Te odpady segregujemy źle. Sprawdź, które śmieci sprawiają nam najwięcej kłopotu

  • 11.05.2021, 16:39
  • News4Media
Te odpady segregujemy źle. Sprawdź, które śmieci sprawiają nam najwięcej… fot. iStock
Wywóz odpadów niesegregowanych potrafi kosztować kilkakrotnie więcej, niż tych z selektywnej zbiórki. Segregacja sprawia również, że odpady mogą zostać poddane recyklingowi, bo jeżeli wrzucimy je do złego pojemnika, trafią na wysypisko lub do spalarni. Są jednak takie śmieci, które większość z nas klasyfikuje nieprawidłowo. Ale nie ma się co dziwić, skoro jeden karton powinniśmy wrzucać do pojemnika na papier, a inny do kosza z odpadami z tworzyw sztucznych.

W związku z wprowadzeniem obowiązku segregacji śmieci na pięć frakcji, w wielu domach pojawił się problem. Aż 48 proc. ankietowanych Polaków nie umie robić tego poprawnie – wynika z badań przeprowadzonych przez agencję Symetria. Są takie produkty, które sprawiają wyjątkową trudność w momencie, gdy musimy umieścić je w odpowiednim koszu.

Potłuczone szkło lub ceramika

Jeżeli stłukło nam się lutro, szklanka lub ceramiczny kubek intuicyjnie wrzucamy pozostałości do zielonego pojemnika na szkło. To jednak błąd. Do tego kosza można wrzucać jedynie puste opakowania szklane, np.: butelki, słoiki czy pojemniki po kosmetykach.

Kartony po mleku i sokach

Pusty karton po mleku lub soku często błędnie ląduje w niebieskim koszu na papier. Takie odpady powinny znaleźć się w tworzywach sztucznych. A to dlatego, że każde z nich ma wewnątrz warstwę aluminium, która chroni przed przeciekaniem.

Styropianowe opakowania

Niektóre produkty spożywcze kupujemy w styropianowych opakowaniach. Gdzie je wyrzucić? Pudełka po jajkach czy tacki po warzywach z tego materiału można wyrzucić do żółtego kosza na tworzywa sztuczne, ale mocno zatłuszczone pojemniki powinny trafić już do odpadów zmieszanych.

Jajka i skorupki od jajek

Skorupki od jajek możemy wyrzucić do brązowego pojemnika „bio”, czyli do śmieci organicznych powstających w naszych domach z resztek jedzenia. Całe jajka zaś, np. te zgniłe, należy zaliczyć do odpadów zmieszanych (kosz czarny). Tak jak pozostałe produkty odzwierzęce.

Paragony i zatłuszczony lub brudny papier

Wszelkiego rodzaju paragony, choć zrobione są z papieru, powinniśmy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane. A to dlatego, że zawierają bardzo dużą ilość chemicznego tuszu. Z tego powodu nie nadają się do recyklingu. Podobnie, jak fragmenty zatłuszczone lub mocno ubrudzone, które również powinny trafić do pojemnika czarnego.
 

grafika: News4Media
 

Jeżeli mamy problem z danym produktem i nie wiemy, do jakich śmieci go zaliczyć, możemy sprawdzić to w internetowej wyszukiwarce odpadów. Takie platformy pojawiły się na stronach wielu samorządów, np. Warszawy, Łodzi, Gdyni czy Elbląga. Jedna z nich dostępna jest pod linkiem: www.segregujna5.um.warszawa.pl .

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Miasto syf
Miasto syf 12.05.2021, 14:54
Przez te wyciekające, rozmazane bioodpady odrodziła się plaga szczurów. Nawet po przystanku na Barnima chodzą i się ludzi nie boja. To samo na GT.
ja
ja 13.05.2021, 14:34
jedyny sposób na odpady to segregowanie na wysypisku.Polaka nie zmusisz do porządku.Zatrudnić bezrobotnych na taśmie do segregacji i po kłopocie
raczej
raczej 13.05.2021, 16:29
To za późno. Segregować trzeba już w domu, a później dbać o odpowiednie pojemniki.
ja
ja 13.05.2021, 16:33
wytłumacz to kochanemu rodakowi
wytłumacz
wytłumacz 13.05.2021, 16:46
Po to jest segregowanie surowców wtórnych, żeby je odzyskać i użyć ponownie - firmy zarabiają, to dlaczego mamy wykonywać robotę tych firm i jeszcze PŁACIĆ TYM FIRMOM, ŻE ODEBRALI OD NAS SUROWIEC, NA KTÓRYM ZAROBIĄ?
Knagulec
Knagulec 11.05.2021, 19:51
A co tam gumowiec wyżre wszystko
AL AKSA  PŁONIE  HA HA AH
AL AKSA PŁONIE HA HA AH 11.05.2021, 18:16
ODPADY SIE SAME SEGREGUJĄ SZCZEPIAC SIĘ HA HA AH https://youtu.be/u6lihZAcy4s
tere fere kasa płynie...
tere fere kasa płynie... 11.05.2021, 18:13
A i tak wszystko ląduje w jednej ciężarówce, która wiezie na składowisko, które co jakiś czas spektakularnie się pali...
waleń
waleń 11.05.2021, 17:54
PUK *** ***
gwint
gwint 11.05.2021, 17:44
PUK i tak musi oddać pieniądze.

Pozostałe