Zmiany zasad wjazdu do Niemiec. Polska nie jest już krajem o szczególnie wysokiej zachorowalności

 • 08.05.2021, 05:39
 • igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku
Zmiany zasad wjazdu do Niemiec. Polska nie jest już krajem o szczególnie…
Instytut im. Roberta Kocha podał w komunikacie z 7 maja 2021 r., że Polska jeszcze tylko do soboty 8 maja 2021 r. włącznie jest uznawana za obszar o szczególnie wysokim ryzyku związanym z dużą liczbą zakażeń (niem. Hochinzidenzgebiete). Natomiast od niedzieli 9 maja 2021 r. nasz kraj jest uznawany za obszar podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiet). Decyzja wchodzi w życie w niedzielę 9 maja 2021 r. o godz. 0.00. Jednak pełne skutki tej decyzji (m.in. zniesienie testów) wejdą w życie 19 maja 2021, chyba że wcześniej zostaną uchwalone przepisy uchylające te obowiązki.

Pod uwagę przy wjeździe do Niemiec bierze się klasyfikację danego obszaru, która obowiązywała w okresie 10 dni przed wjazdem. Polska do 8 maja włącznie jest zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka, co oznacza to, że osoba która jeszcze 8 maja była w Polsce, a wjeżdża do Niemiec w przeciągu kolejnych 10 dni (czyli do 18 maja) powinna stosować się do surowszych zasad obowiązujących przy wjeździe z obszaru wysokiego ryzyka. W praktyce oznacza to posiadanie negatywnego wyniku testu już przy wjeździe do Niemiec.

OSOBY PRZEBYWAJĄCE W POLSCE (do lub w dniu) 8 MAJA

 • przy wjeździe do Niemiec do 18 maja 2021 r. osoby te obowiązują zasady jak przy wjeździe z obszaru „Hochinzidienzgebiet”, czyli obowiązek negatywnego wyniku testu PRZED wjazdem do Niemiec

 

OSOBY PRZEBYWAJĄCE W POLSCE OD 9 MAJA: Przy powrocie/wjeździe do Niemiec z Polski (od niedzieli 9 maja br.):

 • test na koronawirusa będzie można wykonać PRZED wjazdem LUB już PO przekroczeniu granicy, tj. w przeciągu 48h
 • nie będzie zatem obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu przed wjazdem do Niemiec

WAŻNE! Nie dotyczy to podróży lotniczych - wchodząc na pokład samolotu należy posiadać negatywny wynik testu.

 

Odwiedziny rodziny
▫️z obowiązku wykonywania testu będą dodatkowo zwolnione osoby, które korzystają ze zwolnień z kwarantanny na podstawie niektórych przepisów landowych, np.
✔️ osoby odwiedzające do 72h w Niemczech/Polsce rodzinę pierwszego stopnia pokrewieństwa - osoby nie będą musiały dodatkowo wykonywać testów!
 
Mały ruch przygraniczny z Polską
W ruchu przygranicznym z Polską występują ograniczenia w przypadku wjazdu na teren Berlina, Brandenburgii, Meklemburgii - Pomorza Przedniego oraz Saksonii.
Do Berlina, Brandenburgii i Meklemburgii - Pomorza Przedniego nie można wjechać bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego.
Wjazd do Saksonii bez kwarantanny w ramach małego ruchu przygranicznego jest możliwy tylko w przypadku posiadania ważnego powodu i jest ograniczony do 12 godzin (za ważny powód wjazdu nie są uznawane zakupy, prywatny udział w wydarzeniach kulturalnych, sportowych lub spędzanie wolnego czasu).
 

Dodatkowo należy pamiętać, iż:

 • Nadal obowiązkowa jest 10-dniowa kwarantanna, którą można skrócić najwcześniej po 5 dniach poprzez test na koronawirusa, jeśli otrzymamy wynik negatywny (istnieją wyjątki, np. zwolnieni z kwarantanny mogą być przedstawiciele niektórych zawodów, osoby odwiedzające najbliższych krewnych czy pracownicy transgraniczni. Każdy land reguluje to we własnym zakresie, więc zalecamy informować się na stronie danego kraju związkowego).
 • Oprócz tego nadal obowiązkowa jest rejestracja wjazdu do Niemiec na www.einreiseanmeldung.de.   
 • Rejestracji elektronicznej nie muszą dokonywać tylko osoby przejeżdżające przez obszar ryzyka lub przez Niemcy tranzytem i zawodowi kierowcy transportujący towary lub ludzi. Zwolnione są także osoby, które przebywały w strefie ryzyka w ramach ruchu granicznego przez okres krótszy niż 24 godziny lub na taki czas wjeżdżają do RFN.
 
Zaszczepieni 
Dodatkowo w życie wchodzi od niedzieli rozporządzenie federalne dotyczące wyjątków dla zaszczepionych i ozdrowieńców.
 
Zgodnie z nowymi przepisami osoba w pełni zaszczepiona to taka, która przynajmniej 14 dni wcześniej otrzymała dwie dawki preparatu (w przypadku szczepionki Johnson & Johnson jedną dawkę). Podana szczepionka musi być dopuszczona przez niemiecki Instytut Paula Ehrlicha (to obecnie preparaty firm BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca oraz Johnson & Johnson). Szczepienie musi być udokumentowane, np. poprzez wpis w Międzynarodowej Książeczce Szczepień (MKS).
 
Jako osoby zaszczepione traktowani są również ozdrowieńcy, którzy otrzymali jedną dawkę szczepionki.
 
Osoby zaszczepione w Polsce powinny zatem posiadać wpis w MKS lub zaświadczenie o szczepieniu w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Zaświadczenie może być przedstawione w formie papierowej lub cyfrowej – informuje DW ambasada RP w Berlinie.
 
Ozdrowieńcy
Podobnie udokumentowane (testem PCR, PoC-PCR lub inną metodą amplifikacji kwasu nukleinowego) musi być przejście choroby COVID-19 u ozdrowieńców. Wynik testu powinien być w języku angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim.
 
Za potwierdzenie bycia ozdrowieńcem może służyć m.in. zaświadczenie lekarskie o przebytej chorobie i pozytywny wynik testu PCR z negatywnym wynikiem testu po zakończonej izolacji. Dokumenty mogą być przedstawione w formie papierowej lub cyfrowej.
Osoba taka może w Niemczech korzystać ze zwolnień w okresie 28 dni po teście potwierdzającym COVID-19 do sześciu miesięcy.
 
Zwolnienia z obostrzeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców:
 • Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą zwolnione z kwarantanny po wjeździe do Niemiec,
 • Będą mogły opuszczać mieszkanie także w czasie godziny policyjnej, o ile taka występuje w danym mieście lub powiecie.
 • Osoby te nie będą też brane pod uwagę do limitu osób przy kontaktach społecznych czy uprawianiu sportu i będą traktowane na równi z osobami przetestowanymi, jeżeli przepisy landowe przewidują dla nich zwolnienia z niektórych obostrzeń.
 
W zależności od poziomu zakażeń w danym powiecie skorzystanie z niektórych usług (np. fryzjer, kosmetyczka, wizyta w ZOO) jest możliwe dla osób posiadających negatywny wynik testu (nie starszy niż 24 godziny), zaszczepionych lub ozdrowieńców.
 
Za przetestowane uznaje się także dzieci do szóstego roku życia, które nie mają objawów COVID-19.

 

Szczegóły na stronie:

https://www.gov.pl/web/niemcy/informacje-dot-rozprzestrzeniania-sie-koronawirusa-sars-cov-2-w-niemczech?fbclid=IwAR0JWmHDsnGJ7S3DgYmUE0egZuqicoPGPSF62s-NQGV0u8lvNq808F3n8WE

igryfino.pl | Dołącz do nas na Facebooku

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Anna Mikus
Anna Mikus 26.05.2021, 13:29
Lato przynosi zmiany a Ty zaczniesz je w dobrym nastroju dzięki naszej ofercie!

- schody jakie tylko chcesz
- bezpłatny pomiar u Ciebie w domu
- wizualizacje Twoich schodów gratis
- szybki termin realizacji
- realizaujemy zamówienia w całej Polsce
- tylko w maju obniżamy cenę o stawkę VAT

Sprawdź na: https***
Mikuś wstydź się
Mikuś wstydź się 26.05.2021, 13:33
Ale bezczelna inwazyjna reklama. Zgłaszam adminowi jako śmieci
Gość
Gość 09.05.2021, 17:20
Haha co za hipokryzja. Lato i biznes więc koronawirusa nie ma? Ale potem znów będzie?
a co w tym dziwnego?
a co w tym dziwnego? 09.05.2021, 17:31
Mylisz się - Niemcy właśnie po to nie luzują obostrzeń tak szybko, żeby ludzie mieli spokojne lato... No i szczepią systematyczniej - a nie chaotycznie jak w Polsce...
kiero
kiero 08.05.2021, 09:47
Uffff, bo taki był wstyd!
Straszna prawda
Straszna prawda 08.05.2021, 07:04
Polska nie jest już krajem o wysokiej zachorowalności... Za to Polska jest krajem o najwyższej umieralności w calej Europie..!! Jeszcze nikt tak służby zdrowia nie rozwalił jak PIS...
kadzik
kadzik 08.05.2021, 09:48
Ale umarły granicy nie przekracza.
ale zarażony owszem...
ale zarażony owszem... 08.05.2021, 11:23
ale skoro wirus nie zrobił się bardziej śmiertelny, to znaczy, że oficjalna liczba zakażonych w Polsce jest mocno zaniżona...
no tak
no tak 08.05.2021, 11:50
Ale jednak umieralność jest z dwutygodniowym opóźnieniem do przyjętych do szpitala, a te z opóźnieniem od wystąpienia pierwszych objawów.
a jak rządowi nie będzie pasować, powie, że trzy tygodnie...
a jak rządowi nie będzie pasować, powie, że trzy tygodnie... 08.05.2021, 12:10
no nie... ale według rządu liczba zachorowań nam spada od miesiąca... i to gwałtownie. A gdzie ten gwałtowny spadek zgonów?
Fakty
Fakty 08.05.2021, 06:43
Polska nadal jest krajem o wysokiej zachorowalności, jednej z największych ilości zgonów, najmniejszej ilości testów, podlegającym ścisłej kwarantannie przez sąsiadów.
Arbeit macht Geld
Arbeit macht Geld 08.05.2021, 06:41
Czy to znaczy ze leniwy tercet moze już robić karierę na zmywaku?
nie rozumiem naszych
nie rozumiem naszych 08.05.2021, 06:02
Niemcy luzują a Polska przedłuża obostrzenia na granicy.

Pozostałe