Planujesz wakacje? Sprawdź gdzie zapłacisz Polskim Bonem Turystycznym

  • 18.04.2021, 11:59
  • News4Media
Planujesz wakacje? Sprawdź gdzie zapłacisz Polskim Bonem Turystycznym News4Media
Miał być nadzieją dla polskiej turystyki i pozwolić uboższym rodzinom na odrobinę wakacyjnego luksusu. Polski Bon Turystyczny nie podbija jednak statystyk jednej z najbardziej dotkniętych podczas pandemii branż. Hotele od kilku miesięcy zamrażają swoją działalność, ale warto zastanowić się nad dokonaniem rezerwacji na wakacje już teraz. Podpowiemy ci, które przedsiębiorstwa honorują państwową dopłatę do wypoczynku dzieci.

Nie jest kolorowo

Chociaż to spory zastrzyk gotówki, do końca lutego Polacy wykorzystali jedynie niewielką część przysługujących im bonów. W sierpniu ubiegłego roku rząd szumnie wprowadził tę formę wsparcia, która miała pomóc zarówno podmiotom prowadzącym działalność turystyczną, jak i rodzinom z dziećmi, aby mogły wspólnie spędzić czas na rekreacji. Każde dziecko w Polsce otrzymało wówczas prawo do skorzystania z dofinansowania w wysokości 500 złotych.

Zawiniły obostrzenia

Pandemia spowodowała jednak, że obiekty hotelarskie zmuszone były zamknąć drzwi przed swoimi gości. Do końca lutego 2021 odnotowano 425 tysięcy transakcji. Około trzech milionów świadczeń wciąż czeka jednak na wykorzystanie.

„W marcu br., ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, ogólna liczba i kwota transakcji wzrastały wolniej” – czytamy na stronie ZUS. Trudno przewidzieć jak będą wyglądały dalsze kroki rządu w kwestii obostrzeń. Wszystko zależne jest od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju. Ta z pewnością wpłynie na ewentualne wykorzystanie bonów w nadchodzącym czasie.

Nie ma przeszkód, aby dokonywać rezerwacji

Wakacje rozpoczną się dopiero za dwa miesiące. To najgorętszy okres na rodzinne wyjazdy. Ubiegły rok udowodnił, że jest to również czas, w którym Polacy najchętniej korzystają z dotacji. Dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy gospodarka turystyczna rozmrozi się, zanim dzieci usłyszą w szkołach ostatni wirtualny dzwonek. Warto jednak pamiętać, że jeśli tak się stanie, możemy spodziewać się maksymalnego obłożenia we wszystkich ośrodkach rekreacyjnych. Teraz jest czas, aby znaleźć wymarzony kierunek podróży i dokonać rezerwacji. To pozwoli uniknąć zaskoczenia na wypadek poluzowania restrykcji.

Gdzie można wykorzystać bon?

Początkowo przewidziano go tylko dla rodzin, które wybrały opcję z przynajmniej jednym noclegiem. Na początku roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów regulujących Polski Bon Turystyczny.

„W pierwszym etapie działania programu świadczenie dotyczyło noclegów w obiektach turystycznych oraz imprez z minimum jednym noclegiem, organizowanych przez operatorów turystycznych lub organizacje pożytku publicznego. Po zmianach bony mogą służyć również do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty” – dowiadujemy się z serwisu gov.pl.

Możesz więcej

Zmiany w prawie spowodowały, że powiększył się wachlarz usług obejmujących przeznaczenie świadczenia. Trzeba jednak pamiętać, że każdy bon przypisany jest do konkretnego dziecka, i wszelkie atrakcje opłacane za pomocą tego vouchera, muszą dotyczyć określonego beneficjenta. Lista podmiotów obsługujących program znajduje się pod adresem https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow i obsługiwana jest na bieżąco przez Polską Organizację Turystyczną.

Jak dostać dotację?

To bardzo proste. Aby dokonać aktywacji bonu wystarczy zalogować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS pod adresem https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi. Możesz zrobić to za pomocą Profilu Zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub poprzez niektóre systemy bankowości internetowej. Po uzyskaniu dostępu do swojego konta, wybierz zakładkę „Ogólny”. Następnie w lewym menu kliknij kolejno „Polski Bon Turystyczny” oraz „Mój bon”. Na ekranie pojawią się dane dotyczące twoich dzieci. Aby skorzystać z dotacji, wystarczy dwukrotnie potwierdzić dyspozycję klikając przycisk „Aktywuj bon”. Po podaniu danych kontaktowych otrzymasz unikalny kod, który przedstawisz pracownikowi wybranego obiektu. Wszystkie bony stracą ważność z końcem marca 2022 roku. 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kiedy nowy bon turustyczny.
Kiedy nowy bon turustyczny. 18.04.2021, 17:37
Kiedy nowy bon turystyczny, jest nowy rok i co roku miał być ponawiany?
proste
proste 18.04.2021, 14:49
Jeśli padnie jasna deklaracja - dzieci w tym roku szkolnym do szkoły nie wrócą - jest szansa na normalne wakacje. Taka brutalna prawda. Poparta doświadczeniami (morderczymi!) na narodzie - we wrześniu i styczniu...
pytam
pytam 18.04.2021, 13:38
Z jednej strony hasło "siedź w domu" a z drugiej "jedź na wczasy". Gdzie tu spójny przekaz?
?
? 18.04.2021, 14:47
Spójrz na twarze niektórych z rządu - gdzie tam masz spójność i jasność?
Dominika
Dominika 18.04.2021, 13:29
W tym roku, podobnie jak w poprzednim, nigdzie nie jadę! Zdrowie najważniejsze.
uważaj...
uważaj... 18.04.2021, 15:02
Masz rację - tylko trzeba wyważyć ryzyko... Ryzyko zachorowania nie jest w wodzie, czy na plaży - raczej w bliskości do innych ludzi - w drodze na te plaże...
Myśleć
Myśleć 18.04.2021, 22:15
Dokładnie, niektórzy myślą że zarażą się z powietrza.
Żal mi starszych ludzi w maseczkach np solo na ścieżce w lesie, toż to więcej szkody niż pożytku !
rozumieć...
rozumieć... 19.04.2021, 00:22
I tu się mylisz - więcej szkody sobie mogą zrobić ludzie wkładając i zdejmując maseczki i nosząc i machając nimi.
Zresztą - jak idą w tym lesie z kimś obok - to wcale nie jest takie głupie.
A jak jeszcze mają słaby wzrok i nie widzą, czy ktoś się zbliża albo słuch, czy ktoś z tyłu nie podbiega - to też...
Gryfino
Gryfino 18.04.2021, 13:59
Do Dominika. To siedz w domu i czekaj na dalsze zakazy. Ja bylam w tamtym i jade w tym tez a zachorowalam nie po wczasach tylko w stuczniu gdzie siedzialam w domu.
uważaj...
uważaj... 18.04.2021, 15:00
Po pierwsze - "dom cię nie zaraził" - albo domownicy albo goście. Po drugie - uważaj, bo w lipcu możesz nie mieć już odporności po chorobie w styczniu...
pudelek
pudelek 18.04.2021, 13:02
Modne ostatnio wśród celebrytów Seszele.

Pozostałe