Najnowszy sondaż. Kto wszedłby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się już w tę niedzielę?

  • 13.05.2021, 13:26
  • News4Media
Najnowszy sondaż. Kto wszedłby do Sejmu, gdyby wybory odbyły się już w… fot. iStock
Wyniki najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” pokazują, jak głosy Polaków rozłożyłyby się w wyborach parlamentarnych. Agencja zapytała także respondentów o zdanie w przypadku zmiany liderów poszczególnych partii.

Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby wynik 33,5 proc. głosów. Notowania rządzącego ugrupowania są stabilne, ale nie pozwoliłyby zdobyć większości sejmowej.

Drugie miejsce zajęłaby Polska 2050 Szymona Hołowni. Według sondażu zagłosowałoby na nią 21,9 proc. respondentów. Pozycję wicelidera w badaniach zajmuje już od kilku miesięcy.

Najgorszy wynik w historii badań US zanotowała Koalicja Obywatelska. Znajdujące się na trzeciej pozycji stowarzyszenie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych otrzymałoby 12,1 proc. głosów. Poparcie dla KO obniża się od dawna, teraz spadek może być związany z sytuacją związaną z unijnym Funduszem Odbudowy. Koalicja Obywatelska wstrzymała się bowiem od głosowania za ratyfikacją decyzji o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej.

Do parlamentu dostałaby się również Lewica, na którą chęć oddania głosów zadeklarowało 9,6 proc. badanych, a także Konfederacja z wynikiem 8,6 proc. poparcia Polaków. Na sejmowych ławach nie zasiadłby PSL-Koalicja Polska. Ugrupowanie uzyskałoby 4,3 proc. głosów. Przypomnijmy, że próg pozwalający na wprowadzenie posłów do Sejmu wynosi 5 proc. Frekwencja wyborcza wyniosłaby 51,8 proc.

grafika: News4Media


Zmiany liderów partii szansą na lepsze wyniki?

Agencja United Surveys zapytała respondentów także o to, czy zmiany liderów poszczególnych partii wpłynęłyby na ich zdanie. Większy udział Rafała Trzaskowskiego w KO sprawiłby, że na formację chęć głosu zadeklarowałoby 15,7 proc. badanych. Jeżeli doszłoby do zapowiadanej współpracy byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z PSL-em – Koalicja Polska weszłaby do sejmu z poparciem 6,4 proc.

W takim przypadku PiS pod przywództwem Jarosława Kaczyńskiego zdobyłby 34 proc. głosów wyborców, Polska 2050 Szymona Hołowni 19,6 proc., Lewica Włodzimierza Czarzastego, Adriana Zandberga i Roberta Biedronia 9,1 proc., a Konfederacja z Krzysztofem Bosakiem, Arturem Dziamborem i Grzegorzem Braunem jako liderami 6,9 proc.

 Sondaż został zrealizowany metodą CATI (metoda wywiadu przeprowadzonego telefonicznie) 11 maja 2021 roku na próbie 1000 osób.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

...
... 14.05.2021, 20:02
hahaha gorszej propagandy zrobić nie można xD
i już
i już 14.05.2021, 20:48
To nie rób płaskoziemcu.
Danka
Danka 14.05.2021, 19:59
Przecież Hołownia to partia córka KO vel PO. Tak było z Palikotem. Trzaskowski na premiera, bo tak chce Hołownia to grób dla Polski i Polaków. Niech pokaże swój pentagram diabła na piersi 


Kola przyjmij jeden nich.
administrator
pytam poważnie
pytam poważnie 14.05.2021, 20:49
Danka jesteś po narkotykach?
P. Mucha komentuje
P. Mucha komentuje 14.05.2021, 19:01
To prerogatywa prezydenta i to on bierze pod uwagę okoliczności, które są uznane na podstawie wniosku KRS. Jeżeli taki wniosek się pojawi, to w odpowiednim czasie będzie komunikat ze strony Kancelarii – mówił w programie "Onet Opinie" prezydencki doradca Paweł Mucha, komentując informacje o rekomendacji Łukasza Piebiaka na jedno z wolnych stanowisk w NSA. Doradca prezydenta w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem mówił także o pomyśle tzw. emerytur stażowych oraz wypowiedział się na temat wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie sędziego dublera Mariusza Muszyńskiego.
danuta
danuta 13.05.2021, 20:34
Po tym wszystkim co PIS robi z Polską to w sondażach nie powinien przekraczać progu wyborczego! To jest nie bywałe jaki poziom otumanienia i ogłupienia osiągnęła część tego narodu za przekupne pieniądze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
a.
a. 14.05.2021, 09:48
Niektórzy pamiętają czasy innej partii, mają porównanie i pomimo popełnionych błędów i wad, PiS i tak wychodzi na plus. Niech każdy sam decyduje, co dla niego lepsze, a ta ciągła agresja tych, którzy się nie mogą pogodzić z wynikiem wyborów jest naprawdę męcząca...
ja
ja 14.05.2021, 16:48
"a" przekręty Obajtka i banasia to pikuś ?
a.
a. 14.05.2021, 17:10
Żaden "przekręt" nie jest dla mnie pikusiem. Nie było partii u władzy, która nie próbowała zrobić czegoś, wykombinować, z korzyścią dla siebie i osób w niej zasiadających, natomiast były takie, które robiły różne rzeczy kosztem innych i wyłącznie dla siebie.
Precz z PO
Precz z PO 13.05.2021, 18:46
Samorządy aktywnie uczestniczyły w konsultacjach dotyczących Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Odbudowy licząc na to, że inicjatywy te zostaną przyjęte w trybie pilnym, bez nieuzasadnionej zwłoki – podkreśla prezes Związku Samorządów Polskich w liście otwartym do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego . Ludzie tetzw. człowiek jest naprawdę POtrzebujący POmocy .i to Lekarza !!
o fabryce ministerialnej trolli
o fabryce ministerialnej trolli 13.05.2021, 19:33
Zgłaszam komntarz do usunięcia poniewaz już w nicku jest mowa nienawiści.
POlityk
POlityk 13.05.2021, 19:41
Zgłaszam post do usunięcia bo od razu widac ze napisala go jakaś 3,14 zda
RUSKI PIS
RUSKI PIS 13.05.2021, 17:00
PISO NOWORUSKIE rasiści i złodzieje kolejne plusy na kredyt szykują... A zachlana patologia wciągnie to jak pelikan cegłę :DDD
Jeszcze kilka sezonów będą kradli! A wy dostajecie ochłapy!
W imię ojca i syna... i księdza oligarchy pedofila z Torunia :DDD
Lewica
Lewica 13.05.2021, 16:28
Zapraszam wszystkich lewicowców, którzy w swoim czasie przeszli do
KO czy PO do powrotu.
a kneset nie wybrał ha ha ah w krakowie jaka partia teraz wygra ha ah…
a kneset nie wybrał ha ha ah w krakowie jaka partia teraz wygra ha ah ah hrabia von krolock & jojne daniels 13.05.2021, 16:03
zaraza się nie oddala https://youtu.be/zZxgr-b8ri0
licht
licht 13.05.2021, 14:27
Ale wyborów jeszcze nie ma!
kinol
kinol 13.05.2021, 14:31
Ale moga być już jesienią.
jednak
jednak 13.05.2021, 19:34
To i tak może się dużo zmienić.

Pozostałe