Tego wirusa może mieć każdy! Akcja bezpłatnych badań

  • 30.04.2021, 12:47
  • dost.
Tego wirusa może mieć każdy! Akcja bezpłatnych badań Rycina wątroby z plakatu akcji.
Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż . Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.

HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Nieleczone może powodować marskość wątroby i rozwój raka[1]. W 2019 roku tę chorobę wykryto u 180[2] osób w woj. zachodniopomorskim. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. We wszystkich punktach ALAB laboratoria można bezpłatnie wykonać badanie z krwi w kierunku HCV. Akcja prowadzona jest do końca roku.

Kto powinien się zbadać?

Każdy! Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy
z ciężką chorobą.
Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia),
kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Wystarczy uświadomić sobie, że do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki, w salonie manicure, w gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30 a 60 r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45 a 80 r. ż[3]. Dodatkowo, w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie
.

HCV - przede wszystkim świadomość

Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna. nie jest tego świadoma.[5]. osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86%[4]W Polsce ok. 150 tys

Mając skuteczne leki, mamy szansę na drugie życie - bez strachu o siebie i najbliższych. Priorytetem każdego z nas powinno być wykonanie badania pod kątem obecności wirusa HCV. Jedynie takie odpowiedzialne postawy dają realną szansę na odnalezienie i wyleczenie chorych, a w finale wyeliminowanie HCV ze społeczeństwa - podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Pamiętajmy, że wczesne wykrycie wirusa HCV w naszym organizmie to niemal 100% szansa na wyleczenie. W Polsce dostępne jest nowoczesne leczenie, trwające najczęściej 8 - 12 tygodni.

 

Jak wygląda badanie?

Aby móc się wyleczyć najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV! Można to sprawdzić wykonując pierwszy krok, czyli badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria.

Badania anty-HCV wykonujemy w ponad 400 punktach pobrań ALAB Laboratoria na terenie całego kraju. W przypadku, jeśli wynik okaże się dodatni, przeprowadzamy dalszą, bezpłatną diagnostykę. Pozwoli ona na określenie czy zakażenie HCV jest nadal aktywne. Dzięki takiej akcji chcemy realnie przyczynić się do eliminacji HCV w Polsce – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego ALAB Laboratoria.

 

W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje na temat dalszych kroków pod adresem: [email protected] oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 521[6]. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 16.00 do 20.00.

HCV odpowiada za ok. 40 proc.[7] wszystkich przypadków raka wątroby na świecie, a w Europie za ich zdecydowaną większość. Na ten moment nie ma szczepionki, wiec najskuteczniejszym sposobem walki z nowymi zakażeniami jest diagnostyka, umożliwiająca wykrycie osób zakażonych, które po wyleczeniu przestają być źródłem zakażenia dla innych osób. Ważne jest też upowszechnianie wiedzy o drogach zakażenia wirusem i sposobach ich unikania.

Zrób bezpłatne badanie w swojej okolicy

Joanna Senger 


[1] Flisiak R, i in. Pol Arch Intern Med. 2020; 130 (2): 163-172 doi:10.20452/pamw.15181

[3] www.hcv.pzh.gov.pl/Repository/PORADNIK_O_HCV.pdf

[4] Halota W, Flisiak R, Juszczyk J, et al. Recommendations of the Polish Group of Experts for HCV for the treatment of hepatitis C in 2020. Clinical and Experimental Hepatology. 2020;6(3):163-169. doi:10.5114/ceh.2020.98606.

[5] Projekt KIK/35 Zapobieganie zakażeniom HCV jako przykład zintegrowanych działań w zdrowiu publicznych na rzecz ograniczenia zakażeń krwiopochodnych w Polsce. Red. Wysocki, Zieliński, Gierczyński, Wyd. NIZP-PZH 2017 r.

[6] Opłata za połączenie według stawki operatora

[7] www.onkologia.org.pl/nowotwory-watroby, dostęp 17.03.2021. Dane dotyczą Europy, USA i Japonii.

dost.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

To układ
To układ 02.05.2021, 00:41
Wirusa korupcji z tego urzędu nie usunie ani pisie CBA ani pisie ABW.
Szczepiony
Szczepiony 01.05.2021, 00:47
Ja w urzędzie gminy zrobił bym badania na wszystkie choroby zakaźne plus AIDS. To wylęgarnia covid. Czy SANEPID to dostrzega ? Teraz prawie cały wydział oświaty. Zarażają całe miasto.
no
no 01.05.2021, 10:36
Mnietka doszczegli.
Rzepka
Rzepka 30.04.2021, 20:02
"Niech się pan szczepi. Lżej będzie umierać" - takie słowa miał usłyszeć od lekarza jeden z czytelników portalu prawo.pl. Wątpliwości i obawy co do skutków szczepień wciąż ma wiele osób, nie dziwi więc, że rady szukają u swoich lekarzy. Co jednak w sytuacji, kiedy medyk zniechęca do zaszczepienia się? W świetle prawa, może się to skończyć nawet zwolnieniem dyscyplinarnym i powiadomieniem samorządu zawodowego.
no tak
no tak 30.04.2021, 13:53
Teraz świadomość szczepień wzrasta. Nawet przeciwko grypie.
Pisi oszczędzają
Pisi oszczędzają 01.05.2021, 00:49
Teraz w Polsce nie ma żadnych szczepionek przeciw grypie. Rządu nie stać..
nadzieja
nadzieja 01.05.2021, 10:38
PiS czeka na ostatnią chwilę jak rok temu. Oby w tym roku do jesieni zdążyli.
ważna uwaga
ważna uwaga 01.05.2021, 10:54
Jak wynika z badań włoskich naukowców – zapadalność na koronawirusa jest niższa wśród osób, które szczepiono wcześniej na grypę. Włosi zauważyli tę zależność, gdy koronawirus dziesiątkował Lombardię. Okazało się, że w grupie osób 65+, zaszczepionych przeciw grypie, chorych na COVID-19 było o kilkanaście procent mniej w stosunku do grupy nieszczepionej.

Pozostałe