Jednym z objawów są sine, przypominające niebieski kolor, usta

  • 05.05.2021, 08:47
  • dost.
Jednym z objawów są sine, przypominające niebieski kolor, usta Cezary Aszkiełowicz
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z chęcią przyłączyła się do akcji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół i podświetli się na niebiesko. Jest to akcja edukacyjno-informacyjna z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, który przypada na dzień 05 maja. Dzięki tym podświetleniom i zaangażowaniu miast, które włączyły się do akcji, Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę na bardzo rzadką i ciężką chorobę, jaką jest nadciśnienie płucne.
Dlaczego kolor niebieski? Ponieważ jednym z objawów nadciśnienia płucnego są sine, przypominające niebieski kolor, usta. Inne objawy to m.in. duszność oraz łatwa męczliwość. Przez te niespecyficzne symptomy, nadciśnienie płucne jest często mylone z astmą lub innymi chorobami. Z tego powodu postawienie właściwej diagnozy trwa nawet kilka lat.

Nadciśnienie płucne może dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku (chorują także dzieci), a nieleczone prowadzi do śmierci. Osoby cierpiące na tą chorobę, mają problemy z czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie, bez zastanowienia. W zaawansowanym stadium choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

Co roku, w maju w wielu krajach na całym świecie przeprowadzane są akcje edukacyjne, aby obudzić w społeczeństwie świadomość na temat nadciśnienia płucnego i przyczynić się do jak najszybszego jego diagnozowania oraz rozpoczęcia właściwego leczenia.

W dniu Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, chcielibyśmy okazać wsparcie i solidarność pacjentom i ich rodzinom.

 
Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.phapolska.org.

Oskar Masternak, rzecznik prasowy, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie

dost.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

nie tylko
nie tylko 06.05.2021, 12:31
Jak zmarznę też mam niebieskie usta.
tvp   szczecin  trypel von  pedalstwo
tvp szczecin trypel von pedalstwo 05.05.2021, 21:22

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Abstynent
Abstynent 05.05.2021, 10:05
Nie będę się wypowiadał po alkoholu jestem.

Pozostałe