Szkodliwy barwnik, m.in. w słodyczach i majonezie. Sprawdzaj etykiety!

  • 08.05.2021, 17:48
  • News4Media
Szkodliwy barwnik, m.in. w słodyczach i majonezie. Sprawdzaj etykiety! fot. iStock
Barwnik, który uszkadza DNA, materiał genetyczny komórek i może powodować raka, używany jest na przykład przy produkcji lodów, majonezu czy gumy do żucia. Tak stwierdził Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ostrzega przed konsekwencjami spożywania cząstek dwutlenku tytanu. Wyniki badania wysłał do Komisji Europejskiej.

Jeszcze w maju Komisja Europejska ma rozpocząć rozmowy z krajami członkowskimi w sprawie zakazu stosowania barwnika E171. Bruksela zdecydowała się na taki krok, po otrzymaniu naukowej opinii Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności.

"Zaproponujemy wprowadzenie zakazu jego stosowania w UE. Dyskusje z państwami członkowskimi rozpoczną się w tym miesiącu. Naszym priorytetem jest zdrowie obywateli i bezpieczeństwo spożywanej przez nich żywności."- poinformowała komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides.

Może powodować raka

Eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdzili, że barwnik uszkadza DNA i materiał genetyczny komórek. Może to prowadzić do skutków rakotwórczych.

„Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne badania naukowe i dane, panel stwierdził, że dwutlenku tytanu nie można już uważać za bezpieczny jako dodatek do żywności. Kluczowym elementem w wyciągnięciu tego wniosku jest to, że nie mogliśmy wykluczyć obaw związanych z genotoksycznością po spożyciu cząstek dwutlenku tytanu." - czytamy w raporcie Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Co to jest dwutlenek tytanu?

Dwutlenek tytanu jest barwnikiem żywności (E171) i, podobnie jak w przypadku wszystkich barwników spożywczych, jego funkcją jest nadanie żywności bardziej atrakcyjnego wyglądu.

Jakie pokarmy zawierają dwutlenek tytanu?

Barwnik stosowany jest w żywnościach od gumy do żucia i lukru, po lody czy majonez.  Występuje również w niektórych lekach, jako środek nadający biały kolor.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obstrukcyjny
Obstrukcyjny 08.05.2021, 18:50
Co z tego że szkodliwy jak korzyści są większe od ryzyka. Mówi wam to coś?
patriota
patriota 08.05.2021, 18:18
Dziś w święto najważniejsze barwniki to biały i czerwony!

Pozostałe