Sprawdź, jak obniżyć spalanie w aucie, jeszcze przed wyjazdem na majówkę

  • 28.04.2021, 18:08
  • News4Media
Sprawdź, jak obniżyć spalanie w aucie, jeszcze przed wyjazdem na majówkę News4Media
Gorączkowe zamawianie ubrań na górskie wędrówki masz już za sobą, a twój plan podróży czeka tylko na rozgrzanie silnika? Masz ostatnią szansę, aby zastanowić się, jak obniżyć koszty podróży. Poznaj kilka prostych zasad, które pomogą ci zużyć mniej paliwa i zaoszczędzić. Nie tylko w trasie.

Dbaj o ciśnienie

Koniecznie sprawdź ciśnienie opon w swoim samochodzie. Jeśli od dawna nie korzystasz z kompresora, teraz jest na to doskonały moment. W większości aut na klapce od wlewu paliwa producent zamieścił informację, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w kołach dla danego modelu. Nieprzestrzeganie tej normy powoduje m.in. wyższe spalanie. Nie bez znaczenia dla portfela jest również dopasowanie rozmiaru opon.

Rozsądnie pakuj bagaże

Każde dodatkowe obciążenie wymaga od samochodu większych poborów paliwa. Zastanów się, czy na pewno będziesz potrzebował roweru, grilla i… przysłowiowej teściowej. Im bardziej przemyślisz zawartość walizek, tym rzadziej będziesz odwiedzać stację benzynową. Pamiętaj również, że bagażnik montowany na dachu obniża opływowe właściwości auta, a to generuje większe nawet o kilkanaście procent spalanie.

Wymieniaj olej

Podobnie jak smażysz kotlety na świeżym tłuszczu, musisz też zadbać o silnik. Najprostsza zasada mówi, że przynajmniej raz w roku trzeba wymienić wyeksploatowany olej na nowy. Jeśli nie umiesz zrobić tego samodzielnie, każdy warsztat samochodowy chętnie pomoże za opłatą. Wartość takiej usługi to zwykle 100 – 200 złotych dla aut osobowych. Ten wydatek może szybko się zwrócić, bo zaniedbanie tej kwestii również skutkuje nadmiernym zużyciem paliwa.

Uff, jak gorąco

Tegoroczna majówka raczej nie zaskoczy nas upałami. Dlatego warto rozważyć rezygnację z używania w drodze klimatyzacji, która podnosi spalanie nawet o 5 proc. Jeśli jednak zdecydujesz się na to udogodnienie, pamiętaj o regularnym odgrzybianiu układu chłodzenia. Wilgotne środowisko to siedlisko chorobotwórczych bakterii, na których wdychanie narażeni są pasażerowie i ty sam.

Bądź czujny

Poruszający się samochód ma siłę bezwładności, która rozsądnie wykorzystana, odwdzięczy się mniejszym zużyciem paliwa. Przewiduj sytuacje takie jak zmiana świateł, zakręty oraz wzniesienia i dostosowuj do nich prędkość. Możesz w ten sposób ograniczyć użycie hamulca, które za każdym razem marnuje energię wykorzystaną na rozpędzenie pojazdu. Jeśli wiesz, że postój będzie dłuższy, np. przed szlabanem kolejowym, wyłączaj silnik. Nie tylko zaoszczędzisz, ale zrobisz też krok w stronę ochrony środowiska, emitując do atmosfery mniej zanieczyszczeń.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

szofer
szofer 30.04.2021, 19:52
dymac blachary w aucie
czujka
czujka 28.04.2021, 19:07
Zawsze jestem czujny!
ropa  dorabia   nas  arabów  ha ah ah
ropa dorabia nas arabów ha ah ah 28.04.2021, 18:37
wystarczy rozwiaznie tesli nikoli tesli nie tego idioty muska ha ha ah https://youtu.be/Ps24zIcVHs4
paliwko
paliwko 28.04.2021, 18:28
Będę brał Cię! (gdzie?) w aucie!
(Mnie?) Cię! (ee) ehe!
Będę brał Cię! (gdzie?) w aucie!
(Mnie?) Cię! (nie e) ehe!

Ja w Victorii piję Ballantines'a,
Każdy tu wie, że jestem królem tańca.
Na flipperach mam wszystkie rekordy,
Jak ktoś się dzieli to tylko fourty fourty.

Dwadzieścia procent pobiera tutaj kasa.
Ruda Grażyna, Ty jesteś ekstra klasa!
Szpan na max, ja ostro jeżdżę,
Chodź na parking,
Przejdziemy przez zaplecze! heh!

Będę brał Cię! (gdzie?) w aucie!
(Mnie?) Cię! (ee) ehe!
Będę brał Cię! (gdzie?) w aucie!
(Mnie?) Cię! (naprawdę?) ehe!

Pozostałe