Ile pieniędzy dać na komunię? Wypchać kopertę czy kupić prezent?

  • 02.05.2021, 13:13
  • News4Media
Ile pieniędzy dać na komunię? Wypchać kopertę czy kupić prezent? iStock
Czy znasz tę sytuację, kiedy otwierasz list z zaproszeniem na komunię, ale twój portfel podpowiada, że to nie najlepszy moment na wydatki? Rozważania na temat tego, jaka kwota powinna znaleźć się w kopercie dla młodego komunikanta, trwają od wieków. I choć nie określi tego żadne prawo, są pewne zwyczaje, które mogą pomóc wybrnąć z krępującej sytuacji.

Pokrewieństwo kosztuje

Jeżeli dziecko, które przystępuje do sakramentu, łączy z tobą bliska więź rodzinna, przyjmuje się, że w kopercie powinno znaleźć się 500 – 700 złotych. Nie ma górnej granicy, a w obecnych czasach trwa nawet wojna pomiędzy ciotkami i wujkami, kto podaruje atrakcyjniejszy gadżet. W grę wchodzą quady, skutery, odlotowe zegarki, ultranowoczesne smartfony i „wypasione” konsole do gier.

Dalsza rodzina i znajomi

To wszystko oczywiście z przymrużeniem oka, bo choć takie prezenty dzieci dostają naprawdę, warto pamiętać, że najważniejszy w tym dniu jest sakrament. Dalsza rodzina ma nieco łatwiejsze zadanie, bo w odleglejszych liniach pokrewieństwa przyjęło się komunijną kopertę zasilać banknotem stu lub dwustuzłotowym. Niewielkie prezenty takie jak bransoletki, hulajnogi czy rowery, też wpasują się w „komunijny bon ton”.

Siódma woda po kisielu

Zdarza się, że dostajemy zaproszenie na uroczystość dziecka, którego tak naprawdę nie znamy. Możemy też być na imprezie przy okazji, bo np. poproszono nas o pomoc w jej przygotowaniu. W takim wypadku każdy, nawet najdrobniejszy upominek, będzie doskonałym wyborem. Możemy pokusić się o podarowanie wykonanego przez nas rękodzieła, Pisma Świętego lub po prostu niewielkiej kwoty pieniędzy - mniejszej, niż daje dalsza rodzina.

Nic na siłę

Jeśli czujemy, że nasze finanse nie pozwalają na prezentowe szaleństwo, w dobrym tonie będzie zaproponowanie rodzicom dziecka pomoc przy organizacji uroczystości albo ofiarowanie daru w późniejszym terminie. Nie ma obowiązku stawania na głowie tylko po to, aby zaspokoić czyjeś materialne potrzeby. Jeśli natomiast od prezentu uzależnione jest, w jakim świetle będą postrzegać nas inni goście, może najlepszą opcją będzie podziękowanie za zaproszenie i pozostanie w domu.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

proste
proste Dzisiaj, 09:31
Ile cię stac, tyle wydajesz.
Rob
Rob 03.05.2021, 23:32
500+
88
88 03.05.2021, 16:53
Kto powiedział , że na komunie muszą być od gości prezenty ?
Wystarczy pamiątka z komunii np. zarażenie Covidkiem 19
https://www.youtube.com/watch?…
Kasia
Kasia 03.05.2021, 14:14
100 do 200 zł to max. I tak dzieciaki tego nie dostaną, a rodzice będą mieli za co chlać!!!
logika wysiada
logika wysiada 03.05.2021, 11:36
Człowiek zwany za swą prawdomówność "Pinokio" uważa, że wybory za tydzień są śmiertelnie niebezpieczne w Rzeszowie i paru miejscowościach.
Ale dlaczego?
Pobyt przez 2 minuty w lokalu ma być groźny, a od wysłanie dzieci do szkół NIE?
Przecież większość lokali wyborczych JEST WŁAŚNIE W SZKOŁACH!!!
To jak to wytłumaczyć?
od 4 maja
od 4 maja 03.05.2021, 11:08
Kościoły - nabożeństwa z limitem osób: limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
tak uważam
tak uważam 03.05.2021, 11:02
500 zł co najmniej.
88
88 03.05.2021, 08:11
komunia to wielkie wydarzenie wśród parafian ,he,he,he
https://www.youtube.com/watch?…
tradycja
tradycja 03.05.2021, 00:27
Traktuję to jako coś neutralnego, a nie jako zjawisko, które może być ocenione jako dobre czy złe.
Oby nie do dziecka tylko do komuny
Oby nie do dziecka tylko do komuny 02.05.2021, 23:31
A ile księdzu za dopuszczenie ?
Rolnik
Rolnik 03.05.2021, 05:52
5 minut potem puszczam psy
Knagulec
Knagulec 03.05.2021, 00:13
10 procent
ojciec mateusz z orlenu
ojciec mateusz z orlenu 02.05.2021, 20:59
najlepiej co łaska https://youtu.be/N9Asxqvr2m8
Knagulec
Knagulec 03.05.2021, 00:13
Albo laska
Gumowiec
Gumowiec 03.05.2021, 16:57
Moja ci nie wystarczy?
Emi
Emi 02.05.2021, 18:11
Jak za duże wymagania finansowe to nie iść i tyle w temacie sami tak zrobiliśmy. Za600 zł mamy jedzenia na 3 tygodnie.
Knagulec
Knagulec 03.05.2021, 00:13
Dobrze gadasz kupa żarcia
Heniek
Heniek 02.05.2021, 17:16
Na komunię dam bratankowi roczna prenumeratę Naszego dziennika. Po ceremonii w kościele zjemy obfity obiad po czym usiądziemy w fotkelach i do późnego wieczora bedziemy oglądać tv Trwam. Bratanek już zadowolony z prezentu i zapowiedział że na Bierzmowaniu przyjmie imię franciszek.
toi
toi 02.05.2021, 20:12
Troche sie polecz
heh
heh 02.05.2021, 18:10
To się bratanek ucieszy :))))))))))
Organista
Organista 02.05.2021, 17:07
Nic nie dawać bo pryszcze i tak przepija
today
today 02.05.2021, 17:00
A jak tam na Górnym Tarasie?
Rozbójnik miejski
Rozbójnik miejski 02.05.2021, 18:48
Czuwamy na kwadracie i pobieramy datki od małych komunistów biegających do Żabki
dumna
dumna 02.05.2021, 18:11
Jak zwykle uroczyście!
Gumowiec
Gumowiec 02.05.2021, 17:42
Bez zmian. Knagulec ***
Knagulec
Knagulec 03.05.2021, 00:14
Gorejący konarze milcz
Dobra rada
Dobra rada 02.05.2021, 16:09
Odpuścić sobie komunię.Będzie taniej i zdrowiej dla umysłu dziecka.
tyle
tyle 02.05.2021, 14:01
To trzeba się z rodziną umówić i już.

Pozostałe