Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny? Sąd orzekł karę więzienia

  • 11.05.2021, 14:54
  • News4Media
Co grozi za nieprzestrzeganie kwarantanny? Sąd orzekł karę więzienia News4Media
Pandemia trwa od ponad roku, ale jej funkcjonowanie nie dla wszystkich jest do końca zrozumiałe. Nadal są osoby, które nie liczą się z konsekwencjami nieprzestrzegania rygoru. Wyjaśniamy, czym różni się izolacja od kwarantanny oraz jakie prawa i obowiązki niosą za sobą obydwa pojęcia.

Wyrok pozbawienia wolności

O tym jak dotkliwa może być kara za narażanie cudzego zdrowia w czasie pandemii, przekonała się jedna z torunianek. Sąd wydał właśnie wyrok w sprawie, która toczyła się od wiosny ubiegłego roku. Mieszkanka Torunia, choć objęta była kwarantanną, dwukrotnie wybrała się na zakupy. Jak się później okazało, kobieta była nosicielką koronawirusa. Sąd skazał 39-latkę na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zobowiązał ją również do wypłaty po 150 zł każdej z 31 osób, które były narażone na zakażenie w czasie feralnych spacerów.

Czym jest kwarantanna?

Kwarantanna nakazuje pozostanie w odosobnieniu z powodu narażenia na zakażenie. To znaczy, że obejmuje osoby, u których nie wykryto koronawirusa, ale miały styczność z innym nosicielem. Jest to pewnego rodzaju profilaktyka, która ma zapobiec dalszej emisji wirusa. Pozostawanie w zamknięciu powinno trwać 10 dni od momentu kontaktu z zakażonym, jeśli nie wystąpią objawy chorobowe. W tym czasie zabronione jest również wychodzenie na dwór z psem czy wyrzucanie śmieci a przestrzeganie zakazu jest weryfikowane przez służby mundurowe. Zwolnione z powyższych zasad są jedynie osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 oraz medycy.

Izolacja tylko dla chorych

Zasady izolacji są bardzo podobne do tych obowiązujących w czasie kwarantanny. Dotyczą jednak osób, u których test na obecność SARS-CoV-2 jest dodatni. Jeśli nie wystąpią objawy chorobowe, w domu należy pozostać przez 10 dni od momentu uzyskania pozytywnego wyniku badania. Jeśli jednak pacjent wykaże objawy, lekarz przedłuży izolację o nie mniej niż 13 dni od chwili ich wystąpienia. Jeśli chory wymagał opieki szpitalnej, zwolnienie go do domu uwarunkowane jest dodatkowo trzema następującymi po sobie dniami bez wykazywania symptomów COVID-19.

Aplikacja kwarantanna

W Polsce nakazuje się również korzystanie z dedykowanej aplikacji, która stale monitoruje, czy osoba objęta kwarantanną lub izolacją pozostaje we wskazanym miejscu. Można bezpłatnie pobrać ją na smartfon poprzez sklep Google Play lub App Store. Konto zakłada się, potwierdzając je kodem przesłanym w automatycznym SMS-ie. Za pośrednictwem programu można poprosić o pomoc w zorganizowaniu zakupów lub pomocy medycznej.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zasad?

Obydwie formy odosobnienia można odbywać w dowolnie wskazanym przez siebie miejscu, jednak nie może się ono zmienić. Jeśli lekarz zalecił wykonanie testu, pacjentowi przysługuje zwolnienie z izolacji oraz kwarantanny na czas pokonania drogi do punktu wymazowego oraz powrotu do domu. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi kara grzywny nawet do 30 tys. zł., jednak organy mogą podjąć czynności przeciwko sprowadzeniu niebezpieczeństwa epidemiologicznego, za które przewidywana jest kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lucjan z wsi
Lucjan z wsi 11.05.2021, 18:15
,,W Polsce nakazuje się również korzystanie z dedykowanej aplikacji, która stale monitoruje, czy osoba objęta kwarantanną lub izolacją pozostaje we wskazanym miejscu. ''-Nigdzie w żadnych ustawach ani przepisach nie jest powiedziane ani nakazane że mam obowiązek posiadania smartfona.A nawet posiadając smartfon nie muszę się również znać na różnorakich aplikacjach,instalowaniu ich, oraz ich obsłudze i nikt mnie do tego nie zmusi.Nie umiem w pełni obsługiwać smartfona mimo jego posiadania.I tyle koniec kropka.W takim przypadku policja ma obowiązek do mnie dzwonić żebym np.pokazał się na balkonie lub w oknie.Niech się zajmą czymś pożytecznym a nie pilnowaniem kartofla 24 godziny na dobę.
Irenka
Irenka 11.05.2021, 16:57
I bardzo dobrze bo to duże zagrożenie.
Milena
Milena 11.05.2021, 15:10
Od początku jest problem z egzekwowaniem tego obowiązku.

Pozostałe