Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 14:25
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niemiecki Czerwony Krzyż przesyła dary do walki z covidem

Ponad pięć ton artykułów sanitarnych, dezynfekcyjnych i kosmetycznych przekazał Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi w Szczecinie jego odpowiednik z drugiej strony granicy - Niemiecki Czerwony Krzyż. Rozładunkiem zajęli się żołnierze 5 pułku inżynieryjnego i zachodniopomorscy terytorialsi. Żołnierze WOT dostarczać będą teraz ten sprzęt do potrzebujących szpitali i domów pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim.
Niemiecki Czerwony Krzyż przesyła dary do walki z covidem

Jak podkreślają przedstawiciele obu siostrzanych organizacji - Zachodniopomorski oddział PCK i Niemiecki Czerwony Krzyż z Landu Meklemburgia-Pomorze Przednie współpracują ze sobą od wielu lat. - W ciągu ostatniego roku te kontakty zostały jednak poważnie ograniczone z powodu pandemii. Wiele planowanych wspólnych działań nie mogło się odbyć. Organizacje na bieżąco informowały się o sytuacji własnej oraz placówek opieki i ochrony zdrowia w obu regionach - wyjaśnia Marcin Przybysz z Niemieckiego Czerwonego Krzyża w Meklemburgii Pomorzu Przednim.

Jednak Niemiecki Czerwony Krzyż stara się wspierać polską organizację także w czasie pandemii. Już zimą przekazał zachodniopomorskiemu PCK pojazd, który służy teraz do rozwożenia pomocy potrzebującym. Transport, który dotarł właśnie do Szczecina to materiały pochodzące z zasobów różnych placówek NCK w Meklemburgii-Pomorzu Przednim – m.in. środki dezynfekcyjne, maski, rękawiczki jednorazowe, testy na obecność koronawirusa, środki pielęgnacji i higieny osobistej czy pieluchy. Cześć tych materiałów zostanie przekazane strukturom PCK w województwie warmińsko-mazurskim, z którym niemieccy partnerzy również utrzymują bliskie kontakty.

- Ten transport jest bardzo potrzebny dla szpitali czy domów pomocy społecznej - dodaje dyrektor zachodniopomorskiego PCK Joanna Łaskarzewska. - Wbrew temu, co się wydaje, że tych środków szpitale i DPS-y mają pod dostatkiem, wcale tak nie jest, bo zużywają się one w wielkim tempie i cały czas jest potrzeba dostarczania nowych. Ta pomoc naszych niemieckich partnerów jest zatem bardzo cenna.

W piątek po południu pojazdy Niemieckiego Czerwonego Krzyża przywiozły cały sprzęt na teren Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. T. Sokołowskiego PUM w Szczecinie przy ul. Unii Lubelskiej. Na terenie placówki powstał tymczasowy magazyn - specjalny namiot, w którym mogą być przechowywane środki medyczne.

W tę akcję pomocy włączyli się żołnierze 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, których o pomoc poprosił zachodniopomorski PCK. Terytorialsi razem z żołnierzami 5 pułku inżynieryjnego w Podjuchach (obie jednostki funkcjonują w tym samym kompleksie koszarowym) rozładowali sprzęt od niemieckich darczyńców. Terytorialsi zajmą się w kolejnych dniach transportem materiałów do poszczególnych placówek - podopiecznych PCK.

Ta pomoc Wojsk Obrony Terytorialnej jest nieoceniona i to już nie po raz pierwszy - podkreśla Joanna Łaskarzewska. - Wiosną, w czasie lockdownu, kiedy nie mogliśmy liczyć na naszych wolontariuszy, to właśnie WOT dystrybuował tony pomocy dla ośrodków pomocy społecznej i szpitali, które otrzymywaliśmy od różnych instytucji i firm.

Niemiecki i Polski Czerwony Krzyż zwracają uwagę na jeszcze jedno - cała operacja przebiegała akurat w Światowym Dniem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, który przypada 8 maja.

 

Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Angela kaput 12.05.2021 06:32
(...)Zmień nick. Komentarz usuniety.Administrator

Anty PIS 10.05.2021 15:21
Ja na miejscu Niemców pokazałabym Polsce 4 litery... Na zasadzie jak... Kuba Bogu tak Bóg Kubie...

Panie redaktorze zajrzyj 10.05.2021 10:56
Koronawirus w Niemczech. Ze względu na wysoki wskaźnik zachorowań od 22:00 obowiązuje godzina policyjna. W Kolonii - już od godz. 21. Przepis został wprowadzony 24 kwietnia. Co na to mieszkańcy? Materiał Deutsche Welle. Chcesz się dowiedzieć więcej, zajrzyj na stronę Deutsche Welle.

a ty zajrzałeś? 10.05.2021 11:33
ty jełopie - zajrzyj do artykułów z weekendu... A co do wskaźników - w Niemczech celem jest spokój na wakacje - dlatego tak zbijają.A u nas?Rząd otwiera szkoły na 3 tygodnie przed końcem roku.Po co?Bo nie poniosą żadnej odpowiedzialności....

oj 10.05.2021 12:03
Przyjdzie kiedyś zapłacić....

*** 10.05.2021 10:17
Komentarz zablokowany

Angela już kaput 10.05.2021 09:01
No takiego ZAMĘTU ze szczepieniami jaki jest w Niemczech to niema NIGDZIE . Byłem Widziałem !!! Nam POmagają ??? Sobie niech Angela pomoże !!

nie kompromituj się bardziej 10.05.2021 09:58
A gdzie ty trollu w Azji widziałeś Niemcy?

Idzie czwarta fala 09.05.2021 23:03
Bez pomocy UE i Niemców byśmy tu wyzdychali . Pisi zrobili nam dwa lata zagłady.

Fakt 10.05.2021 15:24
No i zdychamy. Pierwsze miejsce pod tym względem w całej Europie. Po co nam służba zdrowia mamy kościoły.

Bibi 09.05.2021 20:54
Żołnierze nie są od rozładunku takich rzeczy. WOT jeszcze przejdzie ale nie żołnierz zawodowy!

z Morynia 09.05.2021 19:44
Czy to pani Iwona na głównym zdjęciu?

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama