Raport NIK w sprawie "wyborów kopertowych". Zgłasza zawiadomienia do prokuratury

  • 13.05.2021, 11:45
  • News4Media
Raport NIK w sprawie "wyborów kopertowych". Zgłasza zawiadomienia do prokuratury iStock
Na czwartkowej konferencji prasowej Najwyższej Izby Kontroli w sprawie zaplanowanych na 10 maja ub.r. „wyborów kopertowych”, Marian Banaś wypowiedział się na temat legalności działań instytucji oraz urzędników zaangażowanych w cały proces. Były to wnioski z przeprowadzonej kontroli, która miała wyjaśnić, czy decyzje wówczas podejmowane, miały swoje podłoże prawne.

Naruszenia prawa

Raport w sprawie tzw. „wyborów kopertowych” wykazał wiele nieprawidłowości. Podstawowym naruszeniem prawa było wydawanie decyzji przez osoby, które nie były do tego upoważnione.

„Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła proces przeprowadzenia wyborów na prezydenta RP. Jedyną uprawnioną jednostką była Państwowa Komisja Wyborcza. Organizowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnych nie powinno mieć miejsca.” – od takiego podsumowania rozpoczął spotkanie prezes NIK Marian Banaś.

„Prezes Rady Ministrów nie miał podstaw prawnych do wydawania poleceń ws. wyborów. W czasie przedsięwzięcia obowiązywała ustawa kodeks wyborczy, która określała, że wydrukowanie kart wyborczych mogła zlecić jedynie Państwowa Komisja Wyborcza." – uzupełnił tę wypowiedź Bogdan Skwarka, kontroler NIK.

Według sporządzonego przez Izbę Kontroli raportu, doszło również do innych zaniedbań. Wśród nich było między innymi zlecanie sporządzenia opinii przez ekspertów, choć decyzje były już podjęte. Ponadto audyt wykazał, że polecenia wydawano szybko i bez żadnych analiz. Nie było wstępnych szacunków finansowych, nie przewidziano też jakie będą efekty podejmowanych działań ani co się stanie, kiedy głosowanie nie dojdzie do skutku.

Kolejnym uchybieniem było przystąpienie do drukowania kart wyborczych, choć rozporządzenie dot. ich wzoru nie weszło jeszcze w życie. Nie została też zawarta żadna umowa z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych, mimo że ta podjęła już zlecone działania.

Przekazanie danych osobowych

Według informacji podanej przez przedstawicieli NIK, kontrola dotyczyła także kwestii ochrony danych osobowych. W jej wyniku stwierdzono, że przekazanie przez Ministerstwo Cyfryzacji danych obywateli, które otrzymała Poczta Polska, odpowiedzialna wówczas za dostarczenie kart wyborczych, było niezgodne z prawem.. Jedyną jednostką, która w celu organizacji wyborów miała prawo do ich uzyskania była Państwowa Komisja Wyborcza.

„Poczta Polska i PWPW przed wykonaniem realizacji poleceń nie skorzystały z przysługujących im uprawnień do złożenia skargi (np. do sądu)” - zauważył Bogdan Skwarka wskazując, że spółki mogły sprzeciwić się tym decyzjom.

Koszt wyborów

Bez opinii nie pozostawiono również kwestii finansowych, za które nikt nie chciał wziąć wówczas odpowiedzialności.
„Największe koszty poniosła Poczta Polska i PWPW. Te dwie spółki wystawiły faktury na kwoty 71 mln i 4,6 mln zł. Łącznie ich wartość przekroczyła 76,5 mln zł.  Ani Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ani Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie czuło się w obowiązku uregulowania tych kwot.” – tłumaczyła NIK.
Ostatecznie pozytywną decyzję w sprawie wypłacenia rekompensaty za poniesione koszty, wydało Krajowe Biuro Wyborcze, jednak wypłacono kwoty 53 205 344 zł na rzecz Poczty Polskiej i 3 245 061 na konto Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, czyli mniej, niż wskazywały faktury.

Zawiadomienia do prokuratury

NIK w wyniku przeprowadzonej kontroli skierowała zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządy Skarbu Państwa tj. Poczty Polskiej i Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Marian Banaś nie wyklucza dalszych zawiadomień, jednak te podejmie po analizie stanowisk Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Aktywów Państwowych. Wtedy też okaże się czy odpowiedzialność mogą ponieść premier Mateusz Morawiecki oraz ministrowie Michał Dworczyk i Jacek Sasin. 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Aga
Aga 13.05.2021, 20:21
Śmieszne te PiSmeny. Amunicje do ataku na rzad dostarczają sami działacze PiS swoimi bezprawnymi działaniami. Banaś tylko muska wierzchołek góry lodowej ( o tyle o ile musi ) a Ziobro musi ścigać tylko czy będzie chciał ?
makia
makia 13.05.2021, 20:19
Poczta nie jest czasami na skraju bankructwa czy bardzo trudnej sytuacji? Przypadek? Nie sądzę.
to nie przypadek, to osoba:)
to nie przypadek, to osoba:) 13.05.2021, 20:42
Przypadek? Nie - Sasin. W lecie pojechał "ratować" kopalnie... W przeddzień zamknięcia cmentarzy mówił, że nie zamkną...
ajwaj aleluja i na saturna
ajwaj aleluja i na saturna 13.05.2021, 19:22
ajwaj ha ah ah co pancernemu marianowi syna ze spółek skarbu panstwa wykopali ha ha ah kabaret https://www.money.pl/gospodark…
WSTYD !!! że głosowałem na ciebie !!!
WSTYD !!! że głosowałem na ciebie !!! 13.05.2021, 18:50
Dlaczego tzw. dziennikarz po gimnazjum dzierżawi lokal Firmy Bata po 50 groszy za pół roku ??? A teraz PO 8 zł ??? MIECZYSŁAWIE zwanym burmiszczem . DLACZEGO ??? Wasza papuga ???
Kamilla
Kamilla 13.05.2021, 19:32
Nie ważne po jakiej szkole ale liczyć na swoja korzyśc potrafi.
RUSKI PIS
RUSKI PIS 13.05.2021, 16:54
Buahaha... To dopiero się zaczyna! Gdzie jest wiadome od ponad pięciu lat! Ale i tak PISonoworuskie zachlane polaczki w to nie wierzycie! Tylko w kler i tego waszego mafioze złodzieja Kaczyńskiego i jego święte piso-plusy na kredyt!
ZACHLANY RYNSZTOK INTELEKTUALNY!!!
ostrzeżenie przed nalotem
ostrzeżenie przed nalotem 13.05.2021, 16:32
Uwaga na szpiegów - trolli.
buchacha
buchacha 13.05.2021, 15:44
Prymityw sraulon dzisiaj za melanię robi - już nie kolia...
Kolo
Kolo 13.05.2021, 15:38

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Melani
Melani 13.05.2021, 15:06
Całe szczęście, że do tych wyborów nie doszło mimo uporu Kaczyńskiego. Dziękujcie Gowinowi chociaż za to. Do dzisiaj opozycja miałaby paliwo o nielegalności wyborów, mandat Dudy słaby a możliwość fałszerstw ogromna jak w USA. Trwają tam audyty w szeregu hrabstwach potwierdzających fałszerstwa na korzyść Bidena. Rola NIK bezcenna bo nikt teraz nie podskoczy Banasiowi. Jest naprawdę niezależny.Ciekawe jak skończy się kontrola SKOK Wołomin. Nie którzy już robią w gacie bo litości nie będzie.
siejesz fejki, sraulon
siejesz fejki, sraulon 13.05.2021, 15:45
siejesz fake newsy - jak do tej pory udowodniono zamieszanie azjatów w rozsiewanie fejków odnośnie Bidena na rzecz Trumpa...
Kolo
Kolo 13.05.2021, 15:04

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Melani
Melani 13.05.2021, 15:01
No wak wpadł na zegarku za 20.000 złotych. Tyle co rok emerytury 90% Polaków jest. On na ręku nosił. Bajer o żonie mu Giertych wymyślił z - Taśmy Prawdy wiadomo. A na ilu Nowaka nie złapali? Skoro czuł opiekę Tufska jak teraz Tufsk powiedział zwolnić z więzienia to kasta sędziów PO zaraz zwolniła Now aka. Ile ma Nowak pochowane? Że śmiało 7 mln w skrytkach? Okradł uczciwych przedsiębiorców i z Polski i z UE, i z Ukrainy. Uczciwych okradł Nowak. PO.
do sraulona prymitywa
do sraulona prymitywa 13.05.2021, 15:46
Ale tobie coś się tekścidła prymitywie pomyliły - jaki zegarek? Ty masz płacone głupku od wrzutek niezależnie, pod jaki artykuł?
czytacz
czytacz 13.05.2021, 12:52
Jak to gdzieś czytałem - w normalnym państwie premier, któremu najwyższa instytucja kontrolna stawia zarzut działania bezprawnego, podaje siebie i rząd do dymisji
dla jednych 70mln to pestka, dla innych małe mieszkanie to cały świat...
dla jednych 70mln to pestka, dla innych małe mieszkanie to cały świat... 13.05.2021, 12:25
A w Gryfinie jeden urzędnik gminny w telewizji mówił, że wydał decyzję na podstawie aktu notarialnego - którego nie widział - co więcej, którego nie znalazł, bo go nie było...
tyle
tyle 13.05.2021, 12:36
do dlka jednych: To zwykły kłamca!
zagwozdka
zagwozdka 13.05.2021, 12:20
Dowcip ostatnio jest taki, że miękiszon trzęsiawka będzie miał zagwozdkę: posadzić czy umorzyć!
tzw. burmiszcz.
tzw. burmiszcz. 13.05.2021, 12:14
Czy gmina Gryfino po AFERZE z działkami TKMu dostanie pieniądze z Europejskiego Funduszu Odbudowy ??? Czy może KOMISARZA ?? Panie Kaczyński ratuj Gryfino !!!! Wiemy że Gryfino to PO , ale trochę NORMALNYCH ludzi tu żyje .
ja
ja 13.05.2021, 14:22
większość to ludzie normalni i nie życzą sobie wywoływania Kaczora .Precz z aferzystami PIS(OBAJTEK)
Lonia
Lonia 13.05.2021, 12:33
W jakiej znowu aferze?
?
? 13.05.2021, 13:29
Sawaryn jako peowiec? Jełopkowi się pokićkało wszystko...
Wreszcie !!!!
Wreszcie !!!! 13.05.2021, 12:09
No to tzw. samorządy które nie chciały zorganizować wyborów , zobaczą pieniądze jak własne UCHO !!!
?
? 13.05.2021, 13:29
Ale które samorządy nie chciały organizować wyborów? I jakich wyborów, jak NIK mówi, że nie było podstaw prawnych?
a jednak....
a jednak.... 13.05.2021, 12:05
Mądre samorządy, które na żądanie poczty nie wydawały danych osobowych...
no tak
no tak 13.05.2021, 13:03
Gryfino i Mieszkowice wydały.
wiem
wiem 13.05.2021, 14:32
Nie tylko Gryfino i Mieszkowice....
?
? 13.05.2021, 13:28
Czyli władze Gryfina i Mieszkowic złamały prawo udostępniając dane osobowe na żądanie firmy zwanej pocztą. Ilu firmom na ich żądanie te władze wydają dane osobowe mieszkańców?
pytanko
pytanko 13.05.2021, 11:59
Czy ktoś wie w jakich gminach przekazano nasze dane poczcie?
przekaz
przekaz 13.05.2021, 19:43
łatwiej będzie wymienić gminy które nie przekazały.
ale
ale 13.05.2021, 11:54
Banaś wyciął Kaczyńskiemu numer!

Pozostałe