Po wizycie np. w lesie lub innym miejscu bytowania bezkręgowców, należy dokładne obejrzeć całe ciało. Zwłaszcza zwrócić uwagę na pachy, pachwiny, zgięcia podkolanowe i łokciowe. 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

niestety
niestety 17.04.2021, 16:35
One były aktywne całą zimę.
pluskwa
pluskwa 17.04.2021, 16:07
Podobny do *** ***

Pozostałe