Żółte żonkile w klapach ubrań - o co chodzi?

  • 19.04.2021, 00:00
  • News4Media
Żółte żonkile w klapach ubrań - o co chodzi? iStock
Placówki oświatowe i kulturalne zachęcają do udziału w akcji społeczno – edukacyjnej „Żółte Żonkile”. Jest ona organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Pomimo tego, że jest organizowana od kilku lat, nadal nie wszyscy wiedzą, o co w niej chodzi. Wyjaśniamy, dlaczego wolontariusze będą rozdawać te kwiaty i ich papierowe imitacje i co z tym dniem wspólnego ma Marek Edelman – ostatni dowódca warszawskiego getta.

Dlaczego Żółty Żonkil?

„Żółte Żonkile” to akcja organizowana w celu upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Ta roślina jest symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 roku. Stało się tak dzięki ostatniemu przywódcy powstania, Markowi Edelmanowi, który co roku składa bukiet tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. To właśnie dzięki niemu żółty żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci po powstańcach. Ciekawostką jest, że Edelman co roku dostawał żonkile od anonimowej osoby. Stąd właśnie jego pomysł, by tysiące wolontariuszy rozdawało je na ulicach miast w całej Polsce.

Wyjątkowa rocznica w hołdzie kobietom

19 kwietnia to w tym roku nie tylko same obchody 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Muzeum Polin chce uczcić tym razem nie tylko wybuch powstania, ale także podkreślić ogromną rolę kobiet, jaką niewątpliwie w nim odegrały. To właśnie one podczas powstania zapewniały zaplecze logistyczne dla walczących Żydów. Organizowały kuchnie ludowe i rozprowadzały zakazaną prasę. Były także sanitariuszkami i często same łapały za broń. Wręczanie przez wolontariuszy tych kwiatów jest pretekstem do zatrzymania się i pozwolenia sobie na chwilę zadumy i pamięci o bohaterach.

Jak dołączyć do akcji?

Mieć świadomość i wiedzę. Edukacja to największy wyraz szacunku dla powstańców. Warto też przypiąć papierowy żonkil – symbol tego, że łączy nas pamięć o Powstaniu, jego bohaterkach oraz bohaterach. Szablon można pobrać ze strony, wydrukować i wyciąć. Istnieje również możliwość dodania specjalnej nakładki na fejsbukowym profilu. Ze strony organizatora https://polin.pl/pl można też ściągnąć dedykowaną akcji grafikę i powiesić ją w widocznym miejscu, np. na oknie.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Beata ortodoksyjna katoliczka
Beata ortodoksyjna katoliczka 20.04.2021, 18:06
Antysemitka Beata Dratwa kwiatu nie przypięła. Nie była na uroczystościach. W Auschwitz i w gettach zabijano przecież tylko Polaków. A co to holocaust ?
James
James 20.04.2021, 12:08
Stop faszystom i neofaszystom!
88
88 20.04.2021, 08:40
Polecam wszystkim świetny film " Cud Purymowy" , którego Jacusiowe TVP nie pokaże.
https://www.youtube.com/watch?…
88
88 20.04.2021, 08:24
Adolf Hitler w latach 1933-1939 doprowadził do cudu gospodarczego w Niemczech. Wielu znanych polityków w Europie, do dziś się na nim wzoruje, nawet ci co mają żydowskie korzenie.
Antysemityzm , nacjonalizm Hitlera i Niemców, przypomina mi rusofobię i nacjonalizm Kaczyńskiego zachwyconego narodowym -socjalizmem i dużej części Polaków zwolenników PiS i PO. Psy nie rodzą się agresywne. To czy będą w przyszłości przyjazne dla otoczenia, zależy od właścicieli.
https://ciekawostkihistoryczne…
cót gospodarczy
cót gospodarczy 20.04.2021, 11:51
Nie po to Adolf pozyczał u żydowskich bankierów miliardy marek na budowę autoban i zbrojenia aby im potem raty z procentami oddawać :-) Załatwił im w zamian dożywotni darmowy wikt i opierunek w Dachau.

Wszak już Lenin mawiał - Kapitaliści są tak chciwi że sprzedadzą nam na kredyt sznur na którym ich powiesimy ;-)
Zwyrodnialec
Zwyrodnialec 20.04.2021, 11:35
I dzis ma urodziny
doczytaj, zanim palniesz bzdurę zgredo...
doczytaj, zanim palniesz bzdurę zgredo... 20.04.2021, 10:11
Nie - "cud gospodarczy" był akcją zbrojeniową. A wojna była rozpaczliwą próbą ratowania gospodarki Niemiec, które zaczęły się dławić.
Jak zarządzisz wyprodukowanie 1000 czołgów - ludzie i pracę będą mieli i zajęcie.
Ale surowców i paliwa z kapelusza nie wyciągniesz.
Trzeba za nie zapłacić.
Albo UKRAŚĆ.
I zdobyć NIEWOLNIKÓW.
Co było celem wojny.
Ideologia napędzała tłumy.
Na zapleczu twardo liczono.
Gdyby wojna nie wybuchła w roku 1939/40 - Niemcy czekałby krach - na dużo większą skalę niż w USA rynek samochodowy w końcu XX wieku (tam też produkowano i produkowano nie patrząc po co)...
Pacyfka
Pacyfka 20.04.2021, 18:09
Pomieszałeś wszystko i tyle.
Historia
Historia 20.04.2021, 20:50
Nie, to dobrze uzasadnione ekonomicznie - ZSRR też wykończył rozwój przemysłu ciężkiego i zbrojeń. Kryzys w USA też dotknął najbardziej przemysłu samochodowego, który produkował a nie sprzedawał. Wojna to skutek rozbuchania gospodarki dla... przygotowania wojny.
Wystarczy odpowiedzieć - co by było, gdyby Hitler w 1939 NIE ROZPOCZĄŁ wojny?
Co by się stało z gospodarką Niemiec?
Upadłaby...
88
88 20.04.2021, 18:07
akcja zbrojeniowa ? to Twoja hipoteza. Czytam wiele w tym temacie i wykład pana Dylewskiego tylko poszerza moją wiedzę w tym temacie. Niemców poległo w czasie II w.ś . siedem milionów ludzi, naprawdę uważasz , że potrzeba im było niewolników ? Hitlerowi odbiło, chciał się zemścić za upokorzenie Niemiec w I .w.ś. , a potem popełnił kolejny błąd,że nie zaatakował W. Brytanii przed agresją na ZSRR.
https://www.youtube.com/watch?…
Historia
Historia 20.04.2021, 20:57
Mylisz pojęcia. "Sukces ekonomiczny" III Rzeszy to mit. Gdyby nie byłoby wojny w 1939 roku - gospodarka zadusiłaby się. Oczywiście można się zastanawiać, na ile ideologia była a na ile wyrachowanie - jednak to wojna dała siłę napędową gospodarce Niemiec w latach 30 XXw.
A mówienie o taktyce wojennej - to również - gdyby Hitler nie parł na Moskwę, Leningrad i Stalingrad (symbole - ale bez znaczenia wymiernego), tylko poszedł do Morza Kaspijskiego po ropę - też można powiedzieć, że byłby inny finał kampanii rosyjskiej.
A gdyby Stalin nie miał za Uralem dostatecznie dużego zaplecza - to... itd itp.
A co do niewolników - no właśnie - Niemcom trzeba było płacić. NIEWOLNIKOM nie...
To jest ta różnica, dlaczego lepiej było zatrudnić przymusowych robotników z Polski, niż Niemców...
Zresztą trudno było liczyć na tych niewolników w armii - więc tam trzeba było niemieckich ludzi...
Szmalcownia
Szmalcownia 19.04.2021, 23:34
Beata S. zanikła w telewizji.
Patriotka i katoliczka narodowa
Patriotka i katoliczka narodowa 19.04.2021, 16:01
Ortodoksyjnej katoliczki i narodówki nie było na uroczystościach. Ona odmieni obraz KL Auschwitz Birkenau. ONA udowodni, że tam odbył siem holokaust na Polakach i ona to udowodni.
Rabi Tymoteusz
Rabi Tymoteusz 19.04.2021, 16:41
Jej się to po prostu należało!
Tw Ju Dek
Tw Ju Dek 19.04.2021, 15:36
Każdy z żonkilem w klapie!

Pokażmy gojom ilu nas jest!
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 19.04.2021, 12:48
moze edelmanowi ktoś robił jaja przesyłajac mu te kwiaty a on nie załapał ha ha ah moze dawał mu do zrozumienia ze był konfdentem policji zydowskiej ah ah ah https://youtu.be/2hWjG4CdsEw witamy w polsce ha ha ah
Jowisz
Jowisz 19.04.2021, 19:38
Mars na saturna
Swój chlop
Swój chlop 19.04.2021, 11:57
Żarłem dziś tłuściutka krwista kaszankę z zonkilami i cebulką pycha
Polalk nie sxyd
Polalk nie sxyd 19.04.2021, 11:51
A co mnie obchodzą jakieś żonkile pytam się co
do antysemity
do antysemity 19.04.2021, 12:02
A co nie obchodzi co ciebie z wąskimi horyzontami obchodzi, pytam się co?
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 19.04.2021, 09:32
żółte żakile to odniesienie do policji zydowskiej w getcie ha ha ah a nie jakieś wyimaginowane brednie żonkil przypomina zółtą gwiazde dawida jaka nosili w klapie i na czapkach policjanci zydowscy w getcie warszawskim ha ha ah A POWSTANIE WYBUCHŁO bo policja zydowska z ***nratem pokłóciła sie o kasę z pps i betarem oraz innymi cwaniakami ONI WLCZYLI ALE O KASE Z BANKU SPÓŁDZIELCZEGO GDZIE BYŁY ZDEPONOWANE PIENIADZE ZAGRABIONE WYKOŃCZONYM ZYDOM HA HA AH I TAKA JEST PRAWDA kazda opcja tej wojenki o bank chciałe oddac go niemcą a własciwie saturianą z SS ZYD ZYDOWI ZGOTOWAŁ TEN LOS HA HA AH https://www.google.com/url?sa=… A TO ZDJECIE TYCH TZW "ŻĄKILI" ZÓŁTYCH HA HA AH ADMIN I NIE BLOKUJ TEGO BO TO FAKTY
Jowisz
Jowisz 19.04.2021, 11:16
Mars (wspak) na saturna
nawzajem
nawzajem 19.04.2021, 11:19
Mars (wspak) na Jowisza.
Natan
Natan 19.04.2021, 03:56
Anty Szydło
krótko
krótko 19.04.2021, 11:04
Natan nie doszukuj się czegoś czego nie ma.
Farbowana lisica chce do kurnikaa
Farbowana lisica chce do kurnikaa 19.04.2021, 01:13
Nazwijmy tego roczną akcję po imieniu . To sprzeciw przeciwko ortodoksyjnej katoliczce, antysemitce i narodówce Beacie Szydło w radzie KL Auschwitz Birkenau

Pozostałe