Niemiecki Czerwony Krzyż przesyła dary do walki z covidem

  • 09.05.2021, 19:19
  • dost.
Niemiecki Czerwony Krzyż przesyła dary do walki z covidem
Ponad pięć ton artykułów sanitarnych, dezynfekcyjnych i kosmetycznych przekazał Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w Szczecinie jego odpowiednik z drugiej strony granicy - Niemiecki Czerwony Krzyż. Rozładunkiem zajęli się żołnierze 5 pułku inżynieryjnego i zachodniopomorscy terytorialsi. Żołnierze WOT dostarczać będą teraz ten sprzęt do potrzebujących szpitali i domów pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim.

Jak podkreślają przedstawiciele obu siostrzanych organizacji - Zachodniopomorski oddział PCK i Niemiecki Czerwony Krzyż z Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie współpracują ze sobą od wielu lat. - W ciągu ostatniego roku te kontakty zostały jednak poważnie ograniczone z powodu pandemii. Wiele planowanych wspólnych działań nie mogło się odbyć. Organizacje na bieżąco informowały się o sytuacji własnej oraz placówek opieki i ochrony zdrowia w obu regionach - wyjaśnia Marcin Przybysz z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Meklemburgii Pomorzu Przednim.

Jednak Niemiecki Czerwony Krzyż stara się wspierać polską organizację także w czasie pandemii. Już zimą przekazał zachodniopomorskiemu PCK pojazd, który służy teraz do rozwożenia pomocy potrzebującym. Transport, który dotarł właśnie do Szczecina to materiały pochodzące z zasobów różnych placówek NCK w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – m.in. środki dezynfekcyjne, maski, rękawiczki jednorazowe, testy na obecność koronawirusa, środki pielęgnacji i higieny osobistej czy pieluchy. Cześć tych materiałów zostanie przekazane strukturom PCK w województwie warmińsko-mazurskim, z którym niemieccy partnerzy również utrzymują bliskie kontakty.

- Ten transport jest bardzo potrzebny dla szpitali czy domów pomocy społecznej - dodaje dyrektor zachodniopomorskiego PCK Joanna Łaskarzewska. - Wbrew temu, co się wydaje, że tych środków szpitale i DPS-y mają pod dostatkiem, wcale tak nie jest, bo zużywają się one w wielkim tempie i cały czas jest potrzeba dostarczania nowych. Ta pomoc naszych niemieckich partnerów jest zatem bardzo cenna.

W piątek po południu pojazdy Niemieckiego Czerwonego Krzyża przywiozły cały sprzęt na teren Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej. Na terenie placówki powstał tymczasowy magazyn - specjalny namiot, w którym mogą być przechowywane środki medyczne.

W tę akcję pomocy włączyli się żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, których o pomoc poprosił zachodniopomorski PCK. Terytorialsi razem z żołnierzami 5 pułku inżynieryjnego w Podjuchach (obie jednostki funkcjonują w tym samym kompleksie koszarowym) rozładowali sprzęt od niemieckich darczyńców. Terytorialsi zajmą się w kolejnych dniach transportem materiałów do poszczególnych placówek - podopiecznych PCK.

Ta pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej jest nieoceniona i to już nie po raz pierwszy - podkreśla Joanna Łaskarzewska. - Wiosną, w czasie lockdownu, kiedy nie mogliśmy liczyć na naszych wolontariuszy, to właśnie WOT dystrybuował tony pomocy dla ośrodków pomocy społecznej i szpitali, które otrzymywaliśmy od różnych instytucji i firm.

Niemiecki i Polski Czerwony Krzyż zwracają uwagę na jeszcze jedno - cała operacja przebiegała akurat w Światowym Dniem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, który przypada 8 maja.

 

Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

dost.

Zdjęcia (16)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Angela kaput
Angela kaput 12.05.2021, 06:32
(...)
Zmień nick. Komentarz usuniety.
Administrator
Anty PIS
Anty PIS 10.05.2021, 15:21
Ja na miejscu Niemców pokazałabym Polsce 4 litery... Na zasadzie jak... Kuba Bogu tak Bóg Kubie...
Panie redaktorze zajrzyj
Panie redaktorze zajrzyj 10.05.2021, 10:56
Koronawirus w Niemczech. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań od 22:00 obowiązuje godzina policyjna. W Kolonii - już od godz. 21. Przepis został wprowadzony 24 kwietnia. Co na to mieszkańcy? Materiał Deutsche Welle. Chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj na stronę Deutsche Welle.
a ty zajrzałeś?
a ty zajrzałeś? 10.05.2021, 11:33
ty jełopie - zajrzyj do artykułów z weekendu... A co do wskaźników - w Niemczech celem jest spokój na wakacje - dlatego tak zbijają.
A u nas?
Rząd otwiera szkoły na 3 tygodnie przed końcem roku.
Po co?
Bo nie poniosą żadnej odpowiedzialności....
oj
oj 10.05.2021, 12:03
Przyjdzie kiedyś zapłacić....
Angela już kaput
Angela już kaput 10.05.2021, 09:01
No takiego ZAMĘTU ze szczepieniami jaki jest w Niemczech to niema NIGDZIE . Byłem Widziałem !!! Nam POmagają ??? Sobie niech Angela pomoże !!
nie kompromituj się bardziej
nie kompromituj się bardziej 10.05.2021, 09:58
A gdzie ty trollu w Azji widziałeś Niemcy?
Idzie czwarta fala
Idzie czwarta fala 09.05.2021, 23:03
Bez pomocy UE i Niemców byśmy tu wyzdychali . Pisi zrobili nam dwa lata zagłady.
Fakt
Fakt 10.05.2021, 15:24
No i zdychamy. Pierwsze miejsce pod tym względem w całej Europie. Po co nam służba zdrowia mamy kościoły.
Bibi
Bibi 09.05.2021, 20:54
Żołnierze nie są od rozładunku takich rzeczy. WOT jeszcze przejdzie ale nie żołnierz zawodowy!
z Morynia
z Morynia 09.05.2021, 19:44
Czy to pani Iwona na głównym zdjęciu?

Pozostałe