Czy rower musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Przypominamy tę i inne zasady

  • 13.05.2021, 17:00
Czy rower musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu? Przypominamy tę i inne… iStock
Wiosna za oknem skłania wielu rowerzystów do otarcia z kurzu swoich dwóch kółek. Wybierając się na wycieczkę jednośladem musimy pamiętać, że - podobnie jak inni uczestnicy ruchu - mamy swoje prawa i obowiązki. W ubiegłą środę w wypadku niedaleko Piaseczna zginęła siedmioletnia dziewczynka, która wjechała na rowerze wprost pod samochód. W związku z tym przypominamy zasady, których należy przestrzegać, aby zmniejszyć ryzyko wypadku.

Kodeks rowerowy

Tak jak w przypadku jazdy samochodem, rowerzystów również obowiązują pewne zasady poruszania się zarówno w ruchu ulicznym jak i po chodnikach:
- obowiązuje ruch prawostronny – na rowerze powinniśmy jechać blisko prawej krawędzi jezdni,
- jeśli do dyspozycji jest droga rowerowa, jesteśmy zobowiązani z niej korzystać,
- w przeciwnym wypadku należy poruszać się ulicą lub poboczem. Z tego obowiązku zwalniają nas tylko poruszanie się rowerem wraz z dzieckiem do 10 roku życia; niebezpieczne warunki atmosferyczne (np. gołoledź) oraz chodnik szerszy niż 2 metry przy drodze, na której dozwolony jest ruch samochodów z prędkością wyższą niż 50 km/h,
- każdy manewr powinniśmy sygnalizować z wyprzedzeniem, aby dać kierowcom czas na reakcję,
- nie jest zakazane zjeżdżanie bezpośrednio ze ścieżki rowerowej na jezdnię, jeżeli pozwala na to infrastruktura,
- na przejściu dla pieszych konieczne jest zejście z roweru, jeśli nie przebiega przez nie ścieżka rowerowa,
- nie jest zabronione przejeżdżanie pomiędzy autami stojącymi w korku, trzeba jedynie zachować większą ostrożność,
- pod prąd na drodze jednokierunkowej możemy jechać jedynie po dedykowanym kontrapasie lub jeśli zezwala na to dopisek „nie dotyczy rowerów” pod znakiem zakazu wjazdu,
- jeżeli na ścieżce rowerowej umiejscowiono pasy, rowerzysta zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Jak na drodze powinni zachować się rowerzyści jadący w kolumnie?

- Dopuszcza się poruszanie maksymalnie piętnastu rowerzystów w jednej kolumnie, przy czym pomiędzy kolumnami musi być odstęp nie mniejszy niż 200 metrów – wyjaśnia nam Jakub Sawicki, rzecznik policji w Elblągu.
Jeśli jedziemy samochodem, musimy zachować co najmniej metrowy odstęp od wyprzedzanych rowerów. Do wykonywania manewru można przystąpić, kiedy pozwala na to oznakowanie i ogólne przepisy, oraz po indywidualnej ocenie, czy jesteśmy w stanie wykonać go w sposób bezpieczny dla wszystkich uczestników ruchu.

Techniczne przygotowanie do jazdy

- Zgodnie z ustawą rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone z przodu w minimum jedno światło barwy białej lub żółtej. Ponadto z tyłu pojazdu należy umieścić co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz nie mniej niż jedno światło pozycyjne barwy czerwonej – opisuje wymogi dotyczące oświetlenia roweru Jakub Sawicki.

Należy też pamiętać, że pojazd musi posiadać przynamniej jeden sprawny hamulec oraz dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy. W Polsce nie jest wymagane posiadanie kasku. Warto jednak zaopatrzyć się w niego dobrowolnie, ponieważ każdy wypadek może skończyć się urazem głowy. Im lepiej chroniona, tym mniejsze będzie ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu. Podobnie jest z kamizelką odblaskową – przepisy nie wymagają jej posiadania, ale w ciemności może uratować nam życie.

Przegląd roweru

O ile samochody objęte są obowiązkiem regularnego wykonywania przeglądów technicznych, rowerem możemy poruszać się bez względu na to, w jakim jest stanie. Jeśli jednak nasze własne bezpieczeństwo nie jest nam obojętne, warto przynajmniej raz w roku pojawić się z jednośladem w serwisie i sprawdzić, czy wszystkie elementy konstrukcyjne działają zgodnie z założeniem. Podstawowy przegląd to wydatek w granicach 100 – 200 zł.

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kierowca
Kierowca 14.05.2021, 08:13
Mój komentarz kieruje do radnego Marka Saneckiego,
Słuchając pana na sesjach odnoszę wrażenie że zjadł pan wszystkie rozumy.
Zrobiło się ciepło i rowerzyści z Delfa (z panem włącznie) jeżdżą po drogach publicznych zajmując całą szerokość jezdni.
Nie tylko utrudnia to ruch drogowy, łamiąc przepisy ruchu drogowego ale naraża pan życie i zdrowie dzieci.
Gdzie jest gryfińska drogówka

Rowerzystom zabrania się jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem, że dopuszcza się jazdę parami, jeśli nie utrudnia to ruchu.
Możliwe mandaty:
• Naruszenie zakazu jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu – 50 zł.
• Utrudnianie poruszania się innym uczestnikom ruchu przez kierującego rowerem jadącego po jezdni obok innego roweru lub motoroweru – 200 zł.
dzialki
dzialki 13.05.2021, 20:32
Widać jak na dłoni, że teraz jesteśmy niby samorzadem mafijnym, gdzie mafie walczą że sobą o wpływy i majątki a mieszkancy są zakładnikami.
Knagulec
Knagulec 13.05.2021, 18:15
Gumowiec bez siodełka więc mu obojetne
zmina przepisów
zmina przepisów 13.05.2021, 17:44
Pieszy teraz najważniejszy będzie. Nawet jak go samochód czy rower przejedzie.
mimi
mimi 13.05.2021, 17:27
Kocham ochroniarza z biedry... smakołyk...
b.
b. 14.05.2021, 09:40
A ja pana z Lidla
urzedniczka
urzedniczka 13.05.2021, 20:01
A ja Mietka!
Oko
Oko 13.05.2021, 19:43
Przestań tlusty dzban

Pozostałe