Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:28
Reklama
Reklama
Reklama

Rehabilitację pocovidową pierwsi pacjenci z Zachodniopomorskiego zaczną we wtorek

Pierwszych pięcioro pacjentów we wtorek 4 maja 2021 r. zacznie rehabilitację pocovidową w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie) - powiedziała PAP dyrektor placówki dr Ewa Giza.
  • Źródło: PAP
Rehabilitację pocovidową pierwsi pacjenci z Zachodniopomorskiego zaczną we wtorek

Autor: Fot. SPZOZ Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu

Przed tygodniem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że eksperci skupieni wokół dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu dr Ewy Gizy opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne. NFZ zgodził się na uruchomienie programu od 1 maja.
 
"We wtorek przyjadą do nas pierwsi pacjenci" - powiedziała PAP dr Giza. "To będzie pięć osób ze wszystkimi badaniami wymaganymi przez NFZ - podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, CRP, EKG, RTG klatki piersiowej - oraz ze skierowaniem od lekarza z informacją o występujących powikłaniach" - dodała.
 
Wśród nich, jak wyjaśniła, są osoby, które zdradzają problemy natury psychicznej, takie jak bezsenność czy zaburzenia nastroju, a także osoby z problemami kardiologicznymi, układu oddechowego i neurologicznego. "Wykonaliśmy dużo pracy, aby w odpowiedni sposób je pogrupować" - zaznaczyła.
 
Dyrektor szpitala zapowiedziała, że kolejnych pięcioro zakwalifikowanych pacjentów przyjedzie do placówki w następnych dniach. "Zainteresowanych leczeniem jest ponad sto osób i cały czas spływają zapytania. Staramy się wszystkim odpowiadać, wszystkich informować. Dla wielu te terminy są jeszcze zbyt wczesne. To kilkutygodniowe pobyty, a każdy ma obowiązki służbowe, domowe i inne zobowiązania. Tworzy się grupa oczekujących" - powiedziała.
 
Dr Giza wyjaśniła, że czas pobytu wynosi od trzech do sześciu tygodniu. "Nie ma sztywnego okresu, bo wszystko będzie określane indywidualnie w zależności od sytuacji pacjenta. Zarówno jego stan psychiczny, jak i stan fizyczny będziemy badać na miejscu. Do jego potrzeb dostosujemy rodzaje zabiegów i oddziaływań" - podkreśliła.
 
Jak wskazała, pacjenci będą w placówce zakwaterowani, znajdą się pod opieką psychologa przeznaczonego tylko dla tej grupy, a także lekarza rehabilitacji medycznej, fizjoterapeutów, pielęgniarek i pozostałych pracowników. "Gdy z powodów zdrowotnych ktoś będzie wymagał odpowiedniej diety, będzie mogła się tym zająć dietetyczka naszego szpitala" - dodała.
 
"Praca trwa, organizujemy się. To nowe doświadczenie i my też musimy się do tego dostosować. W związku z tym wszystko dzieje się na gorąco" - podsumowała dr Giza.
 
Rehabilitację w szpitalu w Złocieńcu będzie mogło przejść 50 pacjentów. "Ktoś by powiedział, że to kropla w morzu potrzeb – ale mam nadzieję, że ta innowacyjna propozycja programu będzie pierwszym krokiem w skali całego kraju" – mówił tydzień temu Paweł Szefernaker.
 
Pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej jako pierwszy w Europie uruchomił Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach (woj. opolskie), a jego współautorem jest prof. Jan Szczegielniak, z którym konsultowali się także eksperci ze Złocieńca. Jak informował wiceszef MSWiA Błażej Poboży, od września z rehabilitacji w Głuchołazach skorzystało ponad 700 pacjentów.
 
Specjaliści szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne. (PAP)
 
autorka: Agnieszka Ziemska
 
Podajemy wymogi, jakie trzeba spełnić, aby móc się zarejestrować:
1. Skierowanie od lekarza rodzinnego na ODDZIAŁ REHABILITACJI OGÓLNOUSTROJOWEJ z dopiskiem POCOVIDOWA !
2. RTG klatki piersiowej wraz z opisem po przebyciu ostrej fazy choroby
3. Aktualna morfologia krwi, OB oraz CRP
4. EKG wraz z opisem po przebyciu ostrej fazy choroby
Skierowanie wraz z badaniami w/w można wysłać na adres:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Specjalistyczny MSWiA w Złocieńcu
ul. Kańsko 1
78-520 Złocieniec
lub
zostawić bezpośrednio w kontenerze przed wejściem do szpitala.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel.
94-36-71-222 nr wew 101
94-36-71-233 nr wew 101

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pytam 01.05.2021 18:00
Nową gałąź lecznictwa trzeba będzie rozwinąć. A skąd na to brać pieniądze?

Rychu 01.05.2021 15:37
Czy to prawda że Knagulca i Ajwaja mają leczyć w ośrodku w Tworkach? Tak tylko pytam czy to prawda.

rysiek k 01.05.2021 18:10
Komentarz zablokowany

AJWAJ ALELUJA I NA SATORNA 01.05.2021 13:40
świetny temacik wpierw zatruć a potem leczyć BIZNES JAK SIĘ PATRY HA AH AH I TAK DO OSTATNIEGO CENTA I PACJETA HA AH AH

mniej więcej 01.05.2021 13:59
Ajwaj przenoisisz doswiadczenia rodzinne a ogólna sytuację, a tak się nie da. To bardziej skomplikowane i widać, że tego nie ogarniesz.

mniej czy wiecej ha ha ah 01.05.2021 14:04
a na hoj mam dorabiać ubecko esbeckie osrodki ha ah ah rzekomego zdrowia ha ah ah

Jowisz 01.05.2021 15:37
Mars na satorna

Ap[ollo 01.05.2021 17:59
Saturn na Marsa.

ATM 01.05.2021 13:27
Najnowsze badania naukowców z USA i Panamy informują o jeszcze jednym, dotychczas nieopisywanym, neurologicznym powikłaniu po COVID-19. Chodzi o rzadką chorobę jaką jest ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego - tzw. ATM (acute transverse myelitis). W badaniu udokumentowano 43 przypadki pacjentów z ATM, którzy pochodzili z 21 państw. Analizy dotyczyły pacjentów chorujących w okresie od marca 2020 do stycznia 2021. Ostre poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego to rzadka choroba neurologiczna o podłożu zapalnym. Stan zapalny toczący się w rdzeniu kręgowym staje się przyczyną wystąpienia różnorodnych objawów - porażenia, niedowładu mięśni, zaburzeń czucia oraz uszkodzenia czynności mięśni gładkich przebiegającego głównie jako uszkodzenie zwieraczy. ATM pojawia się zazwyczaj w przebiegu chorób demielinizacyjnych jak stwardnienie rozsiane, ale może też być powikłaniem chorób tkanki łącznej, w tym m.in. tocznia rumieniowatego układowego (TRU). Może też pojawić się jako reakcja immunologiczna po szczepieniach, w bakteryjnych chorobach zakaźnych, jak np. borelioza, kiła, gruźlica lub tych o etiologii wirusowej - odra, świnka, AIDS.

z autopsji 01.05.2021 13:26
Powikłania są straszne.

Wanda 01.05.2021 13:19
Czytałam, że to w ogóle innowacyjny program na cały kraj.

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama