Koniec z oszukiwaniem przed urzędami pracy. Pomysł na fikcyjne bezrobocie

  • 19.04.2021, 18:18
  • News4Media
Koniec z oszukiwaniem przed urzędami pracy. Pomysł na fikcyjne bezrobocie iStock
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozprawi się z osobami, które rejestrują się w urzędach pracy, chociaż nie mają zamiaru podejmować zatrudnienia. Chodzi m.in. o pracowników czarnorynkowych, podpisujących listę bezrobotnych tylko ze względu na ubezpieczenie zdrowotne. Te dwa interesy mają wkrótce zostać rozdzielone.

Duże zmiany na rynku pracy 

Zapowiada się spora rewolucja. ZUS przejmie od urzędów pracy ubezpieczanie zdrowotne osób bezrobotnych. Rząd uważa, że problem fikcyjnego bezrobocia z biegiem lat narasta, jak kula śnieżna, która dotąd nie została zatrzymana. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad projektem ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Nowe przepisy mają zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jednym z głównych zamierzeń tej polityki jest wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Po ubezpieczenie do ZUS

Przedstawiciele resortu pracy informują, że konieczne jest oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego. Tym właśnie będzie zajmował się ZUS, a nie jak dotąd, urząd pracy. Warto wiedzieć, że ubezpieczenie zdrowotne będzie nadal dostępne dla każdego, kto nie pracuje. Bezrobotny będzie składał odpowiedni wniosek w formie papierowej lub przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. W przypadku osób pracujących i ubezpieczonych, tak jak obecnie z tytułu pracy, nic się nie zmieni. W sytuacji kiedy ktoś straci zatrudnienie, po dopełnieniu formalności, uzyska od państwa ubezpieczenie zdrowotne do czasu znalezienia nowego zajęcia lub przejścia na emeryturę. 

Nic nie jest oczywiste

Bezrobotni lub bierni zawodowo, którzy nie chcą korzystać z usług urzędów pracy, nie będą musieli rejestrować się w celu uzyskania ubezpieczenia. Wniosek będą mogli złożyć w ZUS. Nie do końca jasna jest sytuacja związana z długotrwałym pozostawaniem w statusie bezrobotnego. Urząd Pracy broni się i wskazuje, że nie wszyscy petenci rejestrują się ze względu na ubezpieczenie. Przedstawiciele urzędów uważają, że jest to dla nich „policzek”, gdyż nie zmienia się czegoś, co dobrze funkcjonuje.

„Barier w powrocie czy wejściu na rynek pracy jest wiele, to bardzo zróżnicowana i indywidualna kwestia. Wiele osób nie radzi sobie z nowymi wyzwaniami zarówno zawodowymi, jak i osobistymi. Ich deklarowana chęć i gotowość niestety napotyka na różne problemy. Naszym zadaniem jest przywrócenie i wsparcie ich w odnalezieniu ścieżki zawodowej. Często może to trwać dość długo. Wymaga to diagnozy, długotrwałej pracy doradczej, wsparcia psychologicznego, by w końcu odnaleźć cel i sposób dotarcia do zatrudnienia” – wyjaśnia money.pl, cytyjąc słowa Urszuli Majewskiej z Urzędu Pracy m.st. Warszawy.

Jedno jest pewne. Zmiany nie nastąpią już jutro, a rozmowy będą trwały. Szczegółowe uzgodnienia w kwestii reformy przewidziane są na przełom czerwca i lipca bieżącego roku.  

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ala
Ala 21.04.2021, 21:39
Ja pracowałam normalnie i żadnej kasy bedac w ciszy nie dostałam bo stwierdzili ze jestem oszustem nic tylko sad. Wredne babska tam siedzą i wszyscy dla nich to oszuści.!
Likwidowac
Likwidowac 20.04.2021, 06:50
Te pupy są do ***. Najlepszym rozwiazaniem jest ich likwidacja
pracownik
pracownik 20.04.2021, 12:34
Też jestem za likwidacją. No chyba, że do władzy wróci PO to wtedy mogą się przydać jednak.
sieg haill rodszyld ave sachsen coburg gotta von wettyn vel windsor ha…
sieg haill rodszyld ave sachsen coburg gotta von wettyn vel windsor ha ah ah 19.04.2021, 22:38

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Jack
Jack 19.04.2021, 22:08
Brawo. Rejestrują się w urzędach pracy, a jeżdżą na budowy w Niemczech. Mają podwójny zarobek. Tak jest na zachodzie Polski.
cwaniak
cwaniak 19.04.2021, 21:25
Zawsze się jakaś furtka znajdzie.
ub  wieczorek gryfino
ub wieczorek gryfino 19.04.2021, 20:34
(...)
Przyjmij jeden nick. Przestań się podszywać.
Komentarz usunięty.
administrator
Oko węża się napręża
Oko węża się napręża 19.04.2021, 21:30
Podszywa się Ajwaj
albo rybka  pip ka
albo rybka pip ka 19.04.2021, 21:50
nic podobnego to tw ju dek z tw kudukiem ha ha ah
pisobajzel
pisobajzel 19.04.2021, 19:35
Jak czytam o "efekcie kuli śnieżnej" - a jednocześnie pamiętam radosne występy rządów premierów o "wypłaszczaniu a nawet spadaniu krzywej bezrobocia" to mam poczucie rozdwojenia...
To w końcu "wypłaszcza się a nawet spada" czy "problem narasta jak efekt kuli śnieżnej"?
Może i to o tym wypłaszczaniu mówił kto inny i o innej krzywej - ale przekaz był właśnie taki...

Czy to chodzi o kolejne jakieś przetargi na oprogramowanie albo etaty?
Nie bardzo rozumiem zmiany - jak ma być "powszechne" - to po co W OGÓLE REJESTROWAĆ?
Przecież wtedy wystarczy dowód obywatelstwa, PRAWDA???
I po co ta biurokracja?
Matołusz Pinokio
Matołusz Pinokio 19.04.2021, 19:04
W ten sposób doprowadzimy do sytuacji gdy w PUPach będą zarejestrowani wyłącznie ci którym zależy na znalezieniu nowej pracy.

Bezrobocie spadnie więc praktycznie do zera a cały świat będzie nam zazdrošcił sukcesów w walce z bezrobociem i tak genialnego Pana Prezesa.

A oni przez osiem lat...!!!


pola
pola 19.04.2021, 18:26
Polak potrafi więc coś wymyśli
pisobajzel
pisobajzel 19.04.2021, 19:36
Już wymyślił - "powszechne ubezpieczenie wszystkich obywateli" - pod warunkiem REJESTRACJI... A nie prościej wziąć BAZĘ OBYWATELI POLSKICH?
Ale ile etatów powstanie, i oprogramowanie i formularze i sprawozdania...
demokracja
demokracja 19.04.2021, 19:59
Wyborcy PiSu nie płacą.

Pozostałe