20-tonowa rakieta uderzy w Ziemię w weekend. Twórcy nie wiedzą gdzie

  • 07.05.2021, 16:00
  • News4Media
20-tonowa rakieta uderzy w Ziemię w weekend. Twórcy nie wiedzą gdzie fot.: China National Space Administration
Deszcz kosmicznego gruzu zagraża naszej planecie. To cząstki chińskiej rakiety, które w sposób niekontrolowany mogą spaść na Ziemię już w ten weekend.

Ponad 20-tonowa chińska rakieta Long March 5B służy do wynoszenia na orbitę wokółziemską dużych obiektów. W nocy z 28 na 29 kwietnia została wyniesiona w przestrzeń kosmiczną z pierwszym modułem nowopowstającej stacji. Zwykle tego typu urządzenia ulegają zniszczeniu, ale nie w tym przypadku. Główna część rakiety pozostała na orbicie, a Chiny nie mają już nad nią kontroli. To stwarza duże zagrożenie. Fragment jest bowiem na tyle duży, że nie zdąży spalić się w atmosferze przed dotarciem do powierzchni Ziemi. Mierzy ok. 30 metrów długości, a jego średnica to prawie 5 metrów. Szczątki mają dotrzeć na naszą planetę w niedzielę - 9 maja o godz. 5:43 (naszego czasu). Margines błędu wynosi jednak ok. 16 godzin - szacuje amerykańska organizacja The Aerospace Corporation.

 

[removed][removed]

 

Gdzie uderzy chińska rakieta Long March 5B?

Zarówno w przypadku ocenienia dokładnej daty i godziny, jak i miejsca, gdzie spadną jej fragmenty, występują problemy. Głownie dlatego, że pędzi z prędkością aż 27,6 tys. km/godz. Specjaliści mówią, że zagrożony jest obszar Nowego Jorku, Waszyngtonu, Madrytu lub Pekinu. Najdalej na południe rakieta może dotrzeć zaś do Wellington w Nowej Zelandii. Jak widać, rozbieżność jest dość duża. Deszcz kosmicznego gruzu może objąć teren o długości nawet 160 kilometrów. Najmniejsze szkody wyrządziłby, gdyby spadł do wody, np. do Pacyfiku, omijając zamieszkałe tereny. Dokładniejszych szacunków możemy spodziewać się już w sobotę 8 maja.

To nie pierwszy raz, kiedy szczątki kosmiczne spadną na naszą planetę. Takie rzeczy zdarzały się wcześniej. Już pierwsza misja Long March 5B przed rokiem skończyła się groźnie. Zużyty rdzeń rakiety przeleciał bezpośrednio nad Los Angeles i Nowym Jorkiem, a następnie wpadł do Atlantyku. Pojedyncze metalowe odłamki uszkodziły też kilka budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej. 

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

fiu fiu fiu
fiu fiu fiu 11.05.2021, 10:28
Zobaczcie jaką rakietę zatrudnili w UMiG!
po wszystkim
po wszystkim 09.05.2021, 09:36
"Statystycznie najbardziej prawdopodobny był zawsze powrót do oceanu. Wygląda na to, że Chiny wygrały (chyba że dowiemy się o gruzach na Malediwach). Ale to wciąż było lekkomyślne" - przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Jonathan McDowell, astrofizyk z Uniwersytetu Harvarda, który stale śledził losy rakiety.
całe szczęście
całe szczęście 09.05.2021, 09:21
Pozostałości chińskiej rakiety Long March 5b spadły w niedzielę do Oceanu Indyjskiego w pobliżu Malediwów. Większość jej komponentów została zniszczona po ponownym wejściu do atmosfery ziemskiej - podają władze Chin.
wstępnie określone
wstępnie określone 08.05.2021, 23:28
Agencja kosmiczna podała, że fragmenty rakiety spadną na terenie, na którym niedojdzie do powstania dużych szkód finansowych. Ma to być obszar z przeznaczeniem na działalność biurową 11 zł za metr kwadratowy. Jednocześnie amerykańscy uczeni nie są pewni kwestii dotyczącej tego czy wyżej określony teren został zawarty w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tak pieczołowicie przygotowanego. Jedynie pozostają przypuszczenia na podstawie i zgodne z powiedzeniem: pamiętaj o swoich
Kamil
Kamil 08.05.2021, 23:50
O kur a
już niedługo
już niedługo 08.05.2021, 17:50
Uwaga, prognozy są coraz dokładniejsze i wskazują, że najprawdopodobniej dojdzie do tego w tej nocy tj. z soboty na niedzielę
czyż nie?
czyż nie? 08.05.2021, 10:25
Żeby ziemnia przetrwała trzeba się pozbyć wirusa zwanego ludzkoscia
lepiej
lepiej 08.05.2021, 10:47
to może niech Chińczyki ograniczą się do siebie? Wuhan mieli - i całemu światu prezent zrobili. Teraz rakieta lata i nikt nie wiedział, gdzie rąbnie...
a.
a. 08.05.2021, 09:27
Jak wszystko, co chińskie, psuje się i nie ma nad tym kontroli.
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA
AJWAJ ALELUJA I NA SATURNA 08.05.2021, 08:58
I ZNOWU Z CHIN HA AH AH https://www.google.com/url?sa=…
Knagulec
Knagulec 08.05.2021, 09:50
Ajwaj to prawda że ty jesteś 3.14 zda w rurkach?
Jowisz
Jowisz 08.05.2021, 09:48
Mars na saturna
SIERP I MŁOT   TAKI JAK TY  HA AH AH JOWISZU
SIERP I MŁOT TAKI JAK TY HA AH AH JOWISZU 08.05.2021, 10:02
13*52 HA HA AH
Saturn
Saturn 08.05.2021, 09:53
Marsa na Jowisza.
Zenek pijanica
Zenek pijanica 08.05.2021, 05:38
Nie będę komentował po alkoholu jestem
Sołtys antyrakietowiec
Sołtys antyrakietowiec 08.05.2021, 05:36
U nas na wsi w każdym oknie zapalona gromnica baby klepią zdrowaski bachory ryczą a chłopy w remizie na okraglo przesiadują i chleją mozgotrzepy i inna gnojowice bo ginąc na trzeźwo się nie da
W CZEKOLADOWE  OKO OPATRZNOSCI
W CZEKOLADOWE OKO OPATRZNOSCI 08.05.2021, 09:16

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Gumowiec
Gumowiec 08.05.2021, 05:30
Walnie w Knagulca czy nie o to jest pytanie
Przerazony
Przerazony 07.05.2021, 20:36
Jasny gwint nie dość że w maskach to jeszcze w kasku trzeba chodzic
Badu
Badu 07.05.2021, 19:52
Gdzieś na wschód od Gryfina poprosimy, żeby odcisnęło jezioro to będzie kąpielisko.
88
88 07.05.2021, 19:39
czyżby według iGryfino rakieta miała spaść gdzieś w naszym powiecie ?
Transformacja iGryfino coraz większa. Na początku były wiadomości lokalne, potem powiększono serwis o informacje z województwa, następnie z kraju, a teraz już ze świata. Tylko Pudelka jeszcze brakuje.
normalne
normalne 07.05.2021, 19:52
prawa rynku... skoro to ludzi interesuje?
niezgodnie z linią partii
niezgodnie z linią partii 07.05.2021, 19:51
88 jako dziecko epoki PRL uważa, że powinni tak jak za jego czasów: jak śmią niezgodnie pisać z wolą partii, spałowac ich i na dołek!
złomek
złomek 07.05.2021, 19:27
Złomiarze z Gryfina zacierają ręce!
komisja
komisja 07.05.2021, 19:24
Jak zawdzi o brzozę to Maciar wytropi kto to zrobił.
Wróź Maciek
Wróź Maciek 07.05.2021, 19:23
Sprawdzałem w szklanej kuli, zagrożone działki.
Su Dan
Su Dan 07.05.2021, 19:16
I spadnie na biedny kraj, który nie będzie dochodził swojego.
ech
ech 07.05.2021, 19:14
Bo rakietami nie można się bawić.
interesujące...
interesujące... 07.05.2021, 19:14
zauważyliście jak wybiela się Chińczyków? Nagle "a bo to innym nie spadało"? A owszem. Ale tylko Chińczykom ostatnio rakieta uciekła - nie katastrofa lotnicza, nie planowane zniszczenie przez spalenie w atmosferze - tylko ziuuuuu i leci z rozrzutem na pół kuli ziemskiej....

Pozostałe